Artykuły

Opole. Gospodarze z pierwszą nagrodą

Widowisko "Zagubiony chłopiec" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zdobyło pierwszą nagrodę na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek. Miasto żyło tą imprezą przez tydzień.

29. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek rozpoczął się w sobotę 4 maja. Towarzyszył mu szereg atrakcji, m.in. pokazów, warsztatów i spotkań.

- To był tydzień wielkich przeżyć. Byliśmy świadkami wspaniałego kunsztu lalkarskiego - mówił Krystian Kobyłka, dyrektor opolskich "Lalek", podczas piątkowej gali kończącej imprezę.

- W tym festiwalu ważne jest to, iż jest on okazją, by ze sobą porozmawiać. Nie tylko w naszym, artystycznym gronie, ale również z widzami, adresatami tego, co dzieje się na scenie i poza nią. To świetna okazja do dialogu o sztuce - podkreślał. Podczas festiwalu miłośnicy teatru oraz jury pod przewodnictwem Marka Fiedora obejrzeli 13 spektakli. Za najlepsze widowisko 29. OFTL uznano "Zagubionego chłopca", wyreżyserowanego w OTLiA przez Pawła Passiniego.

Jury przyznało jeszcze drugą nagrodę, dla Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej za spektakl "Król Maciuś Pierwszy".

Nagrodę za reżyserię otrzymał Konrad Dworakowski za spektakl "Don Kichot" Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia. Nagrodę za najlepszą scenografię przyznano Marice Wojciechowskiej (spektaklu "Król Maciuś Pierwszy"). Z kolei nagroda za najlepszą muzykę przypadła w udziale Tomaszowi Lewandowskiemu ("La la lalki" Teatru Animacji w Poznaniu).

Opolskim akcentem była nagroda dla Anny Wieczorek za rolę tytułową w spektaklu "Zagubiony chłopiec". Wśród aktorów nagrodę dostał Paweł Chomczyk za rolę tytułową w spektaklu "Don Kichot".

Oprócz tego Paweł Kużma otrzymał nagrodę im. Władysława Jaremy od Sekcji Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich za rolę w spektaklu "Dzień osiemdziesiąty piąty".

Natomiast Bogusław Kierc został wyróżniony przez Polski Ośrodek Lalkarski Polunima, za "nieustające poszukiwanie prawdy w teatrze, osobowość twórczą oraz rozanielenie sztuki".

Na koniec uroczystości wręczenia nagród Krystian Kobyłka zaprosił zgromadzonych do przyjazdu do Opola za dwa lata, na 30, jubileuszową edycję OFTL.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji