Artykuły

Pan Tadeusz z kodem polskości

— Wydaje mi się, że opowiadam Pana Tadeusza z całym szacunkiem do niego. Dla mnie nie jest to dzieło patetyczne, koturnowe, pisane i czytane na kolanach. To dzieło szalenie bliskie, oparte na porządku, który tkwi w nas głęboko — mówi Mikołaj Grabowski, reżyser spektaklu Pana Tadeusz, który zobaczymy w sobotę w Teatrze im. J. Osterwy.

Grupa polskich pielrzymów z Panem Tadeuszem pod ręką szuka swojego kraju. Po drodze czytają epopeję, by w końcu zamienić się w postaci, które w niej występują. Mikołaj Grabowski, który przygotowuje premierę Pana Tadeusza na lubelskiej scenie, do epopei narodowej podchodzi z szacunkiem, ale — jak mówi — bez chylenia czoła.

Obrzędowość kluczem patrzenia na Polskę

— Nasza historia nie dzieje się w szlacheckim dworku. Opowiadamy ją w drodze, którą przebywają polscy pielgrzymi szukający idealnego miejsca. Znajdują je właśnie na stronach swojej epopei — mówi reżyser. I dodaje, że w Panu Tadeuszu zainteresowało go poszukiwanie  tzw. kodu polskości. — Pojawia się on w różnych miejscach w dziele. Jego duża porcja zawarta jest w swoistej obrzędowości. Adam Mickiewicz pisze m.in. o polowaniu, grzybobraniu czy przebieraniu Zosi. To wszystko składa się na obrzędowość, która może być kluczem do patrzenia na polskość. Wydaje mi się, że opowiadam Pana Tadeusza  z całym szacunkiem do niego. Dla mnie nie jest to dzieło patetyczne i czytane na kolanach. To dzieło szalenie bliskie, oparte na porządku, który tkwi w nas głęboko — dodaje reżyder.

Na scenie nie tylko obsada „Osterwy"

Bardzo ważną rolę w spektaklu pełni muzyka. Część partii jest śpiewana przez aktorów. Skomponował ją wybitny kompozytor Zygmunt Konieczny związany z Teatrem Starym w Krakowie. Za przygotowanie wokalne aktorów odpowiada Izabela Urban. Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzył Jacek Ukleja. Na scenie w głównych rolach zobaczymy: Halszkę Lehman w roli Zosi, Daniela Dobosza, który wcieli się w Tadeusza, Martę Ledwoń (Telimena) i Krzysztofa Olchawę (Hrabia). Gościnnie na deskach Teatru im. Osterwy wystapi także Jarosław Tomica, który zagra ks. Robaka. Na scenie pojawią się także m.in. Artur Kocięcki, Janusz Łagodziński, Jerzy Kurczuk i Tomasz Bielawiec. Aktorom towarzyszyć będzie zespół muzycznyw składzie: Paweł Drabarz, Mariusz Pysz, Stanisław Siedlaczek, Emilia Siepkowska i Izabela Zagórska.

→ Premiera spektaklu Pan Tadeusz w sobotę 5 marca w Teatrze im. J. Osterwy o godz. 19. Kolejne spektakle w niedzielę, wtorek, środę i czwartek. Bilety w cenie od 20 zł do 49 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji