Przyszłość "Dwutygodnika" zagrożona. Minister Gliński odebrał mu dotację
Niepewne są dalsze losy "Dwutygodnika", jednego z ważniejszych w Polsce magazynów internetowych poświęconych kulturze. Ministerstwo Kultury zdecydowało, że będzie go finansować jedynie do końca roku.
Informacja o wygaszeniu finansowania obiegła wczoraj media społecznościowe. Potwierdziła ją Zofia Król, redaktor naczelna "Dwutygodnika". Dodała, że poszukiwany jest nowy wydawca.
Król poinformowała czytelników: "Planujemy w tej chwili, gdzie i w jakiej formie kontynuować pismo. Potrzebne nam wsparcie, ale nie panikujmy jeszcze, proszę, przez chwilę, bo rozmowy się toczą".
Zadaliśmy Ministerstwu Kultury pytanie o powody wstrzymania dotacji dla "Dwutygodnika". Czekamy na odpowiedź.
"Dwutygodnik": Masłowska, Stasiuk, Murek...
Wśród autorów "Dwutygodnika" są m.in. pisarze i pisarki: Dorota Masłowska, Andrzej Stasiuk, Weronika Murek, Jan Gondowicz, Henryk Grynberg, wydawca Paweł Dunin-Wąsowicz, rysownik Maciej Sieńczyk czy Michał Oleszczyk, były dyrektor festiwalu w Gdyni i były wicedyrektor TVP1 u boku Mateusza Matyszkowicza.
Pismo łączy tradycje polskich magazynów literackich z nowoczesnym dziennikarstwem internetowym. Oprócz działów poświęconych filmowi, literaturze, teatrowi, sztukom wizualnym, muzyce czy obyczajom prowadzi stałe cykle, m.in. poświęcony polskim debiutom literackim (współprodukuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe i Nagroda Conrada) czy cykl wokół tłumaczeń i tłumaczy literackich organizowany we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.
"Dwutygodnik" istnieje od 2009 r. Jego pierwszym naczelnym był Tomasz Cyz, krytyk muzyczny, eseista i reżyser, obecnie szef "Ruchu Muzycznego" wydawanego przez również podległe ministerstwu Polskie Towarzystwo Muzyczne.
Wydawcą pisma od początku był Narodowy Instytut Audiowizualny. 1 czerwca 2017 r. połączył się on z Filmoteką Narodową i od tej pory działa pod nazwą Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Od początku istnienia "Dwutygodnika" ministerstwo przekazywało Instytutowi co roku specjalną kwotę na jego wydawanie.
Nowe pismo Ministerstwa Kultury
Jednocześnie w mijającym tygodniu Ministerstwo Kultury ogłosiło powstanie pisma "Napis. Liryka, epika, dramat". Ma ono promować literaturę przede wszystkim "wśród młodzieży" i dać głos "autorom, którym trudniej przebić się na rynku, a których wartość jest nie do przecenienia" - jak powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
Naczelnym nowego pisma został Józef Maria Ruszar, literaturoznawca z jezuickiej Akademii "Ignatianum" w Krakowie i były szef departamentu komunikacji społecznej Narodowego Banku Polskiego. Nakład "Napisu" to 9 tys. egzemplarzy, z czego 7 tys. otrzymają biblioteki.