Artykuły

Chorzów. Konkurs wyłoni nowego dyrektora Teatru Rozrywki

Nowy dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie zostanie wyłoniony w otwartym konkursie, który będzie ogłoszony niebawem - zapowiedział w środę urząd marszałkowski w Katowicach, któremu podlega teatr. Jego dotychczasowa dyrektor straciła stanowisko za postawę "nielicującą z godnością i piastowaną funkcją".

Odwołanie dyrektor Aleksandry Gajewskiej, pełniącej swoją funkcję od września ubiegłego roku, było następstwem jej nieformalnej rozmowy z aktorem i reżyserem Jerzym Bończakiem przed ubiegłotygodniową konferencją prasową na temat premiery farsy Raya Cooneya "Hotel Westminster" w reżyserii Bończaka. Rozmowę zarejestrował przygotowujący się do transmisji konferencji na żywo regionalny portal Silesia24.pl. Krótka wymiana zdań, w której Bończak używał wulgaryzmów, dotyczyła obecnych na sali przedstawicieli urzędu marszałkowskiego.

Po publikacji nagrania w portalu marszałek województwa zdecydował o odwołaniu dyrektor Gajewskiej ze stanowiska. >Prezentowana postawa Pani Aleksandry Gajewskiej, występującej jako Dyrektor Teatru Rozrywki, nie licowała z godnością i funkcją piastowaną przez tę osobę, gdyż reprezentowała ona w tym czasie jednostkę podległą Zarządowi Województwa, będącą instytucją kultury Województwa Śląskiego< - podał urząd marszałkowski, uzasadniając decyzję o odwołaniu dyrektor.

>Ponadto zachowanie Pani Dyrektor nie mieściło się w przyjętej i powszechnie rozumianej lojalności wobec pracodawcy. Poziom dyskusji i brak stanowczej reakcji, skutkującej natychmiastowym zakończeniem rozmowy, może budzić poważne wątpliwości co do postawy godnej reprezentowania tak znanej i szanowanej o dużej renomie w środowisku artystycznym jednostki samorządu, jaką jest Teatr Rozrywki w Chorzowie< - ocenił Urząd.

Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka zapowiedział w środę, że nowy dyrektor chorzowskiego teatru będzie wyłoniony w konkursie. - Liczymy, że formuła konkursu pozwoli na wyłonienie najlepszego kandydata, który zagwarantuje dalsze działanie teatru na wysokim poziomie artystycznym - powiedział PAP rzecznik. Termin ogłoszenia konkursu nie jest na razie znany; ma to nastąpić niebawem.

Aleksandra Gajewska nie chciała oficjalnie komentować sprawy swojego odwołania przed zaplanowanym na środę spotkaniem z zespołem teatru. Wcześniej na stronie internetowej placówki zamieszczono oświadczenie, w którym "Teatr Rozrywki informuje, że nagranie zarejestrowane przed konferencją prasową 29 maja 2019 r. przez dziennikarzy serwisu Silesia24 zawiera prywatną wypowiedź Jerzego Bończaka, reżysera spektaklu Hotel Westminster".

>Słowa, jakie tam padają, są jego prywatną opinią i w żadnym wypadku nie jest to oficjalne stanowisko Teatru. Nie podzielamy jego zdania i nie ponosimy odpowiedzialności za tę wypowiedź< - czytamy w oświadczeniu chorzowskiego teatru.

Swoje oświadczenie wystosował też Jerzy Bończak, który przeprosił za wulgarny język swojej wypowiedzi i zastrzegł, że nie odnosiła się ona do jego stosunku do władz woj. śląskiego oraz preferencji politycznych.

>Przepraszam wszystkich za wulgarny język i niewybredny żart wobec urzędników, na który pozwoliłem sobie w trakcie prywatnej rozmowy przed konferencją prasową do premiery "Hotelu Westminster" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Jednocześnie zaznaczam, że moja wypowiedź w żaden sposób nie odnosiła się do mojego stosunku do władz Województwa Śląskiego i moich preferencji politycznych, na co wskazywałby tekst opublikowany przez redaktorów serwisu - napisał Jerzy Bończak, zapraszając jednocześnie portal Silesia24.pl do "zapoznania się z podstawami etyki dziennikarskiej".

Teatr Rozrywki w Chorzowie, będący instytucją kultury Woj. Śląskiego, należy do najbardziej znanych w Polsce scen musicalowych. Dominujące w repertuarze teatru musicale są uzupełnianie tytułami komediowymi i dramatycznymi. Do września ub. roku teatrem kierował Dariusz Miłkowski, pełniący funkcję dyrektora tej placówki przez ponad 30 lat. Zastąpiła go Aleksandra Gajewska - menedżer kultury i aktorka związana z chorzowskim i zabrzańskim teatrem, a wcześniej m.in. radna Sejmiku Woj. Śląskiego i członek zarządu województwa z ramienia Platformy Obywatelskiej.

W "Hotelu Westminster" w reżyserii Jerzego Bończaka, którego premiera odbyła się w Teatrze Rozrywki w minioną sobotę, Gajewska gra jedną z głównych ról - Pameli Willey. Na razie nie wiadomo, czy odwołanie Gajewskiej ze stanowiska dyrektora teatru może oznaczać także jej rozstanie z chorzowską sceną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji