Artykuły

Bydgoszcz. Wokół premiery "Powrotu Odysa" w Polskim

Dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak [na zdjęciu] dotrzymuje słowa i realizuje wizję teatru dyskutującego na ważne tematy z widzem i z twórcami i dziedzin pozateatralnych. Po konsumpcjonizmie pora na ojczyznę.

Moja ojczyzna to ja - powie wkrótce i pokaże Wacław Kuczma w Galerii Miejskiej bwa. - Nie lubię tego kraju, nie cierpię słowa patriotyzm, ale nie umiem żyć za granicą - wyzna dramaturg Łukasz Płotkowski. - Patriotyzm ma wiele wspólnego z globalizmem i ekonomią - stwierdzi dr hab. Marek Hamot z WSG. Ojczyzna naszych ojców, ojczyzna w rzewnych rymach zespołów disco polo, ojczyzna, której się wstydzimy i ta, z której jesteśmy dumni, po prostu Polska to temat nowego projektu Teatru Polskiego kręconego dookoła premiery spektaklu "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.

- Polacy przed wartościami padają na kolana, a jak już się z tych kolan podniosą, to o wszystkim zapominają - wprowadza w temat Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego. - Zaszokowała mnie reakcja Polaków na wieść o śmierci papieża Jana Pawła II, a jeszcze większy szok przeżyłem, jak szybko ludzie zapomnieli o tym, co obiecywali. Te słowa padły w niezwykłym miejscu, bo na terenie Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Tam właśnie odbyła się konferencja poświęcona projektowi "Wiele ojczyzn, ojczyzna wielu/Wyspiański+". Wśród elementów samolotów, wśród proporczyków i gablot z pamiątkami militarnymi uczestnicy projektu opowiedzieli o swoim wkładzie w przedsięwzięcie, które zacznie się próbą otwartą premierowego "Powrotu Odysa" w reżyserii Pawła Wodzińskiego 22 kwietnia, w niedzielę, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, dyrektor Paweł Łysak idzie na całość. Wykłady, performance, warsztaty to dla niego za mało. Poszedł o krok dalej. Tym razem zaproponował także słuchowisko, próbę czytaną sztuki Łukasza Chotkowskiego oraz koncert pierwszoligowego zespołu nurtu disco polo, Bayer Full.

Zespół da w Teatrze Polskim koncert patriotyczny. Usłyszymy kawałki takie jak "Kochany kraj", "Czemu tu żyję, nie pytaj. Tu przecież ojciec mój żył. I choćby ktoś dawał mi, nie wiem, co. To tutaj na zawsze chcę być", oraz hit wszech czasów "Wszyscy Polacy": A kiedy z Polski wyjechałeś gdzieś. To nawet po latach my rozpoznamy się. Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina, starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna."

- Skoro od 1984 roku ten skład non stop koncertuje, skoro ma tylu odbiorców, to należy lansowany styl uznać za normę, a nie wynaturzenie - przekonuje Paweł Łysak. - W XIX wieku powstało tyle literatury opartej na żenujących rymach częstochowskich, mam na myśli patriotyczną literaturę, która trafiała pod strzechy, to dlaczego mielibyśmy się śmiać z disco polo, które bywa, że tekstowo przewyższa tamte arcydzieła - dodaje dr hab. Marek Hamot z Katedry Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy. Koncert w Teatrze Polskim 10 maja o godzinie 20.00.

Wspomniane słuchowisko to prawdziwe wydarzenie artystyczne. Spektakl nagrywany będzie nie w radiowym studio, a na scenie z udziałem widzów. Całość transmitować ma Radio PiK, realizator spektaklu, oraz II Program Polskiego Radia. Nad słuchowiskiem czuwa Paweł Łysak, który ma bogate doświadczenie w tej materii, bo wyreżyserował ponad 50 słuchowisk. - Nasz spektakl oparty jest na motywach trudnej sztuki Wyspiańskiego "Akropolis". Odegramy go z udziałem bydgoskich aktorów i przy, mam nadzieję, pełnej widowni 18 maja o godzinie 21.00 - zapowiada Paweł Łysak. - To wcale nie taka nowość, nagrywanie słuchowisk z udziałem publiczności. Byłem na stypendium w BBC Dramma, tam od 50 lat grane jest słuchowisko "Archer's", podobne do naszych Matysiaków. Sądzę, że obecność ludzi da poczucie spontaniczności, ten "brud" dźwiękowy jest nawet pożądany. "Akropolis" zyska oprawę muzyczną na żywo dzięki udziałowi zespołu Pottyumbrella pod kierunkiem Macieja Szymborskiego.

Performerzy Wacław Kuczma, Grzegorz Pleszyński, Wojciech Kowalczyk pod wspólnym tytułem "3 ojczyzny w jednej ojczyźnie" powiedzą, co dla nich znaczy etos kraju ojców. Ich prezentacja 27 kwietnia o godz. 18.00 w bwa. - Flaga biało-czerwona, lustro i ja, bo ojczyzna to ja - wyjaśnia Wacław Kuczma. - To tyle. Performance jest improwizacją, ja mam tysiąc pomysłów, jeszcze nie wiem, co zrobię. Nie chcę szokować, bo to temat raczej do kontemplacji. Na pewno, wzorem Beresia, nie będę się malował na biało-czerwono. Szokowanie nie jest moją intencją.

Łukasz Chotkowski zaprasza na próbę czytaną swojej sztuki "Niestąd". Uderza w niej w różne przyzwyczajenia narodowe, w rozmaite znaczenia pojęcia ojczyzna. W tym przypadku trzeba się liczyć z szokiem. Próba 11 maja o godz. 19.00. Dopełnieniem będzie cykl poważnych wykładów poświęconych tematowi - ojczyzna. Ormianin Sarmen Beglarian z Warszawy, Paweł Sztarbowski z Warszawy na zaproszenie WSG wygłoszą prelekcje pod wspólnym tytułem "Strategie współczesnego patriotyzmu". Mówić będą także dr hab. Marek Hamot, prof. dr hab. Andrzej Szahaj, dr Grzegorz Kaczmarek, socjolog. Dla młodzieży przygotowano także warsztaty "Lekcja Wyspiańskiego: Do kogo należy Itaka" - 7, 8, 9 maja. Prowadzenie Justyna Sobczyk z Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Teatralna premiera, wokół której trwać będzie artystyczny zamęt, będzie miała miejsce 29 kwietnia o godzinie 18.00. Tuż po niej, w studio TVP 3 przy ul. Kujawskiej dyskusja, na którą wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji