Artykuły

Pierwszy spektakl z audiodeskrypcją w „Jaraczu"

To ukłon w stronę osób niewidomych i niedowidzących, które dotąd nie mogły w pełni cieszyć się odbiorem sztuki teatralnej w Olsztynie.

Teatr. im. Stefana Jaracza w Olsztynie od kilku lat stara się ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do swoich spektakli. W 2015 r. placówka uzyskała pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup sprzętu do audiodeskrypcji (werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym). Zestaw dla 120 osób kosztował ponad 100 tys. zł. Teraz nadszedł czas udostępniania tej aparatury.

Dzięki kolejnej dotacji ministerialnej „Jaracz" zrealizuje cztery przedstawienia. Repertuar został dobrany z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Podczas spektaklu zainteresowani uczestnicy siedzą w słuchawkach. Lektor opowiada im o wszystkim, czego nie mogą do końca zobaczyć: o kostiumach, dekoracjach na scenie, makijażu czy wyrazie twarzy aktorów, ich gestykulacji oraz języku ciała. Kilku aktorów z teatru przeszło już specjalistyczne kursy na lektora [pierwszym był Grzegorz Jurkiewicz], które przeprowadziła fundacja Katarynka z Wrocławia — mówi Lida Okuszko z Teatru Jaracza. — Inauguracyjne próby odbyły się pod koniec maja. Sprzęt został naładowany i uruchomiony. Zobaczyliśmy też, jak to działa i wygląda — dodaje Lidia Okuszko.

Lektora nie widzą ani nie słyszą osoby na widowni, które nie mają słuchawek. Głos dochodzący ze słuchawek nie zakłóca też odbioru sztuki pozostałym.

„Jaracz" realizuje przedsięwzięcie we współpracy z Ełckim Centrum Kultury oraz regionalnym okręgiem Polskiego Związku Niewidomych. Jak zaznacza Piotr Łożyński, prezes związku, audiodeskrypcja to niewątpliwie duże udogodnienie i ułatwienie dostępu do dóbr kultury dla osób niewidomych. — W naszym przypadku to trochę jak czytanie książki przez kogoś. Wyobrażamy sobie dane sytuacje, postacie czy obrazy — wyjaśnia. Należący do związku już mieli do czynienia z audiodeskrypcją, ale w przypadku filmów. — Do teatru wybieramy się dopiero w niedzielę, więc zobaczymy, jak to zadziała — dodaje Łożyński.

Dzięki konsultacjom z PZN udało się ustalić, co jeszcze by się przydało podczas realizowanych spektakli. I tak stworzono programy teatralne dla osób słabowidzących, które przygotowano z zastosowaniem druku czarnego i alfabetu Braille'a. Widzowie otrzymają je bezpłatnie. — Tych programów jest ok. 500. Program zawiera nie tylko opis spektakli, ale też nieco informacji o historii teatru — opowiada Okuszko.

Bilety na przedstawienie z audiodeskrypcją są bezpłatne. W projekcie chodziło też o to, by zainteresowane osoby nie musiały płacić za udział w tym wydarzeniu. W Olsztynie wszystkie bilety do rozdysponowania otrzymał Polski Związek Niewidomych. Z kolei Ełckie Centrum Kultury zaprasza na spektakl również osoby, które mają utrudniony dostęp do kultury z powodów barier ekonomicznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji