Artykuły

Kraków. Miasto świętuje urodziny Krzysztofa Pendereckiego

Maestro Krzysztof Penderecki kończy dziś 85 lat. Urodziny jubilata uczci całe miasto.

Najwybitniejszy polski kompozytor urodził się 23 listopada 1933 r. w wielokulturowej rodzinie w Dębicy.

TRZY ŻYCIA

W karierze pomogli mu nauczyciele: kompozycję studiował u wybitnego muzykologa Franciszka Skołyszewskiego, potem przeniósł się do klasy Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dziś Akademia Muzyczna) w Krakowie. Po ukończeniu studiów (w 1958 r.) jego pedagog, znakomity kompozytor i dyrygent Stanisław Wiechowicz, zaproponował mu posadę asystenta w Katedrze Kompozycji. Tak w wieku 25 lat stał się wykładowcą. Nie tylko w Polsce - w latach 1966-68 wykładał w Folkwang Hochschule für Musik w niemieckim Essen. Cztery lata później kompozytora mianowano rektorem krakowskiej akademii muzycznej. W tym samym roku Penderecki rozpoczął karierę dyrygencką, która trwa do dziś. Dyrygował najsłynniejszymi orkiestrami świata, m.in. London Symphony Orchestra (słynna premiera "I symfonii" w 1973 r. w Peterborough), Orkiestrą Monachijską czy China Philharmonic Orchestra. Napisał znane na całym świecie utwory: "Tren ofiarom Hiroszimy", "Pasję wg św. Łukasza", czteroczęściowe "Polskie requiem" czy ścieżkę dźwiękową do filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.

Za swoją działalność artystyczną został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa oraz dwoma nagrodami Grammy (w 1988 r. za "II koncert wiolonczelowy" oraz w 2017 r. za album "Penderecki Conducts Penderecki").

BÓG I SZATAN

W piątkowy wieczór jubileusz zacznie Filharmonia Krakowska. Artyści pod batutą amerykańskiego dyrygenta Johna Axelroda wykonają dwa dzieła mistrza powstałe w różnych okresach jego twórczości. "Adagio" z "Raju utraconego" to fragment dzieła opartego na słynnym poemacie Johna Miltona, podejmującego temat biblijnej historii stworzenia i upadku pierwszych ludzi. - Penderecki skontrastował świat Boga i Szatana we współbrzmieniach harmonii, będących muzycznym odzwierciedleniem antonimów dobra i zła, ładu i anarchii - mówi Małgorzata Koch-Butryn z FK.

Drugim utworem będzie "Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę" ze specjalnym udziałem solistek: Marty Kowalczyk, wybitnej skrzypaczki, koncertmistrzyni Orkiestry Symfonicznej w Bazylei, oraz Mai Bogdanović, altowiolistki, prawykonawczyni wielu dzieł Pendereckiego. Program koncertu uzupełni suita symfoniczna "On the Waterfront" Leonarda Bernsteina oraz "Adagio" na smyczki Samuela Barbera.

Koncert będzie powtórzony dzień później, w sobotę. Tego dnia zostanie odsłonięta także tablica pod dębem burgundzkim zasadzonym przez Krzysztofa Pendereckiego na skwerze przy fontannie Fortepian Chopina w 2013 r. Tablicę zaprojektował prof. Jan Tutaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prof. Penderecki będzie gościem drugiego poświęconego mu koncertu. Jubileusz "Penderecki 85" w Teatrze Słowackiego to gala urodzinowa w gwiazdorskiej obsadzie. Koncert uświetni obecność trzech światowej sławy instrumentalistów: flecisty Waltera Auera (pierwszy flecista Filharmoników Wiedeńskich), klarnecisty Daniela Ottensamera (pierwszy klarnecista Filharmoników Wiedeńskich) oraz wybitnego węgierskiego trębacza Gábora Boldoczkiego. Artystom towarzyszyć będzie Sinfonietta Cracovia (do której powstania i rozwoju przyczynił się maestro) pod batutą Jurka Dybała. W repertuarze utwory jubilata oraz fragmenty opery "Ubu król".

----------

Koncerty z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego dziś o godz. 19.30 i jutro (SOBOTA) o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej (Zwierzyniecka 1) oraz jutro o godz. 20 w Teatrze Słowackiego (pl. św. Ducha 1).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji