Artykuły

Aldona Skiba-Lickel: Koncepcja kierowania Instytutem Teatralnym

Aldona Skiba-Lickel opublikowała koncepcję kierowania Instytutem Teatralnym w portalu Teatrologia.info.

Droga Aldono!

Jestem Ci ogromnie zobowiązany, że pozwoliłaś mi ogłosić swój list w portalu Teatrologia.info. Jak widzisz, Twoje uwagi czytane są przez wiele osób i cieszą się dużym zainteresowaniem. Ufam, że to, co napisałaś, pobudzi naszych kolegów do refleksji.

Zastanawiając się nad tym wszystkim, pomyślałem też, że to wielka szkoda, iż Twój interesujący przecież program, ogłoszony w gorącym czasie na Facebooku, nie został należycie dostrzeżony. W związku z tym chciałem się nieśmiało spytać, czy nie zgodziłabyś się, abym go przedrukował? Myślę, że ogłoszenie go w redagowanym przeze mnie portalu będzie stanowić okazję do konstruktywnego kontynuowania dyskusji, do pochylenia się nad Twoimi propozycjami i do zastanowienia się, co w przyszłości możemy zaproponować Instytutowi Teatralnemu.

Serdeczności

P.

*

Drogi Patryku,

Miło mi bardzo że proponujesz publikację mego programu dla IT. Jestem bardzo ciekawa dyskusji, którą zacząłeś a która, wierzę w to, okaże się owocna i interesująca dla Dobra nas wszystkich.

Serdeczności z Józefowa, gdzie lato w pełni, las piękny a Świder chłodny.

Aldona

***

KONCEPCJA KIEROWANIA INSTYTUTEM TEATRALNYM W PERSPEKTYWIE LAT 2019-2023 W ASPEKCIE ZARZĄDZANIA INSTYTUTEM TEATRALNYM I KSZTAŁTOWANIA PROGRAMU INSTYTUTU

Instytut Teatralny będzie funkcjonował w oparciu o współpracę z Artystami oraz polskimi i międzynarodowymi Instytucjami Kultury, odpowiadając na potrzebę Publiczności.

Instytut Teatralny jest ważnym miejscem na mapie Polski. Powinien rozszerzyć swą działalność również na arenie międzynarodowej, nawiązując współpracę z Instytucjami kultury w Polsce i na świecie. Poprzez swą działalność może ukazać dorobek polskiego teatru oraz przybliżyć polskiej publiczności dokonania sztuk scenicznych na świecie. Może stać się Międzynarodowym Centrum Sztuk Scenicznych i współpracy w zakresie twórczości, pedagogiki, teorii teatru i dokumentacji teatralnej.

Dzięki ścisłej współpracy z Twórcami, z międzynarodowymi organizacjami teatralnymi, z Instytutami Kultury działającymi w Polsce, z Teatrami w Polsce i na świecie, ze Szkołami Teatralnymi, z Instytutami Polskimi, może wypełnić miejsce dynamicznego centrum współpracy międzynarodowej. Realizując projekty o zasięgu międzynarodowym, przybliży teatr polski światowej publiczności, a jednocześnie polska publiczność i artyści będą mieli możliwość poznania najciekawszych tendencji we współczesnym teatrze i sztuce. Stanie się miejscem twórczości, kształcenia, poszukiwań artystycznych i dyskusji, otwartym na potrzeby środowiska artystycznego i publiczności.

Główne kierunki rozwoju Instytutu Teatralnego:

- Współpraca międzynarodowa oraz współpraca z Instytucjami Kultury w Polsce i na świecie w zakresie realizacji projektów teatralnych i parateatralnych.

- Działalność artystyczna - warsztaty i konferencje z zakresu praktyki i teorii teatru dla artystów i twórców oraz szerokiej publiczności z udziałem polskich i międzynarodowych artystów-wykładowców.

- Organizacja festiwali teatralnych i manifestacji tematycznych. Współpracując z polskimi i międzynarodowymi instytucjami kultury, Instytut będzie organizował cykliczny festiwal tematyczny poświęcony najciekawszym kierunkom w teatrze polskim i światowym.

- Organizacja warsztatów z najwybitniejszymi artystami teatru dla artystów sztuki teatralnej, w ramach kształcenia podyplomowego.

- Działalność pedagogiczna (warsztaty i konferencje skierowane do nieprofesjonalnych miłośników teatru w celu rozszerzenia ich wiedzy i umiejętności, kształtując i rozwijając przyszłych artystów).

- Działalność wydawnicza (druk zapisów z konferencji, nagrania video spektakli, konferencji i, warsztatów) - najciekawsze konferencje, warsztaty i wydarzenia artystyczne będą nagrywane i publikowane. Rozbudowa strony internetowej Instytutu.

- Publikacja najciekawszych archiwalnych zasobów Instytutu.

- Główne propozycje programowe dla Instytutu Teatralnego :

- Przestrzeń Wolności - Wspólna Przestrzeń dla Artystów Teatru. Wspólne projekty aktorów, reżyserów, scenografów, kreatorów światła, choreografów. (Znając problem twórców, którzy pozostają wolni pomiędzy projektami, Instytut Teatralny otworzy swoją przestrzeń dla projektów artystów teatru, dając im możliwość wspólnych poszukiwań twórczych. Każdy projekt zakończony będzie publiczną prezentacją.)

- Polski Teatr od Bogusławskiego do Młodych Gniewnych Polskiego Teatru XXI wieku. Impreza zorganizowana wspólnie z najważniejszymi Instytucjami Kultury w Polsce - spektakle, konferencje, zapisy filmowe, wystawy. Możliwość jej prezentacji w Instytutach Polskich na świecie. Spotkania z Twórcami.

- Polski Teatr Walczący / Teatr Podziemia - (Teatr czasu zaborów, Teatr czasu II wojny światowej, Niezależny Teatr czasu komunizmu) - Seminarium, konferencje, filmy, wystawa fotografii - w oparciu o spotkania z twórcami.

- Teatr Wyspiańskiego i Jego wpływ na polski i światowy teatr współczesny (konferencja międzynarodowa, filmy spektakli, zdjęcia, makiety, kostiumy).

- Awangarda polska i jej wpływ na teatr na świecie (seminarium międzynarodowe, cykl konferencji, spotkania z artystami, pokazy spektakli, warsztaty) - Wyspiański, Witkacy, Swinarski, Kantor, Grotowski, Szajna, Lupa.

- Współczesna awangarda światowa w teatrze (seminarium międzynarodowe, pokaz spektakli, filmów, warsztaty z artystami zagranicznymi) - gość specjalny Wajdi Mouawad Théâtre de la Colline Paris, dramaturg, reżyser, dyrektor teatru.

- Światowa awangarda w kształceniu twórców teatru (konferencje i warsztaty z najwybitniejszymi pedagogami polskiego i światowego teatru, analiza programów i metod kształcenia w najważniejszych szkołach teatralnych).

- Różne formy teatru (pantomima, marionety, opera, teatr cieni, teatr ruchu, teatr tańca) i ich wspólne przenikanie się - ekspozycja, filmy, konferencje (gość specjalny Borys Ejfman - Teatr Baletu Sankt Petersbuga, Alexander Ekman - choreograf, twórca spektaklu "Midsummer Night's" - "Noc Świętojańska" balet Szwecji).

- Awangarda w scenografii - prezentacja najciekawszych projektów scenograficznych z Festiwalu Quadriennale Scenografii w Pradze.

- Projekty największych scenografów polskich - od projektu do realizacji (wystawa makiet i realizacji projektów, konferencja, zdjęcia, filmy).

- Scenografia światłem - filmy, konferencje, spotkanie z najwybitniejszymi twórcami scenografii świetlnej (gość specjalny Sabine Theunissen i William Kentridge - spektakl "Wozzeck", video kompozytor Catherine Meyburgh - światła Urs Schönebaum - warsztaty dla scenografów, kreatorów światła).

- Muzyka jako postać spektaklu - Warsztaty dla twórców muzyki teatralnej z wybitnymi kompozytorami i reżyserami - proces tworzenia ścieżki dźwiękowej w teatrze (analiza ścieżki dźwiękowej spektakli, filmy, konferencje) - Stanisław Radwan, Zygmunt Konieczny, Leszek Mądzik.

- Teatr tańca - flamenco w teatrze słowa (współpraca Conservatorio Nationale de Teatro e Danca Barcelona - Violetta Bairo).

- Kostium, który tworzy postać - Warsztaty kostiumów teatralnych z najwybitniejszymi twórcami z Polski i zagranicy, konferencje, filmy, wypowiedzi aktorów (gość specjalny Joao Brites - Teatro O Bando Lisboa, reżyser/scenograf/twórca kostiumów).

- Wystawa najciekawszych kostiumów teatralnych - konferencja z udziałem scenografów, reżyserów, aktorów.

- Budynek Teatru - Makiety i projekty najpiękniejszych polskich i światowych budynków teatralnych - (konferencje i filmy poświęcone specyfice architektury teatru).

- Teatr Dworski - konferencje, filmy, wystawa zdjęć.

- Cykl wykładów technicznych - seria wykładów z zakresu budowy budżetu, zdobywania subwencji i organizacji wydarzeń teatralnych, rozwoju współpracy międzynarodowej - Jak nawiązać współpracę i ją utrzymać. Jak zdobyć dofinansowanie na projekty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji