Artykuły

Warszawa. Program Translatorski POLAND

W lipcu br. liczba tłumaczeń polskiej literatury na języki obce dofinansowanych przez Program Translatorski POLAND przekroczyła 600. Sześćsetną pozycją jest tłumaczenie na czeski Trans-Atlantyku Witolda Gombrowicza, który opublikuje wydawnictwo Revolver Review z Pragi.

W tym roku jury Programu rozpatrzyło już 59 wniosków, do końca roku ich liczba z pewnością przekroczy 100.

Wraz z sześćsetną dotacją Programu łączna suma wszystkich grantów przyznanych od roku 1999 przekroczyła 5 400 000 złotych.

Najwięcej wniosków do PTP nadsyłają wydawcy z Ukrainy, Rosji, Niemiec, Czech, Francji, Węgier i Hiszpanii. Coraz częściej zdarzają się również aplikacje z krajów takich, jak Egipt, Izrael, Indie, Chiny, Japonia, Wietnam.

Najczęściej tłumaczonymi polskimi autorami są Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Tadeusz Różewicz, Witold Gombrowicz, Ryszard Kapuściński, Czesław Miłosz, Paweł Huelle i Leszek Kołakowski.

Pełna lista dotacji znajduje się na stronie internetowej Instytutu Książki.

Celem Programu Translatorskiego POLAND jest wspieranie polskiej literatury w przekładzie na języki obce i zwiększenie jej obecności na zagranicznych rynkach książki. PTP został powołany w roku 1999 na wzór podobnych programów zagranicznych. Od początku jego istnienia zarządza nim zespół Instytutu Książki w Krakowie.

Programem objęte są w szczególności:

literatura piękna i eseistyka

utwory szeroko rozumianej humanistyki dawnej i współczesnej (ze szczególnym uwzględnieniem książek poświęconych historii Polski, jej kultury i literatury)

literatura dla dzieci i młodzieży

literatura faktu

Program może pokryć do 100 % kosztów tłumaczenia utworu z języka polskiego na język obcy oraz do 100 % kosztów zakupu licencji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji