Artykuły

Poznań. Wystawa „Narracje. Bohdan Cieślak” w MN

Tworzenie scenografii jest procesem rozwijającym się od koncepcji rodzącej się w głowie twórcy, szkicu, rysunku, makiety oraz często także współkreacji z reżyserem, choreografem po efekt całościowy przedstawiony widzowi w teatrze jako spójna dzieło ożywione przez aktora. Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu ukazuje scenografie Bohdana Cieślaka przez pryzmat jego procesu twórczego.

Wielość szkiców i rysunków ukazuje artystę jako scenografa otwartego na eksperymenty z przestrzenią, tworzącego oryginalne i nietypowe rozwiązania sceniczne. Swoich projektów twórca nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach. Rysunki wychodzącego spod ołówka artysty stają się niejednokrotnie bytami samodzielnymi zrodzonymi z inspiracji tematem.

Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. W ciągu blisko piętnastoletniej współpracy z Ewą Wycichowską powstały scenografie do spektakli "Walka karnawału z postem", "Przypadki Pana von K", "Carpe diem", "Wiosna - Effatha", "Pulcinella" czy "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza". Z Lechem Raczakiem współrealizował spektakle "Orbis Tertius", "Edmond" Davida Mameta, "Zona" według scenariusza Andrieja Tarkowskiego, "Plac Wolności" według Antonia Tabucchiego, "Gra na zwłokę" według powieści Janusza Andermana, "Dziady" Adama Mickiewicza, "Czas terroru" według "Róży" Stefana Żeromskiego, "Życie jest snem" Pedra Calderona de la Barki, "Makbet" Williama Szekspira.***
"Narracje. Bohdan Cieślak"
Muzeum Narodowe, 17.02-31.03.2019
Kurator: Wojciech Suchocki

Aranżacja wystawy: Eugeniusz Matejko

Projekcje video: Zbigniew Twardowski

Warstwa muzyczna: Robert Łuczak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji