Artykuły

Warszawa. Kwesta na Starych Powązkach po raz 32

Ponad 200 osób ze świata kultury i sztuki oraz kandydaci na stanowisko prezydenta stolicy wezmą udział w 32. kweście na rzecz odnowy zabytkowych pomników na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, która odbędzie się 1 i 2 listopada. W tegorocznej kweście wezmą udział znani aktorzy starszego pokolenia m.in. Marek Kondrat, Jan Englert, Magdalena Zawadzka i Ewa Wiśniewska oraz młodzi aktorzy: Katarzyna Cichopek, Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk i Michał Milowicz.

- Dzięki tej kweście największy zbiór rzeźby polskiej na wolnym powietrzu może przetrwać i zostać zachowany dla potomności jako świadectwo naszej wielkiej kultury - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Marcin Święcicki, przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, organizującego kwestę.

Tegoroczna kwesta odbędzie się w godzinach 9-21. Tradycyjnie przed grobem Jerzego Waldorffa, pomysłodawcy kwesty, w Al. Katakumbowej wystawiona zostanie skarbonka, do której będzie można wrzucać datki. Przy II i IV bramie będą kwestowali członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, działającego od ponad 15 lat w ramach Komitetu Powązkowskiego. Przy bramach cmentarnych harcerki i harcerze będą sprzedawać przewodniki i plany cmentarza.

Jak przewidują organizatorzy, 1 listopada uczestników kwesty odwiedzi prymas Polski kardynał Józef Glemp. Spośród tegorocznych kwestujących w pierwszej kweście w 1975 roku uczestniczyli: Alina Janowska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński. W dotychczasowych zbiórkach co najmniej 20 razy uczestniczyło ponad 60 osób.

W tegorocznej kweście wezmą udział znani aktorzy starszego pokolenia m.in. Marek Kondrat, Jan Englert, Magdalena Zawadzka i Ewa Wiśniewska oraz młodzi aktorzy: Katarzyna Cichopek, Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk i Michał Milowicz. Towarzyszyć im będą gwiazdy estrady Irena Santor i Wojciech Młynarski oraz dziennikarki Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor, a także ubiegający się o urząd prezydenta stolicy Hanna Gronkiewicz-Walz, Marek Borowski oraz obecnie pełniący funkcję prezydenta Warszawy, Kazimierz Marcinkiewicz.

W ubiegłorocznej kweście zebrano 174,7 tys. zł, za które odnowiono 37 nagrobków. 19 z nich należało do członków rodziny i przyjaciół Fryderyka Chopina (ma to związek z przypadającą w 2010 roku 200-rocznicą urodzin artysty i Rokiem Chopinowskim-PAP). Pozostałe to nagrobki członków rodziny Kronenbergów oraz m.in. kaplica gen. Dziekońskiego, kaplica Budzyna-Dawidowskich oraz nagrobek pisarza Józefa Gardeckiego.

W latach 2007-2008 Komitet planuje konserwację 25 pomników nagrobnych m.in. kaplicę Znamiorowskich, pomnik nagrobny gen. Biegańskiego oraz pomnik nagrobny żołnierza Legionów Juliana Kulskiego. Lista może być powiększona na wniosek osób fizycznych i instytucji lub na skutek wydarzeń losowych, które mogą spowodować uszkodzenia nagrobków.

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był wybitny pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, Jerzy Waldorff. Od sześciu lat Komitet nosi jego imię. W ciągu dotychczasowych 32 lat działalności Komitet zadbał o renowację ponad 1200 z 1500 grobów znajdujących się na Starych Powązkach.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Józefa Elsnera i Jana Kiepurę.

Wileński Cmentarz na Rossie został założony w 1769 r. Pochowani są tam zasłużeni mieszkańcy Wilna, polscy powstańcy, artyści. Na cmentarzu na Rossie znajduje się mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowana jest jego matka i gdzie znajduje się urna z sercem marszałka. Akcja "Warszawskie Powązki - Wileńskiej Rossie" trwa od 1990 r. Zainicjował ją również Jerzy Waldorff. Dzięki tej akcji odnowiono już kilkanaście nagrobków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji