Artykuły

Premiera "Wesela" na 100-lecie Teatru w Katowicach

6 października, w najważniejszy dzień jubileuszu 100-lecia Teatru w Katowicach, na Dużej Scenie Teatru Śląskiego odbędzie się uroczysta premiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Rudolfa Zioło.

Tego wieczoru otwarta zostanie również galeria portretów aktorów Teatru Śląskiego, autorstwa wybitnych artystów-fotografików, Wojciecha i Macieja Plewińskich. Zdjęcia prezentowane na wystawie znajdą się także w albumie fotograficznym, będącym drugim tomem wydawnictwa jubileuszowego, natomiast tom pierwszy zawierać będzie teksty pochodzące z sesji naukowej zorganizowanej w Teatrze Śląskim wiosną tego roku. Dzień wcześniej, 5 października,z okazji święta katowickiej sceny, Poczta Polska wyemituje okolicznościowy znaczek, kopertę oraz stempel, które z pewnością będą atrakcją dla kolekcjonerów teatraliów.

7 października "Wesele" w reżyserii Rudolfa Zioło zainauguruje w Katowicach, w jedynym w Polsce teatrze noszącym imię Stanisława Wyspiańskiego teatralną część festiwalu "Wyspiański 2007". Mimo, że główną siedzibą festiwalu jest Kraków i tam odbędą się konkursowe prezentacje inscenizacji dramatów Wyspiańskiego, zgłoszone ze scen całego kraju, część z nich gościć będzie również w listopadzie na katowickiej scenie.

15 października w Teatrze Śląskim odbędzie się debata reżyserów, którzy właśnie na tej scenie wystawili dramaty Wyspiańskiego. Gośćmi Teatru będą m. in. Ignacy Gogolewski, Bogdan Tosza, Krzysztof Babicki, Rudolf Zioło, a także Bartłomiej Wyszomirski, wnuk Józefa Wyszomirskiego, który w 1957 wyreżyserował tu "Wyzwolenie". Twórcy będą mówić o swoich doświadczeniach związanych z pracą nad tak znaczącymi, ważnymi i głęboko wpisanymi w kulturę polską tekstami.

18 listopada na Dużej Scenie Teatru Śląskiego nastąpi odsłonięcie kurtyny malowanej przez Piotra Szmitke. Ta ogromna praca nawiązuje do dawnej tradycji kurtyn malowanych na zamówienie teatrów przez wybitnych artystów, której odradzanie się obserwujemy ostatnio (do dziś najsłynniejszą z nich jest kurtyna Siemiradzkiego w krakowskim teatrze im. J. Słowackiego). Katowicka kurtyna będzie wielopłaszczyznowa, artysta zapowiada bowiem wykorzystanie projekcji multimedialnych podczas ekspozycji dzieła. Na tle przypominającym pęknięty budynek namalowane zostaną tajemnicze postaci, przypominające najwybitniejszych twórców związanych z Teatrem Śląskim, w projekcji multimedialnej pojawi się zaś m. in. portret Stanisława Wyspiańskiego. Wieczór odsłonięcia kurtyny kończyć będzie obchody 100-lecia Teatru w Katowicach.

28 listopada, w ramach obchodów Roku Wyspiańskiego, Teatr Śląski zaprezentuje w Teatrze im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Rudolfa Zioło, przygotowane na jubileusz 100-lecia Teatru w Katowicach. Zorganizowane przez Konsulat Generalny RP we Lwowie gościnne występy są zespołu Teatru Śląskiego szczególną podróżą do źródeł. W 1945 roku Katowice stały się przystanią dla lwowskiego zespołu Teatru Polskiego, który w całości, wraz z dekoracjami, kostiumami, biblioteką przeniósł się do Polski. Lwowianie, a byli wśród nich m. in. Bronisław Dąbrowski, Aleksander Bardini, Krystyna Feldman, Irena Tomaszewska, Roman Hierowski, Stefania Michnowska, na swoje nowe miejsce wybrali właśnie Katowice, wpisując w historię tej sceny lwowską tradycję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji