Artykuły

Poznań. Teatr na Malcie

Malta wyrasta z teatru. Od pierwszych edycji prezentuje spektakle uliczne i repertuarowe, premiery polskie i zagraniczne, zarówno dzieła twórców teatrów instytucjonalnych, jak i alternatywnych. Nie inaczej będzie w tym roku. W programie znajdziemy kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych.

Teatr "skacze w wiarę"

"Najlepszym narzędziem dla artysty w dzisiejszych czasach są teatr i praca z ludźmi. Jestem w tej kwestii wielkim idealistą. Teatr pozostaje w opozycji do kapitalistycznej idei sztuki. Nie da się go sprzedać, trzeba go odegrać. Kocham teatr coraz bardziej" - mówi Jan Lauwers, założyciel grupy Needcompany, który - razem z Grace Ellen Barkey i Maartenem Seghersem - jest kuratorem tegorocznej międzynarodowej sekcji Malta Festival Poznań - Idiomu "Skok w wiarę".

Wśród zaproszonych do Idiomu projektów znalazły się zarówno ich własne spektakle, jak i te wyreżyserowane przez młode pokolenie belgijskich twórców. Na Malcie będzie można obejrzeć m.in. "Wojnę i terpentynę" na podstawie głośnej książki Stefana Hertmansa w reżyserii samego Jana Lauwersa, oparte na kompozycji Gustava Mahlera "FOREVER" duetu Lemm&Barkey, nawiązujące do średniowiecznych krucjat "1095" kolektywu Kuiperskaai, kameralne "Another One" Lobke Leirens i Maxima Stormsa, operę "The Moon" grupy MaisonDahlBonema, premierowy koncert Needcompany "O, Tomorrow's Parties (or Fun Is Politics)" oraz projekty audiowizualne OHNO COOPERATION, czyli Jana Lauwersa i Maartena Seghersa.

Do tematu Idiomu nawiązuje koprodukcja festiwalu Malta i Teatru Zagłębia w Sosnowcu - "Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)" w reżyserii Anety Groszyńskiej. To spektakl inspirowany powieścią Györgiego Spiró - tragikomiczną fantazją, montażem źródeł i historyczną rozprawą o polskiej duszy w jednym.

Teatr na poznańskich deskach

Z romantyzmem zmierzyły się także poznańskie teatry instytucjonalne. W ramach Poznania na Malcie - platformy prezentacji lokalnych twórców - zobaczymy dwa spektakle według dramatów Juliusza Słowackiego. Teatr Polski zaprosi nas na "Kordiana", a Teatr Nowy na "Beniowskiego. Balladę bez bohatera". Polski Teatr Tańca wystawi premierę "No more tears" Ivo Vedrala, a także "Dziady_kopia.doc" Tomasza Bazana, "Polkę" i "Żniwa" Igora Gorzkowskiego, "Wesele. Poprawiny" Marcina Libera i "Gorycz" Kai Kołodziejczyk.

Nie zabraknie także spektakli teatrów alternatywnych. W ramach programu Generatora Malta w Scenie Roboczej odbędzie się premiera spektaklu "Ludzie" Strefy WolnoSłowa. Aleksandra Jakubczak w projekcie "Dziewczyny opisują świat" przeniesie dziewczyńskie historie z kart pamiętników w przestrzeń teatru, grupa Circus Ferus w "RODZINIE" zmierzy się z pytaniami o instytucję rodziny, a Monica Duncan, Romuald Krężel i Emmilou Rößling w ramach performansu "Żegnaj Olimpio (Ostatnia Inwentaryzacja)" oprowadzą nas po dawnym budynku Kina Olimpia. W Republice Sztuki Tłusta Langusta razem z Barbarą Prądzyńską w spektaklu "SMOG, czyli o trudnościach z oddechem" wybierzemy się w podróż na "śmietnik cywilizacji", podczas "ONE albo x scen z życia" Justyny Machaj posłuchamy bolesnych zwierzeń pięciu młodych kobiet, a z Radykalną Frakcją Medialną Mazut pochylimy się nad codziennymi dylematami wyboru i wartości. Stowarzyszenie Teatralne Antrakt pod przewodnictwem Janusza Stolarskiego zaprosi nas na "Trzy Marie" w Centrum Kultury Zamek, nawiązujące do najstarszego dramatu liturgicznego "Visitatio sepulchri".

Jak co roku, festiwalowi towarzyszy specjalnie przygotowany na tę okazję program "Stary Browar Nowy Taniec", którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska. Oprócz projektu w jej reżyserii, zobaczymy spektakle Petera Pleyera, Anny Nowickiej, Marii Stokłosy, Fédérica Giesa, DJ Fiedela, Antona Stoianova, Thomasa Zamolo, Marii Zimpel, Katarzyny Sitarz, Agaty Maszkiewicz, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Janusza Orlika, Jeanine Durning oraz grup Leon And The Wolf i Hodworks.

Teatr na placu

Teatr prezentujemy także w otwartej przestrzeni placu Wolności. To tam odbędzie się czytanie performatywne dramatu Stefana Hertmansa "Antygona w Molenbeek" w reżyserii Anny Smolar. Tekst, tłumaczony na zamówienie Festiwalu, będzie miał swoją polską premierę. Na scenie Generatora Malta wystąpią m.in. Magdalena Cielecka w "Milczeniu Syren", Kamilla Baar w "Ginczanka. Żar-ptak/Fire-Bird" i Karolina Czarnecka w "Solarium 2.0." Zapraszamy również na prezentację nagrania "Wesela" w interpretacji ponad 70 absolwentów krakowskiej PWST: starszego i młodszego pokolenia gwiazd polskiego kina i teatru. Nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla najmłodszych widzów. Projekty teatralne dla dzieci przygotowali m.in. Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski, Agnieszka Dubilewicz, Zofia Małkowicz i Marcin Piątyczek.

---

Od wczoraj można kupić wejściówki na pojedyncze wydarzenia festiwalu Malta. Wejściówki w cenie 15 złotych dostępne są na www.malta-festival.pl oraz w serwisie www.bilety24.pl. Stacjonarny zakup wejściówek odbywa się w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu przy ulicy Ratajczaka 44. Osoby z niepełnosprawnościami są uprawnione do odbioru dodatkowej bezpłatnej wejściówki dla swojego opiekuna. W tym celu prosimy o kontakt pod adresem: niepelnosprawni@malta-festival.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji