Artykuły

Gdańsk-Sopot. Teatr na czas pandemii. Czytania performatywne i monodramy

Ograniczony kontakt z widownią, mniej przedstawień lub całkowicie zawieszona działalność - tak wygląda pandemiczna rzeczywistość wielu teatrów w Polsce. Jednak artyści się nie poddają i przygotowują różne teatralne działania dla publiczności. Teatr Wybrzeże i Teatr Miniatura ruszają z czytaniami performatywnymi na żywo. Przed nami także kolejna odsłona spotkań z monodramem w Teatrze w Oknie, czyli Festiwal "Monoteatr: o wolności!".




Każdego dnia przybywa kilkanaście tysięcy nowych zachorowań spowodowanych koronawirusem. Praca wszystkich instytucji kulturalnych została bardzo mocno ograniczona lub wstrzymana. Teatry mogą grać jedynie przy 25 proc. zapełnienia widowni, co nie tylko wpływa na odbiór spektakli przez widzów, ale przede wszystkim na pracę aktorów.

Teatr Wybrzeże oraz Miejski Teatr Miniatura ruszają więc z dodatkowymi propozycjami kulturalnymi. Będą to czytania performatywne. W Teatrze Wybrzeże przybiorą one formę cyklu "Czytań na czas kryzysu", w ramach którego zostanie zaprezentowane sześć czytań. Natomiast Teatr Miniatura przygotowuje czytania przygotowane w ramach Transgranicznego Polsko-Rosyjskiego Laboratorium Reżyserskiego "Sąsiedzi". Dwa odbędą się na Dużej Scenie teatru oraz dwa na scenie sopockiego Teatru BOTO. Na wszystkie czytania wstęp jest wolny. Do Miniatury obowiązuje rezerwacja miejsc.

Teatr Wybrzeże

- Warto przyjść, ponieważ będziemy czytać bardzo ciekawe teksty - mówi kurator "Czytań na czas kryzysu" Michał Kurkowski. - Będą to między innymi teksty autorstwa Beniamina Bukowskiego, tekst Piotra Wawra seniora, który realizowała Weronika Szczawińska w zeszłym roku. Będziemy również czytać tekst Radka Paczochy. To wszystko będą bardzo ciekawe teksty, które podejmują tematy polskie, ale nie tylko. Myślę, że na podstawie tego, co przeczytałem w ostatnim czasie, a było tego sporo, te teksty się wyróżniają. Mają swój szczególny język i dlatego zdecydowaliśmy się je czytać.

Teatr Wybrzeże zaprasza na najbliższe dwa czytania 3 i 4 listopada na wyremontowanej niedawno Scenie Malarnia. Będą to: "Po prostu" Piotra Wawera, który przeczytają aktorzy Anna Kociarz, Jacek Labijak i Maciej Szemiel oraz "Miasto" Beniamina M. Bukowskiego, które przeczytają Małgorzata Oracz, Maciej Konopiński, Maciej Szemiel i Adam Turczyk. Kolejne czytania z cyklu zaplanowane są na połowę listopada.

- Teatr w tym czasie potrzebuje widza, a chciałbym myśleć, że widz również potrzebuje teatru. Bardzo miło nam będzie spotkać się w teatrze - zaprasza Michał Kurkowski.



Teatr Miniatura i Teatr BOTO


Teatr Miniatura zaprasza 4 listopada na Dużą Scenę, gdzie wysłuchać będzie można tekstów: "Ghandi milczał w soboty" Anastasiji Bukriejewej o godz. 18:00 oraz "Wyjście" Poliny Borodiny o godz. 20:00.

Z kolei 5 listopada w Teatrze BOTO zaprezentowane zostaną "Zeznania świadków" Dmitrija Daniłowa o godz. 18:00 oraz "Bohater i Minotaur" Walerija Pieczejkina o godz. 20:00.

To pierwsza część dwustronnego projektu, który kontynuowany będzie pod koniec listopada w Kaliningradzie. W tamtejszym Teatrze Dramatycznym w postaci czytań performatywnych zostaną zaprezentowane teksty polskich dramaturgów. Projekt ma stworzyć wspólną przestrzeń dla twórców dwóch różnych tradycji teatralnych.

- Projekt "Sąsiedzi" to okazja do zapoznania się z nowymi, ale już uznanymi głosami w rosyjskiej twórczości dramaturgicznej - mówi Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura. - To teksty, które nie były wcześniej tłumaczone na język polski, i nazwiska, których jeszcze nie znamy, ale w Rosji są już nagradzane i cenione. Czytania nie będą tylko czytaniami przy stole, ale przybiorą formę szkiców teatralnych, z których można już wyczuć potencjał teatralny utworu, docenić aktorstwo i koncepcję reżyserską.

Rosyjskie teksty wybrane przez kuratorów Olega Lojewskiego i Macieja Wiktora zostaną wyreżyserowane przez młode pokolenie reżyserek i reżyserów, absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie: Anikę Idczak, Pamelę Leonczyk, Agatę Dyczko i Jana Jelińskiego. Po pokazach odbędzie się omówienie, w którym wezmą udział eksperci teatralni: Tomasz Domagała, dr Katarzyna Kręglewska oraz Adam Nalepa. Projekt "Sąsiedzi" organizowany jest przez Stowarzyszenie Twórców "Cztery wymiary to dla nas za mało". Czas trwania pokazów to około 60 minut.

Festiwal monodramów


11 spektakli poruszających temat wolności w ujęciu jednostki i społeczeństwa będzie można zobaczyć w Teatrze w Oknie od 7 do 15 listopada. To wszystko w ramach jednego z nielicznych festiwali teatralnych, który się odbędzie mimo pandemii, czyli Festiwalu Monoteatr, przeprowadzanego pod hasłem: "O wolności!".

W związku z obostrzeniami, wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy: spotkania odbędą się zarówno z ograniczoną publicznością, ale będą także jednocześnie dostępne w transmisji na żywo na kanale Youtube Teatru w Oknie.

Po każdym pokazie organizatorzy zapraszają na spotkania z aktorami. Zwieńczeniem wydarzenia będzie debata z twórcami polskiej sceny monodramu: Katarzyną Flader-Rzeszowska, Wiesławem Gerasą i Lechem Śliwonikiem. Rozmowę poprowadzi dr Tomasz Miłkowski. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązują rezerwacje pod adresem: monoteatr@ftg.pl.





Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji