Artykuły

Poznań. Gala Finałowa "Pamiętajmy o Osieckiej"

Od pierwszej edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" minęły ponad dwie dekady, jednak wszystko wskazuje na to, że sposoby interpretacji twórczości poetki nie zostały wyczerpane. W Teatrze Nowym, w dniach 26-28 października odbędzie się gala konkursu poświęconego Agnieszce Osieckiej.

Co skłania rok rocznie setki młodych ludzi, by przyjechać do Warszawy na przesłuchania ze swoją Osiecką? Co uwodzi ich w twórczości najsłynniejszej polskiej tekściarki? Co urzeka w muzyce komponowanej m.in. przez Jerzego Satanowskiego czy Seweryna Krajewskiego? Uniwersalizm? Humor? Nostalgia?

Warszawa i Sopot - to z tymi miastami wiązały się ściśle życie i twórczość autorki "Piosenki o okularnikach". Saska Kępa, Próżna, morza szum, ptaków śpiew... Przyjaciele poetki - Magda Umer i Jerzy Satanowski - konkurs jej imienia, coroczne i największe święto twórczości Osieckiej dotąd organizowali właśnie w tych miastach. Tamtejsze publiczności przez dwie dekady miały więc szansę na poznanie wielu interpretacji, wyrobienie swojego gustu, oczekiwań oraz wymagań względem uczestników. Jak interpretatorów tej twórczości przyjmą poznaniacy? Wydaje się, że nie ma powodów do obaw, wszak pełna widownia na recitalach Julii Rybakowskiej "Osiecka. Byle nie o miłości" mówi wiele. Już od 26 października przez trzy dni na poznańskiej scenie będziemy mogli wysłuchać utworów poetki w wykonaniu 11 finalistów, laureatów poprzednich edycji oraz debiutantów w interpretacji tekstów poetki.

Piątkowy wieczór będzie szczególnie ekscytujący dla finalistów: Małgorzaty Biniek, Marty, Burdynowicz, Katarzyny Hołyńskiej, Anny Jastrzębskiej, Jowity Kropiewnickiej, Aleksandry Samelczak, Marty Skowiery, Aliny Szczegielniak, Małgorzaty Walendy, Piotra Zubęka, Julity i Marty Kępisty. To tego dnia, tuż po koncercie zespołu Kagyuma (zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu) jury w składzie: Agata Passent, Magdalena Kumorek, Paweł Królikowski, Janusz Strobel i Bartosz Chajdecki, zadecyduje, kto stanie na poetycko-muzycznym podium. Podczas konferencji prasowej Jerzy Satanowski podkreślił, że nie zazdrości komisji zadania, bowiem poziom tegorocznej edycji jest wyjątkowo wysoki. Kompozytor, który prowadził warsztaty dla finalistów w II etapie konkursu zdradził, że nie tylko umiejętności wokalno-aktorskie uczestników zasługują na uznanie, ale także zaangażowanie w wyborze repertuaru. Aż trzy utwory, które usłyszymy w ten piątek, nie były wykonywane ani razu w całej historii konkursu. Co więcej, ani kompozytor, ani Agata Passent - córka poetki, nie znali tychże tekstów! Potwierdzili jednak, że to nie żadne falsyfikaty...

Drugiego i trzeciego dnia gali finałowej usłyszymy laureatów. Czy po zwieńczeniu pewnego etapu ich przygody z Osiecką nastąpi ciąg dalszy? Satanowski podkreśla, że niewielu spośród dotychczasowych zwycięzców nie kontynuowało wokalnej lub aktorskiej drogi. Wymienić można chociażby Martę Górnicką, Magdalenę Kumorek, Magdalenę Smalarę, Beatę Lerach, czy Marcina Januszkiewicza - wokalistę, który przebił się przez większość kobiecą i od roku z powodzeniem prezentuje utwory ze świetnie przyjętej płyty "Osiecka po męsku". Usłyszymy je ostatniego dnia gali. W sobotę swoje interpretacje wykona natomiast grupa De Mono. Dla wszystkich okularników, nadwrażliwców, młodych duchem, nieszczęśliwych i wiecznie zakochanych, dla tych, co z balu i na bal - obecność obowiązkowa.

***

Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej / Gala finałowa

26-28.10

Teatr Nowy

bilety: 50-100 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji