Artykuły

Warszawa. Podczas kwesty na Powązkach zebrano 160 tys. zł

Około 160 tys. zł zebrano podczas 32. już kwesty zorganizowanej na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim przez Stołeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Przez dwa dni kwestowało tam ponad 200 osób ze świata kultury i sztuki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanej kwoty. Darczyńcy dopisali, mimo niesprzyjającej pogody. Do zmniejszenia liczby odwiedzających przyczynił się także fakt, że Wszystkich Świętych przypadało w tym roku w środku tygodnia, dlatego wiele osób przyszło na groby w ubiegły weekend i nie wróciło już w samo

święto - powiedział PAP w czwartek rzecznik Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, Jerzy Kisielewski.

W tegorocznej kweście wzięli udział znani aktorzy starszego pokolenia - m.in. Marek Kondrat, Jan Englert, Magdalena Zawadzka i Ewa Wiśniewska - oraz młodzi aktorzy: Katarzyna Cichopek, Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk i Michał Milowicz. Towarzyszyły im gwiazdy estrady Irena Santor i Wojciech Młynarski oraz dziennikarki Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor.

Spośród tegorocznych kwestujących w pierwszej kweście na rzecz Powązek w 1975 roku uczestniczyli: Alina Janowska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński. W dotychczasowych zbiórkach co najmniej 20 razy uczestniczyło ponad 60 osób. W kweście wzięli udział także członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, działającego od ponad 15 lat w ramach Komitetu Powązkowskiego.

W ubiegłorocznej kweście zebrano w sumie 174,7 tys. zł, za które odnowiono 37 nagrobków. 19 z nich należało do członków rodziny i przyjaciół Fryderyka Chopina (ma to związek z przypadającą w 2010 roku dwusetną rocznicą urodzin artysty i Rokiem Chopinowskim - PAP). Pozostałe to nagrobki członków rodziny Kronenbergów oraz m.in. kaplica gen. Dziekońskiego, kaplica Budzyna-Dawidowskich oraz nagrobek pisarza Józefa Gardeckiego.

W latach 2007-2008 Komitet planuje konserwację 25 pomników nagrobnych, m.in. kaplicę Znamiorowskich, pomnik nagrobny gen. Biegańskiego oraz pomnik nagrobny żołnierza Legionów Juliana Kulskiego. Lista może być wydłużona na wniosek osób fizycznych i instytucji lub na skutek wydarzeń losowych, które mogą spowodować uszkodzenia nagrobków.

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był wybitny publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Po śmierci Waldorffa w 1999 roku Komitet przyjął jego imię. W ciągu dotychczasowych 32 lat działalności Komitet sfinansował renowację ponad 1200 zabytkowych nagrobków na Powązkach.

Cmentarz Powązkowski został założony w 1790 roku na gruntach należących do rodziny Szymanowskich, która przeznaczyła na ten cel 2,6 hektara. Później był wielokrotnie powiększany i dziś ma ok. 43 hektarów powierzchni. Spoczywają tam prochy wielu ludzi zasłużonych dla kraju - polityków, wojskowych, pisarzy, uczonych, aktorów, malarzy, inżynierów, lekarzy.

Wileński Cmentarz na Rossie został założony w 1769 r. Pochowani są tam zasłużeni mieszkańcy Wilna, polscy powstańcy, artyści. Na cmentarzu na Rossie znajduje się mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowana jest jego matka i gdzie znajduje się urna z sercem marszałka. Akcja "Warszawskie Powązki - Wileńskiej Rossie" trwa od 1990 r. Zainicjował ją również Jerzy Waldorff. Dzięki tej akcji odnowiono już kilkanaście nagrobków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji