Artykuły

Nieoczywisty kawałek teatru do zobaczenia w muzeum

- Tworząc scenografie, zawsze najpierw musiałem porozmawiać sam ze sobą - wspominał Cieślak podczas wernisażu. To z tych spotkań ze sobą, a potem także z reżyserami, rodziły się jego rysunki. A potem całe spektakle.
Bohdan Cieślak współtworzył je m.in. na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu czy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Poznańska publiczność miała okazję oglądać jego pomysły w niezapomnianej realizacji "Walk karnawału z postem" Polskiego Teatru Tańca.
A właściwie nie tyle je oglądać, co wejść w nie, krążyć między kilkumetrowymi platformami, na których znajdowali się tancerze, i wybierać dla siebie dalsze scenariusze (tytułowy karnawał i post stanowiły tu odrębne ścieżki dla publiczności).
Dla zespołu PTT Cieślak przygotował też minimalistyczną scenografię spektaklu "Wiosna-Effatha" czy niezwykłe plastyczne tło z przezroczystymi ruchomymi szybami użyte w spektaklu "Carpe diem". Oba spektakle wyreżyserowała Ewa Wycichowska.
Cieślak współpracował też m.in. z Lechem Raczakiem (aż 12 razy), a echa tej współpracy powracają na wystawie w Muzeum Narodowym w postaci szkiców, rysunków i makiet. Reżyser podkreśla, że zdecydowana większość ich wspólnych teatralnych przedsięwzięć nie miała nic wspólnego z klasyczną teatralną sceną. Twórcy wystawy przekonują w ślad za Raczakiem, że słowo "wyobraźnia" lepiej określa pracę Cieślaka niż tradycyjne przymioty scenografa.
Prace Bohdana Cieślaka w Muzeum Narodowym można oglądać w ciekawie zaaranżowanych przestrzeniach. Jedna z sal nowego gmachu zmieniła się na czas wystawy w małe kino z drewnianym amfiteatrem, hol starego budynku (gdzie przed laty grana była "Walk@ karnawału z postem") pełni funkcję ekranu podzielonego na sześć okienek.
W przejściu między starą a nową częścią znajdują się naturalnej wielkości szkice aktorów uchwyconych w ruchu.
Bohdan Cieślak urodził się 12 grudnia 1965 r. w Poznaniu, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny). Z teatrem jest związany od 1994 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji