Artykuły

Opole. Znamy laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru Lalek

13 konkursowych spektakli mieliśmy okazję zobaczyć w tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Pierwsze miejsce i nagrodę główną w wysokości 13 tysięcy złotych otrzymał Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki za spektakl "Zagubiony chłopiec".

Od 4 maja prezentowano najciekawsze spektakle z całej Polski. Jak podkreślają organizatorzy, festiwal jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce (utworzony został w 1962 roku). Jak tłumaczy Krystian Kobyłka, dyrektor opolskich lalek, w trakcie festiwalu prezentowany jest najwartościowszy aktualny dorobek polskiego teatru lalek.

- To był tydzień wielkich i wspaniałych przeżyć teatralnych. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać i wspólnie być świadkiem wspaniałego kunsztu lalkarskiego - mówi dyrektor Kobyłka.

Kto zwyciężył w 29. OFTL?

W składzie festiwalowego jury znaleźli się: Marek Fiedor, Łukasz Drewniak, Eva Farkašová, Marek Fiedor, Marcin Mirowski i Bożena Sawicka. Jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach sztuki teatralnej. Tegoroczne Grand Prix i nagrodę główną w wysokości 13 tysięcy złotych otrzymał Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki za spektakl "Zagubiony chłopiec" [na zdjęciu]. Z kolei drugie miejsce w konkursie na najlepszy spektakl i nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przypadła Teatrowi Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej za spektakl "Król Maciuś Pierwszy".

Pięć różnych kategorii sztuki

Nagrodę za najlepszą reżyserię jury przyznało Konradowi Dworakowskiemu za spektakl "Don Kichot" Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia. Reżyser otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 3800 zł. Jury pochwaliło również pracę Aleksieja Leliavskiego za spektakl "Tłumacz snów" Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, który otrzymał wyróżnienie w wysokości 1500 zł.

Nieco więcej nagród przypadło za scenografię. Tutaj bezapelacyjnym zwycięzcą okazała się Marika Wojciechowska, która za scenografię do spektaklu "Król Maciuś Pierwszy" otrzymała nagrodę w wysokości 3000 zł. Powody do świętowania mieli również Agnieszka Aleksiejczuk, Andrzej Dworakowski i Zuzanna Srebrna, którzy zostali wyróżnieni ex aequo nagrodą po 1500 zł.

Nagrodę za najlepszą muzykę teatralną i 3 tys. zł. nagrody jury przyznało Tomaszowi Lewandowskiemu za muzykę do spektaklu "La la lalki" Teatru Animacji w Poznaniu.

Nagrody dla najlepszych aktorów otrzymali: Anna Wieczorek za rolę tytułową w spektaklu "Zagubiony chłopiec" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora oraz Paweł Chomczyk za rolę tytułową w spektaklu "Don Kichot" Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia. Oboje otrzymali także nagrodę w wysokości 3 tys. zł.

Przyznano również wyróżnienia w wysokości 1500 zł dla: Łukasza Batki za rolę Sancho Pansy w spektaklu "Don Kichot" Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia; Pawła Kuźmy za role Santiago i Manolina w spektaklu "Dzień osiemdziesiąty piąty" Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Agaty Kucińskiej za rolę Luny w spektaklu "Odd i Luna" Wrocławskiego Teatru Lalek, Michała Szostaka za rolę Odda w spektaklu "Odd i Luna" Wrocławskiego Teatru Lalek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji