Artykuły

Ważniejsze wydarzenia kulturalne w 2006 r.

Wręczenie nagród Europejskiej Akademii Filmowej w Warszawie podczas najważniejszej imprezy filmowej jaka miała kiedykolwiek miejsce w Polsce, polskie pokazy obrazów: "Jan Paweł II" i "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" - to przykłady wydarzeń kulturalnych, które swą rangą wykraczają poza 2006 rok. Rok ten przyniósł też niepowetowane straty dla polskiego teatru, filmu i literatury - odeszli tacy twórcy, jak: ks. Jan Twardowski, Stanisław Lem, Jerzy Ficowski, Igor Śmiałowski, Lucjan Kydryński.

Oto przegląd ważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2006 roku:

Styczeń

10.1 - Rafał Blechacz, Jan Klata, Marek Krajewski, Przemysław Wojcieszek, Robert Kuśmirowski, duet Skalpel i Paweł Dunin- Wąsowicz otrzymali Paszporty "Polityki" za rok 2005. Paszportami honorowani są twórcy młodzi (średnia wieku wyniosła 32 lata), oryginalni, zwracający uwagę swoimi dokonaniami, często - debiutanckimi.

18.1. - W wieku 90 lat zmarł w Warszawie ks. Jan Twardowski - wybitny poeta i kapłan. Pierwszy powojenny tomik wydał w 1959 r. Rozgłos przyniosły mu kolejne tomy wierszy: "Znaki ufności", "Niebieskie okulary", "Rachunek dla dorosłego", "Który stwarzasz jagody", "Nie przyszedłem pana nawracać". Był od lat najbardziej znanym i najchętniej czytanym przez Polaków poetą. Niezliczone wybory jego wierszy ukazywały się w ogromnych nakładach.

Luty

3.2. - Poinformowano o zadaniach Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, które rozpoczyna w lutym swoją działalność. PWA powstało we wrześniu 2005 roku. Nową polską instytucję kultury powołano z myślą o mediach, które chcą promować polską kulturę.

10.2. - Polski fotografik Tomasz Gudzowaty ponownie został laureatem prestiżowego konkursu World Press Photo. Polskiego fotografika nagrodzono za cykl zdjęć "Tradycyjne zapasy w Indiach", które wykonał wraz z Judit Berekai z Węgier. Fotografie przedstawiają zapaśników z maczugami ćwiczących tradycyjną hinduską sztukę walki "nada kusti".

20.2. - Reżyser Jerzy Hoffman został laureatem polskiej nagrody filmowej Orła 2006, przyznawanej za osiągnięcia życia. "Zasługą Jerzego Hoffmana jest wieloletnie kształtowanie wyobraźni historycznej Polaków" - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

22.2. - Laureaci Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury - pianista i kompozytor jazzowy Leszek Możdżer oraz reżyser teatralny Jerzy Jarocki [na zdjęciu] - odebrali nagrody w Warszawie. Kapituła Nagrody przyznała ją Jarockiemu za "wspaniały comeback i za udowodnienie, że w teatrze istnieje catharsis". Leszek Możdżer został doceniony za to, że umiejętnie łączy "bycie wirtuozem i eksperymentatorem muzycznym jednocześnie".

Marzec

2.3. - W filharmonii krakowskiej polska premiera filmu "Jan Paweł II" z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, premiera Kazimierza Marcinkiewicza i metropolity krakowskiego abpa Stanisława Dziwisza. Dwuodcinkowy film "Jan Paweł II" został przygotowany przez włoską telewizję publiczną RAI i amerykańską stację CBS we współpracy z Telewizją Polską. Akcja rozpoczyna się w momencie zamachu na życie Ojca Świętego w 1981 roku. W filmie znajdują się sceny z życia Karola Wojtyły od 1939 roku do śmierci w kwietniu 2005 roku. Znalazły się także retrospekcje z dzieciństwa. Premierowy pokaz filmu odbył się także w rodzinnym mieście papieża - Wadowicach.

3.3. - W wieku 54 lat zmarł w Warszawie aktor Krzysztof Kołbasiuk, znany między innymi z roli Łukasza Zbożnego w telewizyjnym serialu "Dom". Kołbasiuk grał ostatnio w spektaklu "Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w reżyserii Jarosława Kiliana. Partnerowała mu m.in. Irena Kwiatkowska.

9.3. - W wieku 90 lat zmarła w Warszawie Hanka Bielicka, aktorka teatralna i filmowa, nazywana "królową estrady i kabaretu" oraz "mistrzynią monologu". Artystka była aktywna zawodowo niemal do samej śmierci.

10.3. - Rozpoczął się 27. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

14.3. - Premier RP Kazimierz Marcinkiewicz, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wzięli udział w inauguracji Roku Jerzego Giedroycia, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Jerzy Giedroyc był publicystą, politykiem, twórcą i redaktorem paryskiej "Kultury", w której publikowało wielu czołowych pisarzy i intelektualistów polskich przebywających na emigracji m.in. Czesław Miłosz i Witold Gombrowicz.

15.3. - Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski dokonał podziału Instytutu Adama Mickiewicza, powołując do życia dwie odrębne państwowe instytucje kultury - Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury. Dyrektorem Centrum został Marek Mutor. Instytut Adama Mickiewicza stanie się ponownie instytucją popularyzującą za granicą wiedzę o polskiej kulturze, jej historii oraz o polskim dziedzictwie narodowym i języku - zadecydował minister.

24.3. - Obrazy "Persona non grata" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz "Ukryte" austriackiego reżysera Michaela Haneke otrzymały w piątek w Warszawie nagrody polskich krytyków filmowych "Złote Taśmy 2005".

27.3. - W wieku 85 lat zmarł w Krakowie Stanisław Lem, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich pisarzy. Łączny nakład jego książek tłumaczonych na 41 języków przekroczył 27 mln egzemplarzy. Pisarz zmarł w szpitalu Collegium Medicum UJ, gdzie przebywał od kilku tygodni.

Kwiecień

3.4. - Rozpoczął się X Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena; festiwalowe imprezy odbywały się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Łodzi i Bydgoszczy.

7.4. - Ustanowiona została nowa nagroda literacka "Angelus - literacka nagroda Europy Środkowej", która ma być przyznawana we Wrocławiu pisarzom pochodzącym z 20 krajów Europy Środkowej - od Ukrainy przez Węgry, Niemcy, Austrię do Słowenii. Celem nagrody jest "wyróżnianie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności".

13.4. - Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów ZASP wybrał Krzysztofa Kumora na nowego prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Zastąpił na stanowisku prezesa ZASP Ignacego Gogolewskiego.

19.4. - We Wrocławiu rozpoczęła się 42. edycja festiwalu Jazz nad Odrą.

20.4. - Rozpoczęły się XXXIII Tyskie Spotkania Teatralne.

24.4. - Po raz 21. wręczono Wiktory - nagrody dla największych osobowości występujących w telewizji w 2005 roku. Laureatami zostali m.in. Kazimierz Marcinkiewicz, Tomasz Lis, Andrzej Turski, Tomasz Sekielski, Andrzej Morozowski, były prezydent Lech Wałęsa, francuski kompozytor muzyki elektronicznej Jean Michel Jarre, aktor Piotr Adamczyk i Wojciech Mann.

maj

2.5. - W Warszawie powołano Muzeum Historii Polski, mające w nowoczesny sposób ukazywać całość polskiej historii. Akt powołania i nadania statutu nowej placówce podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, w towarzystwie m.in. premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

6.5. - Rozpoczęły się 46. Kaliskie Spotkania Teatralne; Grand Prix otrzymali Małgorzata Rożniatowska z Teatru Wytwórnia w Warszawie i Sławomir Maciejewski z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

9.5. - W wieku 82 lat zmarł w Warszawie Jerzy Ficowski - poeta, pisarz, publicysta, tłumacz, znawca kultury cygańskiej i twórczości Brunona Schulza. Znany był m.in. jako autor baśniowych i refleksyjnych liryk. Jako poeta debiutował tomikiem "Ołowiani żołnierze" w 1948 roku. W dorobku miał 14 tomików, m.in. "Odczytanie popiołów" (1979), "Przepowiednie. Pojutrznia" (1983), "Wszystko to, czego nie wiem" (1999).

18.5. - Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało Grand Prix w konkursie Sybilla 2005 na Wydarzenie Muzealne Roku. Konkurs, od 1980 roku ogłaszany przez ministra kultury, jest najważniejszym wydarzeniem tego typu dla muzealników z całej Polski.

18.5. - Prezydent RP Lech Kaczyński i prezydent Niemiec Horst Koehler otworzyli w Warszawie 51. Międzynarodowe Targi Książki.

19.5. - Tegoroczna nagroda Fundacji Kultury Polskiej "za promocję polskiej książki w świecie" została przyznana niemieckiemu poecie i prozaikowi Michaelowi Kruegerowi. Krueger został doceniony za "cenny wkład w prezentację pisarzy polskich czytelnikom niemieckojęzycznym".

20.5. - Tegorocznym laureatem nagrody im. Jerzego Kuryłowicza dla tłumaczy książek naukowych został Maciej Hildebrand za przekład pracy Davida J. Browna "Mosty. Trzy tysiące zmagań z naturą". Nagrodę wręczono w sobotę podczas odbywających się w Warszawie 51. Międzynarodowych Targów Książki.

20.5. - W Warszawie zmarła po długiej chorobie wybitna aktorka teatralna i filmowa Anna Ciepielewska. W filmografii Anny Ciepielewskiej znalazło się ponad 40 ról w produkcjach pełnometrażowych, m.in. w filmach "Trzy kobiety" (1956), "Przygoda noworoczna" (1963), "Długa noc" (1967) i "Ostatni prom" (1989). Użyczyła głosu w "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego. Pojawiała się także w serialach telewizyjnych, m.in. "Dom" i "Klan".

31.5. - W wieku 72 lat zmarł w Warszawie Franciszek Wybrańczyk - współzałożyciel orkiestry Sinfonia Varsovia, jej wieloletni dyrektor. Od 1972 roku był dyrektorem Polskiej Orkiestry Kameralnej, artystycznie prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka. W 1984 roku na kanwie Polskiej Orkiestry Kameralnej - wspólnie z jej pierwszym gościnnym dyrygentem Yehudi Menuhinem - Franciszek Wybrańczyk stworzył orkiestrę Sinfonia Varsovia.

Czerwiec

1.6. - Rozpoczął się 43. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej "Opole 2006". Grand Prix prezesa TVP za całokształt działalności artystycznej otrzymał Marek Grechuta

16.6. - Zmarł Igor Śmiałowski, wybitny aktor teatralny i filmowy. 20 czerwca skończyłby 89 lat. Aktor wśród najważniejszych swych ról teatralnych wymieniał Villona w "Królu włóczęgów", rolę tytułową w "Mazepie", hrabiego Almavivę w "Weselu Figara" i cara w "Kordianie". W filmie debiutował w 1947 r. w "Zakazanych piosenkach", gdzie zagrał gestapowca. Widzowie pamiętają go także z "Miasta nieujarzmionego" (1950 r.), "Młodości Chopina" (1951 r.), "Znachora" (1981 r.), "Stawki większej niż życie" (1968 r.) "Kariery Nikodema Dyzmy" (1980 r.).

22.6. - W Olsztynie zawiązał się komitet organizacyjny jubileuszowych obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Wielki jubileusz największej bitwy średniowiecza z 15 lipca 1410 roku świętowany będzie w 2010 roku.

23.6. - Henryk Lehnert, twórca kina, którego dzieła zdobyły 406 nagród podczas przeglądów i festiwali w Polsce oraz poza jej granicami, zmarł w czwartek w Oświęcimiu. Miał 72 lata. Zrealizował 388 filmów - głównie krótkometrażowych, dokumentalnych, etiud - prezentowanych na prawie 300 przeglądach, konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą.

26.6. - Tegorocznymi laureatami Nagród Związku Kompozytorów Polskich (ZKP) zostali kompozytor i pedagog Zbigniew Bagiński oraz muzykolog prof. Alicja Jarzębska. Nagroda przyznawana jest "polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia".

Lipiec

8.7. - W wieku 97 lat zmarł w Warszawie wybitny historyk literatury i znawca dziejów stolicy, Juliusz Wiktor Gomulicki. Był autorem licznych publikacji o tym mieście, m.in. "O starej i nowej Warszawie" (1952) i "Warszawa wieloraka 1749-1944" (2005). W zbiorze esejów "Aleje Czarów" (2000) Gomulicki wspominał spotkania z wybitnymi osobistościami kultury i nauki oraz spacery po Warszawie.

12.7. - Komitet UNESCO ds. Dziedzictwa Światowego zaaprobował wniosek Polski o zmianę na Liście UNESCO nazwy obozu Auschwitz z "Obóz Koncentracyjny Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau".

14.7. - W wieku 76 lat zmarł Tomasz Zaliwski, popularny aktor filmowy i telewizyjny, znany także radiosłuchaczom i bywalcom warszawskiego Teatru Nowego. Do najbardziej spektakularnych sukcesów filmowych Zaliwskiego zalicza się dwie kreacje: w "Pełni" Andrzeja Kondratiuka i "Wśród nocnej ciszy" Tadeusza Chmielewskiego. Telewidzowie zapamiętali go seriali "Podziemny front", "Stawka większa niż życie, "Przygody psa Cywila", " Daleko od szosy", "Jak rozpętałem II wojnę światową" i "Czterej pancerni i pies".

24.7. - W wieku 49 lat zmarła aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna Ewa Sałacka. Wcielała się w pierwszoplanowe role m.in. w filmach "Tragarz puchu" (1983), "Druga strona słońca" (1986) i "Klątwa doliny węży" (1987). Ostatnio można było ją oglądać w serialach "Pierwsza miłość" i "Dziki". Występowała także w Teatrze Telewizji, m.in. w przedstawieniach "Bal stulecia" (1999) i "Drugie życie" (1990).

Sierpień

1.8. - W wieku 71 lat zmarł Stanisław Jopek - legenda Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Jopek słynął z niepowtarzalnego głosu - tenoru o barytonowym zabarwieniu - oraz ciekawych interpretacji wielu piosenek ludowych, w tym najbardziej znanej "Furman".

4.8. - Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski przyjął rezygnację Kazimierza Korda z funkcji p. o. dyrektora naczelnego oraz dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego- Opery Narodowej i powołał na funkcję dyrektora naczelnego tej instytucji Janusza Pietkiewicza.

4.8. - Rozpoczął się Festiwal Jedynki w Sopocie. W międzynarodowym konkursie "Przeboje Lata Jedynki" zwyciężyła piosenka "I Only Ask of God" duńskiego zespołu Outlandish.

4.8. - Po czterech latach w bazylice w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie) dobiegła końca budowa największych w kraju organów. Mają one 157 głosów i ok. 20 tys. piszczałek.

17.8. - Marek Chłoniewski i Jerzy Kapuściński zostali laureatami tegorocznych Nagród Honorowych Związku Kompozytorów Polskich. Nagroda jest przyznawana co roku, w formie medalu, osobom przyczyniającym się do promocji polskiej muzyki współczesnej.

17.8. - Rozpoczął się "Jarocin Festiwal 2006".

18.8. - W wieku 98 lat zmarł w Warszawie Stefan Witas, aktor Teatru Syrena i Operetki Warszawskiej. Witas grał m.in. w latach 70-tych w "Zemście nietoperza" - operetce najdłużej utrzymującej się wówczas na afiszu. Zagrał role w filmach z lat pięćdziesiątych - "Irena do domu", "Cafe pod Minogą", "Inspekcja pana Anatola, "Sprawa do załatwienia", "Poradnik matrymonialny". Występował też w słuchowiskach Polskiego Radia, był też jednym z wykonawców Radiowego Teatrzyku Eterek, gdzie występował m.in. z Jeremim Przyborą, Andrzejem Boguckim i Jerzym Bielenią. Nagrał również płytę "W kręgu wspomnień".

20.8. - W wieku 84 lat zmarł w Warszawie krytyk i historyk sztuki prof. Aleksander Wojciechowski, jeden z twórców kultury niezależnej, członek Komitetu Kultury Niezależnej podziemnej "Solidarności" w latach 80-tych. Opublikował ponad 200 prac, rozpraw, artykułów, także w językach obcych.

30.8. - Obraz Aleksandra Gierymskiego "Villa Borghese" z cyklu pejzaży włoskich trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie. Zakup dzieła od prywatnego właściciela sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe".

Wrzesień

1.9. - Rozpoczął się 43. Sopot Festival. Główną nagrodę - Bursztynowego Słowika - otrzymał brytyjski duet Mattafix. Słowika Publiczności odebrał polski wokalista Stachursky. Brytyjski gwiazdor muzyki pop, sir Elton John oraz Budka Suflera otrzymali "Złotego Słowika" za całokształt twórczości.

5.9. - Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zostało laureatem kulturalnej Nagrody Wyszehradzkiej za 2006 rok. O przyznaniu nagrody zdecydowali przedstawiciele ministerstw kultury państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w Krakowie na swojej XV naradzie.

6.9. - W wieku 54 lat zmarł w Brzezinach (Łódzkie) Andrzej Babaryko, poeta, dziennikarz i animator kultury. Przez wiele lat był kierownikiem literackim w łódzkich teatrach - najpierw Teatrze Studyjnym, a potem Teatrze Nowym. Jego ostatni tom poezji - "Linia horyzontu" - stanowi zapis jego dramatycznej walki z chorobą.

6.9. - Hanna Maria Giza-Tomann, Krzysztof Gosztyła, Małgorzata Kandefer, Wojciech Mann i Andrzej Zaorski zostali laureatami Złotych Mikrofonów 2006.

9.9. - W wieku 77 lat zmarł Lucjan Kydryński - dziennikarz, publicysta, konferansjer, autor wielu książek, audycji radiowych (m.in. "Rewia piosenek", "Świat operetki") i telewizyjnych, poświęconych muzyce popularnej, operze i operetce ("Muzyka lekka, łatwa i przyjemna"). Przez wiele lat prowadził festiwale w Opolu i Sopocie.

9.9. - Rozpoczął się 41. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Odbyło się prawie 50 koncertów; zabrzmiało ponad 170 dzieł ponad 60 kompozytorów.

12.9. - Po długiej chorobie zmarł w Łodzi w wieku 52 lat pomysłodawca i twórca Festiwalu Dialogu Czterech Kultur Witold Knychalski. Wraz z grupą współpracowników i wolontariuszy powołał Towarzystwo Dialogu na rzecz Kultur "Łódź - Miasto Przyszłości", które zorganizowało Festiwal Dialogu Czterech Kultur.

16.9. - Film "Plac Zbawiciela" w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze zwyciężył w kategorii "najlepszy polski film" podczas tegorocznej, 31. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

18.9. - W wieku 66 lat zmarł w Warszawie reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny warszawskiego Teatru na Woli. Augustyniak zmarł w poniedziałek w Warszawie. Pod jego kierownictwem teatr organizował cieszące się dużym zainteresowaniem cykliczne przeglądy: "Małe Sztuki z Wielkimi Aktorami", Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu oraz wakacyjne "Komedie Lata".

25.9. - Film "Z odzysku" w reżyserii Sławomira Fabickiego został polskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

25.9. - Prozaik, reżyser i scenarzysta filmowy Tadeusz Konwicki odebrał nagrodę specjalną im. Cypriana Kamila Norwida samorządu województwa mazowieckiego "Dzieło Życia". Nagroda została przyznana Konwickiemu za "wieloletnią pracę twórczą i wkład jaki wniósł do polskiej spuścizny narodowej".

30.9. - 18-letnia Miss Czech Tatiana Kucharova została w sobotę uznana za najpiękniejszą kobietę świata - Miss World 2006 - podczas konkursu w warszawskiej Sali Kongresowej. Tytuł pierwszej wicemiss otrzymała 17-letnia Rumunka Ioana Valentina Boitor. Drugą wicemiss została przedstawicielka Australii, 20-letnia Sabrina Houssami.

Październik

1.10. - Dziesiątą, jubileuszową laureatką nagrody literackiej Nike została Dorota Masłowska, autorka powieści "Paw królowej". Dorota Masłowska jest najmłodszą laureatką w dziesięcioletniej historii Nike - ma 23 lata. "Zważywszy wiek pisarki, to jest napisane tak doskonale i dojrzale, że aż trudno uwierzyć" - zachwycał się przewodniczący Henryk Bereza.

5.10. - 60-lecie pracy artystycznej obchodziła Barbara Krafftówna, popularna artystka filmowa, teatralna i telewizyjna.

5.10. - Filmy zagraniczne i polskie m.in. polskie produkcje telewizyjne z lat 60. i 70. - będzie można zobaczyć na antenie TVP Film, nowego kanału tematycznego Telewizji Polskiej, który ma rozpocząć nadawanie w kwietniu 2007 roku.

9.10. - Marek Grechuta - piosenkarz i kompozytor, wykonawca przebojów "Dni, których nie znamy", "Będziesz moją panią", "Niepewność" - zmarł w Krakowie w wieku 61 lat.

9.10. - W wieku 85 lat zmarła aktorka Renata Kossobudzka, związana przez całe prawie zawodowe życie z Teatrem Polskim w Warszawie, w którym występowała do 1991 roku. Grała także w Teatrze im. Kochanowskiego w Radomiu. Jeszcze w tym roku można było oglądać ją w jednym z odcinków serialu "Niania", w którym zagrała pensjonariuszkę domu starców.

11.10. - Nominację na kolejne trzy sezony otrzymał dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Narodowego Jan Englert. Englert ma sprawować swą funkcję do końca sezonu artystycznego 2009/10.

12.10. - Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został turecki pisarz, opozycjonista Orhan Pamuk. Tym razem Szwedzka Akademia Królewska nie zaskoczyła - Pamuk był faworytem wszystkich tegorocznych przednoblowskich rankingów. Obserwatorzy podkreślają jednak polityczny wymiar nagrody.

12.10. - Dziennikarka i podróżniczka Beata Pawlikowska oraz reporter i felietonista Paweł Smoleński zostali uhonorowani Nagrodą im. Beaty Pawlak.

13.10. - 50-lecie istnienia obchodziło Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Podlaskie), które otrzymało od suwalskich radnych wyróżnienie "Zasłużony dla miasta Suwałk".

14.10. - Polski film "Z odzysku" w reżyserii Sławomira Fabickiego otrzymał dwie nagrody na 22. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (WMFF). Wśród pozostałych filmów nagrodzonych na tym festiwalu znalazły się m.in. dwa obrazy rosyjskie - "Euforia" Iwana Wyrypajewa i "Dryfowanie" Borysa Chlebnikowa.

14.10. - Gromkimi brawami zakończyła się premiera filmu "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" w Wadowicach, rodzinnym mieście Jana Pawła II. Gośćmi wydarzenia byli owacyjnie witani: odtwórca tytułowej roli Piotr Adamczyk oraz reżyser Giacomo Batiatto.

16.10. - Prezydent RP Lech Kaczyński, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz prymas Polski kard. Józef Glemp byli honorowymi gośćmi pokazu filmu "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" w reżyserii Giacomo Battiato. Uroczysty pokaz - zorganizowany z okazji 28. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża - odbył się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. 19.10 - Rozpoczęły się 10. Targi Książki w Krakowie. Podczas imprezy odbyło się ponad 500 spotkań z autorami i osobami znanymi z mediów.

23.10. - Jerzy Jarocki, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Monika Obara i Krzysztof Dracz zostali laureatami Feliksów Warszawskich za sezon 2005/2006.

25.10. - Zakończyły się zdjęcia do komedii "Ryś" reżyserowanej przez Stanisława Tyma. W filmie, w którym pokazane zostaną dalsze losy Ryszarda Ochódzkiego, głównego bohatera "Misia" Stanisława Barei, zagra kilkudziesięciu znanych polskich aktorów.

28.10. - 21-letnia Polka, Agata Szymczewska zwyciężyła w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H.Wieniawskiego.

Listopad

4.11. - Rozpoczęły się obchody 50-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Cykl uroczystości jubileuszowych otworzyła wystawa pod tytułem "Ogród miłości".

9.11. - Eseista, prozaik, specjalista ds. Europy Wschodniej i dawny współpracownik paryskiej "Kultury" prof. Jerzy Pomianowski został uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia, przyznawaną za działalność na rzecz polskiej racji stanu.

10.11. - Scenariusze "1944: Warszawa" autorstwa Krzysztofa Steckiego i Tomasza Zatwarnickiego oraz "Ostatnia niedziela" Dariusza Gajewskiego i Przemysława Nowakowskiego zdobyły równorzędne główne nagrody w konkursie na scenariusz filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim.

11.11. - Europejska Akademia Filmowa Niezależnych zainaugurowała w Warszawie swoją działalność. Akademia zrzesza przedstawicieli środowiska filmowego z 17 europejskich krajów, m.in. reżyserów, scenarzystów i organizatorów festiwali filmowych. Będzie oceniać poziom kina niezależnego w Europie i corocznie przyznawać nagrody wybranym filmom.

11.11. - Tegorocznym laureatem nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza został Janusz Krasiński za "Przed agonią" - książkę zamykającą czterotomowy cykl powieści o zmaganiach niepokornego pisarza z rzeczywistością PRL-u.

12.11. - Włoski pies Axel del Monte Alago z Tripolisu rasy bracco italiono (wyżeł włoski krótkowłosy) został wybrany najpiękniejszym psem Światowej Wystawy Psów Rasowych w Poznaniu.

13.11. - Aktorka Kinga Preis otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2006 za rolę Gosi w filmie Feliksa Falka "Komornik". Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest polskim aktorom, którzy nie ukończyli jeszcze 35 lat, za ich role z ostatniego sezonu.

19.11. - We Wrocławiu zmarł Zygmunt Bielawski, aktor teatralny i filmowy. Zagrał między innymi w "Samych swoich" Sylwestra Chęcińskiego. Miał 69 lat. Zagrał także w wielu filmach, m.in.: "Sami swoi", "Zaraza", "Trąd", "Nie ma mocnych", "Znaki szczególne", "Kochaj albo rzuć", "Test pilota Pirxa", "Wśród nocnej ciszy".

25.11. - Rozpoczął się 14. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2006. Główną nagrodę - Złotą Żabę - zdobył operator filmu "Pan's Labyrinth" Meksykanin Guillermo Navarro. Nagrodę za całokształt twórczości dla reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną otrzymał Brytyjczyk Ken Russell.

26.11. - Poeta, prozaik, dramaturg i eseista Tadeusz Różewicz otrzymał nagrodę Złotego Berła - wyróżnienie Fundacji Kultury Polskiej.

27.11. - Prozaik, eseista i tłumacz literatury niemieckiej i rzymskiej, Jacek Bocheński, odebrał przyznaną przez Polski PEN Club za całokształt twórczości pisarskiej Nagrodę im. Jana Parandowskiego.

29.11. - Zmarł Leon Niemczyk, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Miał 83 lata. W ciągu ponad 50-letniej kariery aktorskiej zagrał w ponad 400 filmach. Do jego najwybitniejszych ról należą kreacje w "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego i "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. Niemczyk uznawany był za rekordzistę wśród polskich aktorów pod względem liczby zagranych ról. Był aktywny zawodowo do końca życia.

Grudzień

3.12. - Twórcy filmów "Volver" w reżyserii Pedro Almodovara i "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka zdobyli najwięcej nagród podczas ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2006 w Warszawie. Almodovara uznano za najlepszego europejskiego reżysera 2006 roku, zaś obraz Henckela von Donnersmarcka - za najlepszy film 2006 roku. Nagrody przyznała Europejska Akademia Filmowa (EFA), po raz 19. w swojej historii. Warszawa jako pierwsze miasto w Europie Wschodniej była gospodarzem ceremonii wręczenia nagród EFA. Ceremonia ta uznawana jest za największą i najbardziej prestiżową imprezę filmową, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Polsce.

4.12. - Dyrygent i pedagog Tomasz Bugaj został nowym dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.

4.12. - Nagrody Teatru Polskiego Radia - Splendory - zostały wręczone w Warszawie. Wielkiego Splendora za wybitne kreacje w słuchowiskach otrzymał Mariusz Benoit. Honorowy Wielki Splendor dla autorów przypadł Jerzemu Górzańskiemu, a tytułem Splendora Splendorów uhonorowano Wiesława Michnikowskiego.

5.12. - Beata Ostrowicka, autorka "Ale ja tak chcę!" i Liliana Bardijewska, autorka "Domu ośmiu tajemnic" zostały uhonorowane tegoroczną nagrodą dla autorów w konkursie na Książkę Roku 2006, organizowanym przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Książek dla Dzieci IBBY.

6.12. - W Warszawie zmarł Cezary Leżeński, literat, autor ponad 30 książek literatury faktu i literatury pięknej dla młodzieży i dorosłych, wieloletni kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

8.12. - W Warszawie rozpoczęły się 17. Krajowe Targi Książki.

11.12. - Reżyserzy Mariusz Treliński i Jerzy Jarocki oraz aktorzy Danuta Stenka i Andrzej Zieliński zostali tegorocznymi laureatami nagród przyznawanych przez miesięcznik "Teatr".

17.12. - Aktor komediowy, filmowy i teatralny Jan Kobuszewski świętował na Jasnej Górze jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Dziękował także za 50 lat małżeństwa.

18.12. - Zmarł poeta Andrzej Szmidt; miał 73 lata. Był autorem m.in. wiersza "Taki pejzaż", rozsławionego przez Ewę Demarczyk. Szmidt od 1958 roku był nieprzerwanie związany z miesięcznikiem "Więź". Do ostatnich dni, mimo ciężkiej choroby, prowadził w tym piśmie dział poezji.

20.12. - Zakończono krakowski etap zdjęć do filmu "Post Mortem. Opowieść katyńska" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na początku stycznia ekipa rozpocznie prace w okolicach Jarosławia, gdzie będą kręcone sceny z obozu jenieckiego w Kozielsku.

19.12. - Piosenkarka i aktorka filmowa Danuta Rinn zmarła w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie; miała 70 lat. Jej najbardziej znane utwory to "Na deptaku w Ciechocinku", "Gdyby choć raz" (oba z Bogdanem Czyżewskim), "Tyle wdzięku". W 1974 roku otrzymała jedną z nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę "Gdzie ci mężczyźni".

24.12. - W wieku 80 lat zmarł w Krakowie prof. Tadeusz Chrzanowski. Był wybitnym historykiem sztuki, zajmującym się inwentaryzacją i ochroną zabytków, ostatnio honorowym przewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a poprzednio wieloletnim jego przewodniczącym.

28.12. - Na jednodniowej wystawie w Warszawie zaprezentowano fragmenty zbioru rękopisów, listów i dokumentów z archiwum Zbigniewa Herberta. Na 2008 r. Biblioteka Narodowa planuje monograficzną wystawę poświęconą twórczości Herberta, prezentującą uporządkowane już archiwum poety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji