Artykuły

Częstochowa. Machalica planuje nowy sezon u Mickiewicza

Kandydat na wicedyrektora Teatru im. Mickiewicza Piotr Machalica [na zdjęciu] jest już po rozmowach z prezydentem Tadeuszem Wroną i Robertem Dorosławskim. Aktor przygotowuje program artystyczny nowego sezonu.

Po tym, jak z kierowania teatrem zrezygnowała Katarzyna Deszcz, prezydent Częstochowy zwrócił się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z prośbą o powołanie Roberta Dorosławskiego na dyrektora naczelnego częstochowskiego teatru od 1 lipca. Teraz uzgodniono, że Piotr Machalica byłby jego zastępcą do spraw artystycznych.

- Po nominowaniu mnie na dyrektora mówiłem, że mam kilka pomysłów, kto mógłby kreować stronę artystyczną teatru - mówi Dorosławski. - Na pierwszym miejscu wśród tych, których miałem na myśli, był Piotr Machalica. Odbyliśmy rozmowę w Warszawie przy kawie. Zaprosiłem go do Częstochowy. Przyjął nas Tadeusz Wrona. Panowie poznali się i rozmawiali o naszym teatrze. Machalica zobowiązał się, że do 15 czerwca przedstawi propozycję programu na nowy sezon. Wiem, że jest po wstępnych rozmowach z ewentualnymi realizatorami. Oczywiście wszelkie ruchy w tej chwili i tak pozostają nieformalne. Dyrektorami zostaniemy - jeśli nic się nie zmieni - dopiero po 1 lipca.

Popularny i ceniony aktor teatralny, filmowy i telewizyjny ma 51 lat i wywodzi się ze znanej rodziny artystycznej Machaliców. Jego dorobek aktorski liczy ponad 100 ról w filmach i teatrze, w serialach telewizyjnych, a także widowiskach muzycznych. Od ukończenia w roku 1981 warszawskiej PWST jest związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Gościnnie występował również na innych stołecznych scenach: Ateneum, Rampie i Romie. Uznanie przyniosły mu role w przedstawieniach: "Medea" Eurypidesa (1988) w reż. Zygmunta Hubnera, "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona (1990) w reż. Andrzeja Wajdy. Zagrał w IX części "Dekalogu", "Krótkim filmie o miłości"(1988) i "Trzech kolorach. Białym" (1993) Krzysztofa Kieślowskiego. W 1989 r. wcielił się w seksuologa Pasikonika w "Sztuce kochania" Jacka Bromskiego. Pojawiał się też w serialu "Kuchnia polska".

Występuje także na festiwalach piosenki aktorskiej i w recitalach autorskich. Ma w swoim repertuarze utwory takich autorów, jak: Okudżawa, Brassens, Cohen, Młynarski i Przybora. W 1999 r. podczas IV Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

W Częstochowie występował ostatnio w marcu 2005 roku z recitalem w Muzeum Wyobraźni Tomka Sętowskiego. Organizatorami koncertu byli wówczas Robert Dorosławski i Marek Perepeczko

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji