Artykuły

„Czajkowski” po polsku

Wielbiciele talentu Borisa Ejfmana mają nie lada powód do radości. Wybitny rosyjski choreograf, twórca Sanktpeters-burskiego Teatru Baletu, kończy właśnie przygotowania do premiery polskiej wersji spektaklu „Czajkowski. Misterium życia i śmierci”. W niedzielę wspaniała inscenizacja wejdzie do repertuaru Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

„To wstrząsający balet (…). Życie artysty rozgrywa się na oczach widzów. On żyje, cierpi i umiera” - pisali po francuskiej premierze krytycy. Prapremiera baletu, we wrześniu 1993 roku w Sankt Petersburgu, wzbudziła za to krańcowo różne reakcje. Jedni się zachwycali, inni organizowali manifestacje sprzeciwu przed teatrem. Okazało się, że balet, tak jak chciał jego twórca, lepiej niż słowa potrafi przekazać prawdę o tajemnicy, rozdarciu i wielkości wybitnego artysty.

Umiera genialny kompozytor. Na łożu śmierci powracają obrazy przeszłości. Szaleje wróżka Carabosse, nęka obłąkana żona, umęczona dusza nie może zaznać spokoju. Szeroką falą wraca pamięć o mrocznych namiętnościach, którym ulegał, związkach, które przynosiły ból, męce, jaką było życie w świecie twórczych wizji. Marzenia łączą się z rzeczywistością, bohaterowie oper i baletów kompozytora z postaciami, które znał, jawa ze snem, życie ze śmiercią.

Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana powstał w 1977 roku. Artysta wraz ze swoimi tancerzami wykreował bardzo osobisty, niepowtarzalny styl, wywodzący się z baletu klasycznego, ale czerpiący pełnymi garściami z choreografii współczesnej. Stworzył ponad 40 baletów, z których Czajkowski. Misterium życia i śmierci należy do najwybitniejszych.

– Zawsze mam tremę, kiedy oddaję spektakl w obce ręce (a raczej nogi!) – mówi choreograf. – Teraz, ponieważ tańczyć będą nowi artyści, nie moi, podczas prób wprowadziłem wiele zmian. Zrobił się z tego całkiem nowy spektakl.

Oryginalna będzie też scenografia — jak zwykle autorstwa Wiaczesława Okuniewa. Polską premierę zatańczą: Sławomir Woźniak (Czajkowski), Maksim Wo tiul (drugie „ja” kompozytora), Dominika Krysztoforska (Nadieżda von Meck), Anna Lipczyk (żona kompozytora), Paweł Kordel i Andrzej Marek Stasiewicz (Książę/Młodzieniec/Joker) oraz Izabela Milewska (Dziewczyna).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji