Artykuły

Poznań. Muzyka na Malcie

Na festiwalu Malta muzyka jest równoprawnym, obok teatru i tańca, obszarem doświadczania sztuki. W tym roku w programie znajduje się ponad 20 wydarzeń muzycznych: koncertów, instalacji dźwiękowych i imprez tanecznych.

W ramach Idiomu Skok w wiarę będziemy mogli wziąć udział w dwóch wyjatkowych premierach. Pierwszą z nich jest koncert kuratorów festiwalu - Jana Lauwersa, Grace Ellen Barkey i Maartena Seghersa - oraz kilkunastu ich współpracowników z kolektywu Needcompany. 20.06 o 21:30, na placu Wolności po raz pierwszy spotkają się na scenie w takich okolicznościach i zaprezentują premierowy materiał pt. "O, Tomorrow's Parties (or Fun Is Politics)", nawiązujący do kultowego utworu The Velvet Underground. Prapremierą Festiwalu będzie koncert Maartena Seghersa - "Concert by Band Facing the Wrong Way", który odbędzie się 18 i 19.06.

Przez dziesięć dni Malty scena na placu Wolności będzie miejscem spotkań z muzykami polskiej sceny niezależnej. 15.06 zagrają Czerwone Świnie - zespół Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, którzy w swoich punkowych piosenkach wyrażają sprzeciw wobec rzeczywistości społecznej. 22.06 Jazz Band Młynarski-Masecki (na zdjęciu) zabierze nas do międzywojnia, 16.06 Romantic Fellas do przełomu lat 80. i 90., a 21.06 Paulina Przybysz zaprezentuje materiał z najnowszej płyty "Chodź Tu". W przedostatni dzień festiwalu, podczas Cafe Chantant przestrzeń placu Wolności wypełnimy dźwiękami pianina, gwarem rozmów i wspólnym śpiewem.

Weekendowe wieczory spędzimy na zabawie ze słuchawkami na uszach, czyli na tradycyjnych już Silent Disco. W nocy z 16 na 17 czerwca do tańca porwie nas trio NOS, czyli Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.

Pod nazwą BARDO kryją się Barbara Kinga Majewska i Bartłomiej Wąsik. 19.06 zaprezentują swoje nowe utwory na głos, fortepian i elektronikę w których łączą popularne piosenki i muzykę współczesną.

Muzyki nie brakuje także w programie Generatora Malta. W przeddzień rozpoczęcia festiwalu, między blokami na os. Kopernika zagrają Żółte Kalendarze, zabierając mieszkańców w muzyczną podróż z czasów powstawania blokowiska. Na placu Wolności powstanie wielkoformatowa instalacja dźwiękowa autorstwa kompozytorów z Akademii Muzycznej w Poznaniu i projektantów ze School of Form. W cyklu "Płynna tożsamość" przeniesiemy muzykę i ruch nad wodę. Razem z berlińską grupą Future V - platformą tańca dla nieheteronormatywnych osób z doświadczeniami uchodźczymi - wybierzemy się nad Jezioro Strzeszyńskie, aby o zachodzie słońca wziąć udział w tanecznym występie "Nobody Is Alone". Zaś na basenie Cityzen zobaczymy premierowy występ duetu performerskiego Twoja Lola z eksperymentalnym muzycznym trio Braki pt. "Prawdziwe Show". Warszawski kolektyw Flauta zaprosi nas na imprezę w rytmie techno i elektroniki w Schronie, z której zysk przekazany zostanie dla mieszkańców ogarniętego wojną Jemenu. Podczas finału piątej edycji Poznańskiej Garażówki zagra polsko-jemeński skład raperski Poeci Strefy Wojny.

"Ta nasza młodość", "Karuzela z Madonnami" czy "Oczy tej małej" to tylko niektóre z kompozycji, które usłyszymy podczas finałowego, plenerowego koncertu "Konieczny...? Koniecznie!" Legendarne utwory Zygmunta Koniecznego w aranżacjach Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Bartłomieja Wąsika i Andrzeja Bauera oraz Orkiestry Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego zabrzmią w Parku im. H. Wieniawskiego 23.06. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji