Bydgoszcz. Ojczyzna i Wyspiański w Teatrze Polskim
Od 22 kwietnia do 18 maja Teatr Polski Bydgoszcz zaprasza na kolejny z cyklu projektów, realizowany pod hasłem "Wiele ojczyzn, ojczyzna wielu/Wyspiański+". Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia będzie premiera spektaklu "Powrót Odysa" Wyspiańskiego, a szereg realizowanych w trakcie imprez i spotkań ma sprowokować dyskusję o współczesnym rozumieniu pojęcia Ojczyzna.
Projekt rozpocznie się próbą otwartą oraz spotkaniem z twórcami spektaklu "Powrót Odysa" Stanisława Wyspiańskiego 22 kwietnia o godzinie 18, a zakończy 18 maja słuchowiskiem "Akropolis" Wyspiańskiego.
W środę 25 kwietnia, w siedzibie Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zostanie zainaugurowany cykl wykładów "Strategie współczesnego patriotyzmu". Tego dnia odbędą się dwa wykłady, które poprowadzą Sarmen Beglarian oraz Paweł Sztarbowski, poruszą następujące zagadnienia: "Sztuka, patriotyzm i Polska" oraz "Bohater w rozsypce". Koordynatorem cyklu jest dr Marek Chamot z Katedry Kulturoznawstwa WSG. Na kolejne wykłady przyjdzie poczekać do środy 9 maja, kiedy to w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG odbędą się odczyty dr Grzegorza Kaczmarka, socjologa i dr Joanny Wuczyńskiej, literaturoznawcy: "Polska a wielokulturowość" oraz "Patriotyzm a literatura". Cykl wykładów zakończą 16 maja, dr Marek Szahaj, kulturoznawca, który zajmie się "Tożsamością europejską a wielokulturowością" i dr Marek Chamot, historyk, który podsumuje wcześniejsze przemyślenia tematem "Patriotyzm w integrującej się Europie". Wszystkie zaplanowane prelekcje rozpoczynać się będą o godzinie 17.
25 kwietnia w piątek, wszystkich zainteresowanych zaprasza Galeria Miejska bwa, gdzie o godzinie 18 rozpocznie się performance "3 ojczyzny w jednej ojczyźnie" w wykonaniu Wacława Kuczmy, Wojciecha Pleszyńskiego i Wojciecha Kowalczyka.
W niedzielę 29 kwietnia Teatr Polski Bydgoszcz zaprasza na premierę "Powrotu Odysa" Wyspiańskiego w reżyserii Pawła Wodzińskiego o godzinie 18. Po spektaklu, o 21 w studiu TVP3 Bydgoszcz rozpocznie się debata "Kochaj swój naród". Czy słowo "naród", wciąż odmieniane w bieżącej polityce przez wszystkie przypadki, może być jeszcze sensownym pojęciem, czy też skazane jest już tylko na propagandowo-partyjny żywot? Jakie zadania stoją przed nami, gdy narodowy punkt widzenia musi zostać uzupełniony przez odniesienie do uniwersalnego, globalnego spojrzenia na problemy współczesności? Kto ma prawo wypowiadać się w imieniu narodu? Kto jest lub może być jego członkiem?
Na te pytania postarają się znaleźć odpowiedź goście Pawła Mościckiego w trakcie debaty, rejestrowanej przez bydgoski oddział TVP.
Niecodzienną lekcję teatralną, pod hasłem "Lekcja Wyspiańskiego: Do kogo należy Ithaka?" poprowadzi Justyna Sobczyk z Instytutu Teatralnego. Zajęcia odbywać się będą w poniedziałek 7 maja, godzina 19.00, wtorek i środa 8-9 maja, godziny 9.00, 10.30, 12.00. W trakcie zajęć, w scenografii "Powrotu Odysa" aktorzy uczestniczący w przedstawieniu w formie aktywnych działań teatralnych wprowadzą uczniów w przestrzeń sceniczną, zapoznają z historią głównych postaci dramatu, a także umożliwią - korzystając z metody improwizacji - indywidualne odniesienie się do podjętych w spektaklu tematów.
Czwartek, 10 maja będzie dniem koncertu zespołu "Bayer Full". Koncert pod tytułem "Kochany kraj" rozpocznie się o godzinie 20.00. Jak pisze na łamach "Polityki" Tomasz Michniewicz, informacja o śmierci disco polo okazała się przedwczesna. Dziś ta muzyka wraca i to nie tylko do remiz, ale do wielkomiejskich klubów, w tym również studenckich... I dalej: Po wejściu Polski do Unii Europejskiej kilkaset tysięcy młodych Polaków wyjechało pracować do wielkiej Brytanii. Londyńska dzielnica Hammersmith to już polska dzielnica, ukazuje się tam kilka polskojęzycznych tytułów, Polacy mają swój portal emigracyjny i radio. Zgadnijmy, czego słuchają? - Oczywiście, na polskich imprezach w klubach gra się disco polo!"
Wśród dziesiątków przebojów biesiadnych (czy znajdzie się ktoś, kto nigdy nie słyszał "Majteczek w kropeczki" ?!) Bayer Full wykonuje piosenki dedykowane ojczyźnie. "Polska - to piękny kraj", "Ty Polsko wiesz", "Kochany kraj" te i wiele innych zaśpiewają na koncercie w TPB.
11 maja w piątek na dużej scenie TPB odbędzie się próba czytana sztuki "Niestąd" Łukasza Chotkowskiego, którą poprowadzi dramaturg. Dariusz Kosiński, napisał w "Dialogu" m.in. "Wartość tekstu Łukasza Chotkowskiego leży w jego wyzwalającej energii, zbudowanej z przekory i poczucia humoru. Dynamika słów, sekwencji i zmiennych ról sprawia, że całość toczy się jak kamienie, które - jak wiadomo - nie porastają mchem". Sztukę czytać będą: Dorota Androsz, Beata Bandurska, Marek Tynda, Maciej Radel, Krystian Wieczorek.
Słuchowisko "Słuchaj Wyspiańskiego: Akropolis!" będzie ostatnim przedsięwzięciem projektu. Oparte na motywach dramatu St. Wyspiańskiego "Akropolis" będzie transmitowane na żywo wprost ze sceny teatru. Widzowie staną się uczestnikami niecodziennego wydarzenia, jakim będzie przygotowywanie i emitowanie w czasie rzeczywistym słuchowiska radiowego. W tej wspólnej inicjatywie Radia PiK, Programu II Polskiego Radia i Teatru Polskiego, wystąpią aktorzy naszego teatru oraz zespół Potty Umbrella. Audycji wysłuchają również zgromadzeni przed odbiornikami słuchacze Radia PiK oraz Programu II w całej Polsce.