Intrygujący świat
Premierowa sztuka w Teatrze Ludowym Udając ofiarę tylko z pozoru przypomina czarną komedię kryminalną. To bowiem absurdalna i pełna humoru opowieść o chęci życia bez konieczności udawania.
Bohater sztuki Wala (w tej roli Piotr Franasowicz) zamiast korzystać z dobrodziejstwa wyższego wykształcenia i pracować jako filozof, wykonuje wyjątkowo niewdzięczną robotę: gra trupa w policyjnych rekonstrukcjach wydarzeń. Nie przeszkadza mu to, że policja zamiast linki zabezpieczającej przed wypadkiem używa pończochy ofiary. W swoich szeregach funkcjonariusze mają także gagatka, który tak boi się wody, że dla uniknięcia eksperymentu w basenie zapomina majtek na zmianę. Poznamy także Rosjankę, która udaje w restauracji sushi Japonkę.
Już bardziej prawdopodobnie od całej tej serii dziwacznych wydarzeń i postaci wyglądają sceny, w których Wala, niczym Hamlet, komunikuje się z duchem zmarłego ojca… A jednak nie tylko o wyborną, podszytą dreszczykiem emocji zabawę tutaj chodzi. Udając ofiarę jest krzykiem w obronie normalności i życia na serio.
Andrzej Bubień – reżyser spektaklu Udając ofiarę – twierdzi, że tekst braci Olega i Władimira Presniakowów to doskonała sztuka.
– Napisana ze znajomością teatru, dialogu, bo w teatrze niesłychanie ważną rzeczą jest konstruowanie rozmowy. Presniakowie potrafią to robić błyskotliwie, dowcipnie, nie wulgarnie przy tym, chociaż niejednokrotnie dosadnie i w sposób niesłychanie atrakcyjny. Dzisiejszy świat ma to do siebie, że mówiąc językiem rynkowym, produkt-spektakl musi być atrakcyjny dla widza, i u Presniakowych tak właśnie jest. Świat, który oni przedstawiają, jest po prostu atrakcyjny, intrygujący, ciekawy – mówi Bubień, który na co dzień współpracuje z petersburskim Teatrem Satyry na Wasiljewskiej.