Czas na lifting
Sąsiedztwo zobowiązuje. Piękne i bardzo duże Sea Towers pną się do góry, więc czas pomyśleć o liftingu miejsc do których m.in. mieszkańcy wież będą chadzać w ramach kulturalnych rozrywek. Za 50 milionów gdyński Teatr Muzyczny przejdzie gruntowną metamorfozę.
Przez wiele lat Teatr Muzyczny w Gdyni był jej wizytówką. Bryła o charakterystycznej formie jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem miasta. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jesienią gromadzi tu polskich artystów i artystki, lipcowy festiwal jazzowy śmietankę z branży muzycznej, a Międzynarodowe Forum Gospodarcze - biznesmenów i ekonomistów. Na szczęście planowany na Teatrze Muzycznym zabieg nie sprawi, że wyborowe towarzystwo będzie musiało przenieść się w inne rejony. Całość inwestycji podzielona zostanie na kilka etapów, tak by w czasie rozbudowy nieprzerwanie we wnętrzu budynku mogły odbywać się zaplanowane imprezy.
Termin rozpoczęcia prac to rok 2009. W pierwszym etapie rozbudowane zostanie prawe skrzydło teatru, wraz z nową salą kameralną. Kolejnym etapem będzie rozbudowa części centralnej gmachu wraz z lewym skrzydłem, a ostatnim będzie budowa nowego dachu nad widownią dużej sali. Prace inwestycyjne powinny się zakończyć w połowie 2011 roku. Projekt nowego Teatru Muzycznego przygotowany został przez pracownię architektoniczną prof. arch. Józefa Chmiela. Na wstępnych wizualizacjach widać, że wielki pionek dostał nowoczesnych szlifów, co upodobnia go do Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Projekt przewiduje powiększenie widowni głównej do 1070 miejsc, rozbudowę foyer i budowę nowej Sali Kameralnej na 300 widzów, uzyskanie dużej przestrzeni wystawienniczej, a także pomieszczeń dla obsługi kongresów i konferencji. Front budynku zagarnie fragment schodów i chodnika (od strony ul. Armii Krajowej), pochłonie także teren, na którym znajduje się fontanna. To tam wyrośnie nowa sala kameralna. Planowany jest także dwupoziomowy podziemny parking pod placem Grunwaldzkim oraz restauracja w części, gdzie teraz mieści się kasyno. Wszystkie te zabiegi sprawią, że powierzchnia użytkowa zwiększy się z 16 844 m2 do 20 081 m2.
Obecnie Teatr Muzyczny dysponuje dwoma salami: tzw. dużą salą z widownią na 693 miejsca i salą kameralną na 150 miejsc. - Dzisiaj teatr mający jedną z największych scen w Polsce ma dość niewielką widownię - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Wiele wydarzeń zyska należną rangę, jeśli liczba miejsc na widowni - wzrośnie np. do tysiąca. Taka widownia lepiej wykorzystałaby potencjał tego teatru. Stąd właśnie jej rozbudowa, ale zależy nam też na większym foyer, które w wielu teatrach staje się miejscem realizacji bardzo ciekawych projektów' artystycznych - dodaje prezydent Szczurek. Planowany koszt inwestycji to ponad pięćdziesiąt milionów złotych. Teatr aplikować będzie o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przewidywany wkład własny (Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Gdyni) wynieść ma 20%, a pozostała część - 80% pochodzić będzie z funduszy unijnych.
Mimo gruntownej przebudowy Teatr Muzyczny nie zmieni nazwy, choć były zapędy, by dodać do adresu - Centrum Kongresowe. Na szczęście pomysł nie wypalił.
Na zdjęciu: projekt Teatru Muzycznego po modernizacji.