Artykuły

Lublin. Kamila Lendzion dyrektorką TM

1 września roku stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Muzycznego objęła Kamila Lendzion, śpiewaczka związana z polskimi scenami muzycznymi.

Oficjalnej prezentacji nowej szefowej, w siedzibie Teatru, dokonała p.o. Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie - Pani Halina Drozd wraz z zastępcą Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu - Panem Andrzejem Miskurem.

KAMILA LENDZION

Solistka Opery Kameralnej w Warszawie do maja 2017 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończyła w 2005 roku, w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Rymarczyk.

Już jako studentka w 2003r zadebiutowała partią Fiordiligi w operze Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W lutym 2005 roku została zaproszona do udziału w niemieckiej realizacji opery "La Buona Figliola" Niccolo Picciniego, jako Armidoro, w Teatrze Operowym w Rheinsbergu.

Prze wiele lat związana również Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie z powodzeniem wykonywała główne partie sopranowe: Hannę Glawari w "Wesołej wdówce", Lizę w " Krainie uśmiechu" Franza Lehára, Sylwię w "Księżniczce czardasza" Emmericha Kálmána, Safi w "Baronie Cygańskim" oraz Paminę w wyjazdowej wersji "Czarodziejskiego fletu" W. A. Mozarta, którego premiera odbyła się w lutym 2006 roku w Teatrze Operowym w Monachium. Swój warsztat wokalny kształciła na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych śpiewaków, m.in.: Teresę Wojtaszek-Kubiak, Helenę Łazarską, Teresę Żylis-Gara, Jerzego Artysza, Jolantę Żmurko.

Na swoim koncie ma nagrodę za najlepsze wykonanie arii Rusałki z opery "Rusałka" Antonina Dworaka na Drugim Ogólnopolskim Konkursie im. Haliny Halskiej we Wrocławiu w 2003 roku. wyróżnienie na Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowieckiej w Krakowie w 2004 roku.

W swoim repertuarze posiada partie operowe, m.in.: Mimi - "Cyganeria" Giacomo Pucciniego, Hrabina - "Wesele Figara" W. A. Mozarta, Fiordiligi - "Cosi fan tutte", Pamina -" Czarodziejski flet" W. A. Mozarta, Halka - "Halka" Stanisława Moniuszki,Rozyna - "Cyrulik Sewilski" G. Paisielli, Eumenida - "Matrimonio con variazioni" J.Koffler, partie sopranowe; Msza Es-dur J.Elsner, Mała Msza Uroczysta G.Rossini(partia sopranowa),IX Symfonia L.Van Beethovena(partia sopranowa, Msza Es-dur St. Moniuszki, Litania Pierwsza i Druga do Ostrej Bramy St. Moniuszki. Solistka występuje również w wielu prestiżowych europejskich salach koncertowych takich jak: Filharmonia Berlińska, Palais des Beaux - Arts w Brukseli, czy Koenigin Elisabethzaal w Antwerpii z repertuarem operowym jak i operetkowym.

W 2005r artystka brała udział w III Festiwalu Wokalnym "Belcanto" w Nałęczowie, gdzie otrzymała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W kwietniu 2009 roku zadebiutowała partią Tatiany w op. "Eugeniusz Oniegin" P. Czajkowskiego na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zaledwie miesiąc później 22 maja miała zaszczyt wcielić się w postać Eumenidy w premierze unikalnego dzieła pióra Józefa Kofllera "Matrimonio con variazioni". We wrześniu tego samego roku wraz z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej zainaugurowała otwarcie XIX Festiwalu Operowego im. A. Didura przedstawieniem "Cyrulik Sewilski" G. Paisiella partią Rozyny. Została również zaproszona przez Filharmonię Lubelską do wykonania koncertowej wersji fragmentów opery "Eugeniusz Oniegin" P. Czajkowskiego pod batutą Wiaczesława Bortnowskiego. Od kilku lat jest również stałym gościem Bogusława Kaczyńskiego na Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy występując u boku największych gwiazd sceny operowej i operetkowej w Polsce. Artystka współpracuje z filharmoniami lubelską, rzeszowską, częstochowską, słupską, dolnośląską, zabrzańską.

W swoim repertuarze posiada także pieśni oraz cykle pieśni polskich i zagranicznych kompozytorów: M. Karłowicza, K. Szymanowskiego, J. Maklakiewicza, S. Niewiadomskiego, I.J Paderewskiego, A. Dvoraka (cykl Pieśni cygańskich), P. Czajkowski, H. Berlioza (cykl pieśni "Le spectre de la rose").

Szczególną sympatią artystka darzy także muzykę operetkową i musicalową co owocuje licznymi koncertami w kraju i poza jego granicami. 26 maja 2011 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej wcieliła się w rolę Halki w op. "Halka " St. Moniuszki. W październiku 2011 roku ponownie wzięła udział w koncertowym wykonaniu op. "Eugeniusz Oniegin" P. Czajkowskiego w partii Tatiany pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego w Filharmonii Zabrzańskiej. W tym samym miesiącu została uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za niezapomniane kreacje i wieloletnią twórczą pracę na łódzkiej scenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji