Artykuły

Gdańsk. Pomorskie Sztormy. Wkrótce poznamy laureatów

Nie 24 marca, jak wstępnie planowaliśmy, ale 30 września odbędzie się uroczystość ogłoszenia laureatów plebiscytu Pomorskie Sztormy. Od godz. 14 zapraszamy do oglądania relacji na żywo w naszym serwisie internetowym trojmiasto.wyborcza.pl.


Odwoływane spektakle, festiwale, zawieszone rozgrywki sportowe. Zamknięte kina, restauracje, szkoły, teatry. Tak wyglądała codzienność pierwszej połowy 2020 r. Koronawirus wywołał sztorm, który przetoczył się przez wszystkie aspekty naszego życia. W tej sytuacji jedyną decyzją, jaką mogliśmy podjąć, było odwołanie gali Pomorskich Sztormów, która miała się odbyć 24 marca w Operze Bałtyckiej. Na szczęście udało nam się do końca przeprowadzić głosowanie i wyłonić laureatów. Mimo pandemicznych okoliczności otrzymaliśmy ponad 9 tysięcy głosów! Teraz przyszedł czas, by wreszcie upublicznić wyniki.

Walka z pandemią wciąż trwa, dlatego w tym roku nie będziemy organizować wieczornej gali z udziałem kilkuset osób. Laureatów nagrodzimy podczas uroczystości ogłoszenia laureatów Pomorskich Sztormów w najbliższą środę, 30 września ,o godz. 14. Ceremonia odbędzie się w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarnośc, oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Transmisję na żywo przeprowadzimy na naszym portalu www.trojmiasto.wyborcza.pl oraz profilu na Facebooku dostępnym pod adresem www.fb.com/WyborczaTrojmiasto.


W trakcie wydarzenia ogłosimy zdobywców Pomorskich Sztormów w 11 kategoriach: w „Biznesie” będzie to Inwestycja Roku, Firma Roku i Młoda Firma Roku; w „Kulturze” - Wydarzenie Roku, Człowiek Roku i Odkrycie Roku; w „Sporcie” - Sportowiec Roku, Drużyna Roku i również Odkrycie Roku. Nagrodzimy też najlepsze inwestycje realizowane z udziałem funduszy europejskich, osobno w kategorii „Pomorskie EUROinspiracje - Infrastruktura” oraz „Pomorskie EUROinspiracje - Kapitał Ludzki”. Wręczymy też Medal Karty Trójmiasta, nagrodę specjalną Gazety Wyborczej Trójmiasto, przyznawaną inicjatywom i osobom przyczyniającym się do integracji i zrównoważonego rozwoju naszej metropolii.

„Pomorskie Sztormy” to plebiscyt „Gazety Wyborczej Trójmiasto” i pomorskiego urzędu marszałkowskiego. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa – tajemniczy dżentelmen, którego w formie statuetki uwieczniła rzeźbiarka Grażyna Tomaszewska–Sobko, obchodzi 15. urodziny. „Sztorm” narodził się jako nagroda w dziedzinie kultury. W kolejnych latach idea ewoluowała, by 7 lat temu osiągnąć obecną, dobrze znaną formułę.


- Pomorskie Sztormy, które organizujemy już po raz 15., to plebiscyt wyjątkowy, bo łączy w sobie największe osiągnięcia i najwybitniejsze postaci ze świata pomorskiego biznesu, kultury i sportu. Nominacje to forma podziękowania dla tych wszystkich osób czy instytucji, które przyczyniają się do rozkwitu i rozwoju naszego regionu - podkreśla Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, który poprowadzi środową uroczystość.  – Gorąco namawiam państwa do oglądania transmisji. Bądźcie z nami!Kategoria KULTURA: ODKRYCIE ROKU


Dorota Androsz
Aktorka teatralna ma za sobą debiut reżyserski - spektakl „Koniec miłości”.


Agata Bykowska
Aktorka Teatru Wybrzeże, wystąpiła w pierwszoplanowej roli w operetce „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa”.


Nene Heroine
Nowa siła na trójmiejskim rynku muzycznym. Członkami grupy są znani jazzmani, którzy tym razem poszli w stronę muzyki post-jazzowej i eksperymentalnej.


Martyna Jastrzębska
Artystka intermedialna. Zdobywczyni nagrody Woman Art Award 2019.


Natalia Koralewska i Jakub Knera/Fundacja Palma
Aktywiści miejscy popularyzujący wiedzę o Wrzeszczu.


Kwiaty
Trójmiejski zespół z pogranicza indie rocka i muzyki psychodelicznej.


LLovage
Nowy jazzowy projekt Ola Walickiego, gdańskiego kontrabasisty, który połączył siły z perkusistą Jackiem Prościńskim.


Piotr Pawlak
Pianista, laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.


Maria Wider
Absolwentka reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jej dyplomowy film „We mnie” został wyróżniony w konkursie Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu w Gdyni.


Piotr Witkowski
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny związany z Teatrem Wybrzeże. W 2019 roku zadebiutował główną rolą w filmie „Proceder”.

Kategoria KULTURA: CZŁOWIEK ROKU

Mirosław Baka
Aktor filmowy i teatralny. W 2019 roku brawurowo wcielił się w rolę Willa (czytaj Łila) w spektaklu „Śmierć komiwojażera”.


Piotr Biedroń
Aktor Teatru Wybrzeże. W 2019 roku można go było oglądać w spektaklach: „Śmierć komiwojażera”, „Fedra” oraz „Jak wam się podoba”.


Katarzyna Figura
Aktorka filmowa i teatralna związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. W 2019 roku znakomicie wcieliła się w rolę opętanej miłością do pasierba królowej Fedry.


Anna Królikiewicz
Malarka, która sztukę łączy z jedzeniem. Jesienią w Państwowej Galerii Sztuki prezentowała wystawę „Od sufitu, od dębu, od marchwi”.


Diana Lenart
Inicjatorka Open House Gdynia i Gdańsk oraz Halo Kultura w podziemiach gdyńskiej hali targowej.


Emil Miszk
Wszechstronny gdański trębacz. Laureat Fryderyka w kategorii Debiut Roku – Jazz.


Leszek Możdżer
Trójmiejski pianista, jazzman, autor muzyki do obsypanego nagrodami filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.


Hania Rani
Pochodząca z Gdańska pianistka. Z Dobrawą Czocher reinterpretowała przeboje Republiki, a w 2019 roku wydała świetnie przyjęty solowy album „Esja”.Romuald Wicza Pokojski


Od 2018 r. dyrektor Opery Bałtyckiej. Udało mu się opanować konflikty w zespole, a publiczności przedstawić ciekawy i nieoczywisty program.Anna Wypych
Bohaterkami jej obrazów są najczęściej kobiety, które portretuje z wrażliwością.
Kategoria KULTURA: WYDARZENIE ROKU


Biały Spichlerz w Słupsku
Zrewitalizowany stary spichlerz stał się nowym domem największej na świecie kolekcji prac Witkacego.


 „Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”
Wystawa w Muzeum Sopotu pokazująca lato przed wybuchem II wojny światowej. Kuratorką wystawy była Jagoda Załęska-Kaczko.„Fedra” w Teatrze Wybrzeże w Sopocie
 Klasyka francuskiego dramatu w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
 


„Kupiec wenecki” w Nowym Teatrze w Słupsku
Uwspółcześniona wersja komediodramatu Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.


Narracje na Siedlcach
Duet kuratorski Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian stworzył nową opowieść o jednej z centralnych gdańskich dzielnic.


„NOMUS. Kolekcja w budowie”
W Zielonej Bramie można było oglądać prace nabyte do nowo powstającego muzeum. Kuratorkami wystawy były Aneta Szyłak i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.


Strefa kulturalno-społeczna z okazji rocznicy czerwca ‘89
Instytucje kultury i organizacje samorządowe wypracowały spójny program działań angażujących różne grupy wiekowe.


„Śmierć komiwojażera” w Teatrze Wybrzeże
 Młody reżyser Radosław Stępień zmierzył się z klasycznym dramatem Artura Millera.


Wystawa „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni
Pierwsza monograficzna wystawa poświęcona artystce. Kuratorką wystawy była Weronika Szerle.


Wystawa „Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie” w Pałacu Opatów
Wystawa prezentująca malarstwo tworzone po 2001 roku. Kuratorem wystawy był Wojciech Zmorzyński.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji