Różewicz po wiedeńsku
Ukazał się zbiór wykładów akademików o Tadeuszu Różewiczu [na zdjęciu]. Szkoda, że nie ma w nim komentarzy samego bohatera.
Książka "Schwarze Gedenken? Zum Werk zum Tadeusz Różewicz" to materiały z konferencji, która odbyła się wiosną 2006 roku na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pretekstem była 85. rocznica urodzin poety i dramaturga.
W zbiorze, na razie tylko w wersji niemieckojęzycznej, znalazły się teksty prof. Aloisa Woldana, Bernarda Hartmanna, Leszka Szarugi, Heinza Kneipa, Gemana Ritza. Redaktorzy tomu: prof. Woldan i Bernhard Hartmann wręczyli książkę jej bohaterowi podczas spotkania w Bibliotece Austriackiej UWr.
- Najbardziej żal, że nie ma w niej komentarzy, które wygłaszał pan Tadeusz po kolejnych wystąpieniach na konferencji - mówił prof. Woldan.
- To nie tylko naukowa dokumentacja wiedeńskiej sesji - dodał Bernard Hartmann. - Poprosiliśmy każdego z jej uczestników o wskazanie ulubionych wierszy autora "Kartoteki". Tom stał się małą antologią poezji Różewicza w przekładzie najlepszych tłumaczy, m.in. Karla Dedeciusa i Henryka Bereski.
Tadeusz Różewicz: - Kiedy się myśli o Wiedniu, to o Straussie, torcikach Sachera i Praterze. Ale związki z Wiedniem to przede wszystkim związki z ludźmi.