Artykuły

Żal z powodu śmierci Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, zmarł we wtorek w Warszawie. Wiadomość tę podają media na całym świecie, wyrażając podziw dla polskiego twórcy i żal z powodu jego śmierci. - Kapuściński pokazał nam, że żyjemy w globalnej wiosce, gdzie prócz nas żyje kilka miliardów ludzi o innych religiach, poglądach i obyczajach. Pokazał nam, że nasza kultura nie jest jedyna na świecie i najważniejsza - powiedział PAP pisarz Paweł Huelle.

Jak poinformował PAP przyjaciel zmarłego, Mirosław Ikonowicz, Kapuściński (na zdjęciu) przeszedł w piątek 19 stycznia] operację nowotworu w szpitalu warszawskiej Akademii Medycznej. We wtorek doznał rozległego zawału serca i zmarł ok. godz. 19.30 pomimo wysiłków lekarzy.

Ryszard Kapuściński od kilku lat wymieniany był jako poważny kandydat do literackiej nagrody Nobla. Swój podziw dla Kapuścińskiego i żal z powodu jego śmierci wyraziło wielu ludzi kultury i mediów, a także władze państwowe.

Poeta, prozaik, krytyk literacki Tomasz Jastrun uważa, że śmierć Ryszarda Kapuścińskiego to "kolejne odejście autorytetu w kraju, któremu brakuje autorytetów". Pisarz, tłumacz literatury i inscenizator Antoni Libera chwalił formę dzieł Kapuścińskiego. Jego zdaniem, Kapuściński uważał, że "nie wszystkie chwyty są dozwolone, że musi być zachowana klarowność, ład i uroda języka. Stał na straży ładu i jakości słowa pisanego".

- Ryszard Kapuściński należał do grona pisarzy, którzy tworzyli najwyższą półkę polskiej i światowej kultury. Pokazał nam, że żyjemy w globalnej wiosce, gdzie prócz nas żyje kilka miliardów ludzi o innych religiach, poglądach i obyczajach. Pokazał nam, że nasza kultura nie jest jedyna na świecie i najważniejsza - powiedział PAP pisarz Paweł Huelle.

Kapuściński urodził się w 1932 r. w Pińsku na Polesiu (dziś Białoruś). Jako dziennikarz zadebiutował w wieku 17 lat w tygodniku "Dziś i Jutro", potem pisywał w "Sztandarze Młodych". Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Po raz pierwszy jako dziennikarz wyjechał w 1956 r. Kapuściński do Indii, odwiedził także Afganistan i Pakistan. W następnym roku pojechał do Japonii i Chin.

Podróżował po krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W swoich książkach opisywał odwiedzone kraje i wydarzenia, które w nich obserwował. Tak właśnie powstały dwie książki Kapuścińskiego, które zapoczątkowały jego popularność na Zachodzie: "Cesarz" (1978) o świetności i upadku Hajle Sellasje w Etiopii i "Szachinszach" (1982) o dworze szacha Rezy Pahlawi w Iranie. Trzecią najbardziej znaną jego książką na świecie stało się "Imperium", napisane na podstawie materiałów zebranych w czasie podróży po upadającym Związku radziecki w latach 1989-1991. Książki Kapuścińskiego zostały przetłumaczone na 28 języków, w tym japoński i esperanto.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji