Artykuły

Sopot. Koniec zdjęć do "Chłopów" Doroty Kobieli

Ostatni klaps na planie zdjęciowym nowej adaptacji "Chłopów" Władysława Reymonta. Przed kamerą zaprezentowali się m.in. Mirosław Baka, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał czy Julia Wieniawa. Sceny z udziałem aktorów to dopiero pierwszy etap powstawania utrzymanej w malarskiej konwencji animacji. Teraz rozpoczęło się poszukiwanie malarzy, którzy na początku przyszłego roku zaczną pracę w głównym studiu w Sopocie.Adaptacja noblowskiej powieści Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli premierowo zostanie pokazana w kinach w 2022 r. Za produkcję odpowiada BreakThru Films, które na swoim koncie ma już obsypanego nagrodami na całym świecie "Twojego Vincenta". "Chłopi" to kolejny projekt, który powstanie techniką animacji malarskiej. Oznacza to, że najpierw filmowcy muszą nakręcić sceny z udziałem aktorów. Następnie każdą klatkę, a powstanie ich około 70 tys., trzeba będzie ręcznie namalować jako obraz olejny.

Pierwszy etap prac ekipa Doroty Kobieli ma już za sobą. Zakończono właśnie zdjęcia z udziałem aktorów: Kamili Urzędowskiej (Jagna), Roberta Gulaczyka (Antek) czy Mirosława Baki (Boryna). Przed kamerą zaprezentowali się także Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Andrzej Konopka (Wójt), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina) i Dorota Stalińska (Jagustynka). Obsadę uzupełniają również aktorzy młodego pokolenia: Maciej Musiał (Jasio), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) czy Sonia Mietielica (Hanka).

Niebawem rozpocznie się montaż zdjęć, a na początku przyszłego roku grupa malarzy rozpocznie prace w studiu BreakThru Films w Sopocie. Obecnie trwa rekrutacja artystów w Polsce, Serbii i na Ukrainie.

- Czeka nas ogrom pracy. Technika, którą wybraliśmy, jest trudna i czasochłonna, ale dzięki "Twojemu Vincentowi" wiemy, że przeniesienie malarstwa olejnego na duży ekran daje magiczny efekt - opowiada Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films.

Do stworzenia filmu studio wykorzysta autorski pomysł stacji PAWS (ang. Painting Animation Work Stations), dzięki którym możliwe jest ujednolicenie animacji oraz usystematyzowanie pracy malarzy. Cały film zrealizowany zostanie bowiem na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój opowieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego. Twórcy filmu bazować będą przede wszystkim na monumentalnych opisach przyrody, które będą pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii tragicznej miłości.

Premiera "Chłopów" planowana jest na 2022 r., ale już teraz studio BreakThru Films wraz z New Europe Film Sales podpisało pierwszą umowę na zagraniczną dystrybucję filmu z francuskim The Jokers, który odpowiadał za hit zeszłego roku, zdobywcę Złotej Palmy i czterech Oscarów, "Parasite".


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji