Artykuły

Chorzów. Oświadczenie Jacka Bończyka

W obliczu kompletnie nieuzasadnionej decyzji Pana marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zwolnił z funkcji dyrektora naczelnego Aleksandrę Gajewską na podstawie podsłuchanej prywatnej rozmowy z realizatorem spektaklu, wyrażam swój kategoryczny sprzeciw wobec tej krzywdzącej decyzji i ustępuję z funkcji dyrektora artystycznego Teatru Rozrywki w Chorzowie - pisze o swojej dymisji Jacek Bończyk.

Działanie Pana marszałka traktuję jako pretekst do zdestabilizowania działania renomowanej sceny na Śląsku oraz znaczący krok w kierunku wygaszania naszego teatru (do czego od wielu już lat dążą radni PIS-u). Zwolnienie Aleksandry Gajewskiej odbieram jako bezprecedensowy niepokojący zamach na wolność twórczą w teatrze i w naszym kraju.

Nie do przyjęcia jest fakt, że nagrywana ukradkiem prywatna rozmowa może zdecydować o natychmiastowej dymisji dyrektora znaczącej placówki kultury w Polsce, do tego wprowadzonej w życie w dniu 4 czerwca, w Dniu Wolności i Praw Obywatelskich. Odbieram to jako cyniczne działanie ze strony śląskich władz.

W dniu wczorajszym, wraz ze zdymisjonowaniem dyrektora Teatru Rozrywki, pojawiła się w mediach informacja o zamiarze pilnego ogłoszenia konkursu na nowego dyrektora placówki. Uczyniono to bez wiedzy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bez jakichkolwiek konsultacji ze środowiskiem artystycznym, bez wiedzy działających w teatrze związków zawodowych, bez zajęcia stanowiska przez instytucje kulturalne oraz stowarzyszenia i związki zajmujące się teatrem w Polsce.

Naprawdę niepokoi fakt, że po tak świetnym, intensywnym sezonie, pełnym bardzo dobrych, docenionych przez krytyków oraz widownię premier, urząd decyduje o przekreśleniu naszej pracy, w wyniku nic nieznaczącego incydentu, nagłośnionego przez liczący na tani poklask lokalny portal internetowy. Dodam, że w moim odczuciu dyrektor Aleksandra Gajewska, zachowała się godnie, reagując w sposób właściwy na wypowiedzi Jerzego Bończaka i w żaden sposób nie uchybiła komukolwiek, a w szczególności urzędowi marszałkowskiemu.

Wyrażając swoje ubolewanie oraz troskę o losy Zespołu i Teatru

Rozrywki, składam dymisję.

Jacek Bończyk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji