Trójmiejscy aktorzy teatralni w popularnych serialach
Migracje artystów "za chlebem" wpisane są w ten zawód chyba od zawsze i pozostają niezmienne. Nie dziwi więc fakt, że wielu aktorów na co dzień związanych z teatrem, jeździ do stolicy czy na plany filmowe do innych miejscowości. Zdarza się i tak, że to w trójmiejskich plenerach kręcone są produkcje filmowe i telewizyjne. Wówczas częstokroć pojawiają się w nich tutejsi artyści. Kto odniósł sukces na małym ekranie? - pisze Magdalena Raczek w portalu Trójmiasto.pl.
Romans z serialem
Tak się rzecz miała ze słynnym polskim serialem obyczajowym "Radio Romans", bijącym rekordy popularności, emitowanym w latach 90. Tytułowe radio było prywatną rozgłośnią gdańską, prowadzoną przez Wandę i Andrzeja Kreftów, granych przez Dorotę Kolak i Krzysztofa Stelmaszyka. W obsadzie znalazła się wtedy cała plejada gdańskich aktorów, większość związanych wtedy z Teatrem Wybrzeże lub innymi scenami teatralnymi tj.: Igor Michalski, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl, Mirosław Krawczyk, Andrzej Nowiński, Wanda Neumann, Elżbieta Goetel, Joanna Kreft-Baka, Zbigniew Olszewski, Andrzej Pieczyński (w tym czasie aktor Teatru Miejskiego w Gdyni), Jerzy Gorzko czy Tomasz Ignaczak. Co ciekawe, scenariuszowe nowele do niektórych części "Radia Romans" pisali również trójmiejscy pisarze, tacy jak Anna Czekanowicz i Władysław Zawistowski.
W dobie city placement
Było to jeszcze w czasach, gdy widzowie nie znali wielu nazwisk występujących w tej produkcji aktorów (część z nich zrobiła później dzięki temu serialowi karierę na małym i dużym ekranie). Nikt też nie słyszał o czymś takim jak city placement, czyli promowaniu miasta poprzez umieszczenie związanych z nim treści w danej produkcji. Tego typu akcje marketingowe mają często miejsce obecnie. Przykładem mogą być nowsze seriale, jak "Prawo Agaty", w którym jedną z głównych ról zagrała m.in. gdańszczanka Daria Widawska czy serial sensacyjno-kryminalny pt. "Krew z krwi" nie tylko kręcony w Gdyni, ale i z akcją osadzoną w tym mieście. Podobnie "Zbrodnia" - produkcja, której akcja rozgrywa się na Półwyspie Helskim (zdjęcia kręcono także w Gdyni). W obsadzie znalazła się m.in. Dorota Kolak w roli nadkomisarz Marii Wolskiej, a także inni gdańscy artyści, jak Cezary Rybiński, Jacek Labijak czy Piotr Jankowski.
Szczęśliwy człowiek w barwach szczęścia
Ten ostatni, pochodzący z warmińsko-mazurskiej Nidzicy, ukończył studia aktorskie w PWST w Krakowie i jeszcze jako student pojawił się na deskach krakowskiego Starego Teatru. Po drodze do Gdańska zagrał kilka ról w Teatrze Narodowym w Warszawie, by ostatecznie znaleźć się na etacie w Teatrze Wybrzeże, w którym spędził 8 lat (do 2009 roku). Widzowie na pewno pamiętają go z wielu niezapomnianych ról teatralnych m.in. w spektaklu pt. "Matka", "Beczka prochu" czy "Spalenie matki".
Dziś Jankowski występuje na deskach teatralnych sporadycznie, za to można go często zobaczyć na małym ekranie. Popularność zdobył zwłaszcza dzięki roli Piotra Walawskiego w serialu "Barwy szczęścia" oraz "Twarzą w twarz" (jako Konrad Guc). Zagrał także m.in. "Lekarzach" psychologa Andrzeja Nowisza, w "Zbrodni" podkomisarza Mańkowskiego oraz w "To nie koniec świata" Janusza Łyczkowskiego. Warto przypomnieć, że Jankowski był odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Małgorzaty Szumowskiej pt. "Szczęśliwy człowiek". Obecnie można aktora podziwiać w tragikomedii "Psiunio" oraz w komedii "Napis" na Scenie SAM w Gdyni, gdzie w obu spektaklach gra u boku swojej żony Marty Kalmus-Jankowskiej.
Aktorka na dobre i na złe, ale i pedagog
Marta Kalmus-Jankowska, również absolwentka krakowskiego PWST i w latach 1992-1997 aktorka Starego Teatru, związana była przez 10 lat (do 2009 roku) z Teatrem Wybrzeże, gdzie po raz ostatni jak dotąd zagrała w "Zmierzchu bogów" jako Elizabeth Thallmann, pochodzi z Lublina. Znana jest szerszej publiczności z serialu "Na Wspólnej", gdzie kreuje postać Renaty Zięby-Kraszewskiej. Wcześniej pojawiła się gościnnie w innym popularnym serialu - "Na dobre i na złe". Obecnie od 6 lat wykłada w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Sama ukończyła podyplomową psychologię społeczną w SWPS w Sopocie oraz podyplomową pedagogikę w Szkole Wyższej Ateneum w Gdańsku. Jest także inicjatorką i gospodarzem Krakowskiego Salonu Poezji w gdańskim NCK-u.
Gdynianin ze Wspólnej
Do grona "krakowskich" aktorów można zaliczyć również Grzegorza Gzyla, który urodził się w Busku-Zdroju i również jest absolwentem PWST w Krakowie, a dziś mieszka w Gdyni. Przez siedem sezonów występował jako solista-śpiewak w tutejszym Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim. Od 1994 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w którym debiutował tytułową rolą w "Piotrusiu Panu", a dziś zobaczyć go można w wielu rolach, m.in w "Do komina Murzyna! Murzyna!" i "Czyż nie dobija się koni". Artysta w 2004 r. otrzymał wyróżnienie honorowe na VIII Festiwalu Komedii "Talia", a w 2013 r. został Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Serialową popularność zyskał dzięki roli Marka Zimińskiego w "Na Wspólnej". Zagrał także w "Ojcu Mateuszu" oraz w "Tygrysach Europy".
Najsłynniejsza aktorka kaszubska
Aktorów teatralnych grających w serialach jest oczywiście wielu, nie sposób jednak nie wspomnieć o tych najwybitniejszych postaciach i jednocześnie najpopularniejszych naszych eksportowych nazwiskach, czyli Danucie Stence i Mirosławie Bace.
Danuta Stenka, urodzona w Sierakowicach, wychowała się w kaszubskim Gowidlinie, część życia spędziła także w Kartuzach, gdzie uczęszczała do liceum, jest obecnie najsłynniejszą aktorką pochodzącą z Kaszub, a przy tym nieodcinającą się od swojego pochodzenia. W ubiegłym roku została notabene uhonorowana gdańskim "Neptunem" - Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska.
Jej droga aktorska rozpoczęła się od Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz debiutu na jego deskach. Ogólnopolską popularność zyskała dzięki rolom, jakie zagrała także w serialach, m.in.: "Boża Podszewka", "Ekstradycja III", "Zaginiona" czy "Lekarze".
Gdańszczanin z Ostrowca
Baka z kolei - kojarzony z Trójmiastem i związanym z nim od 1989 roku, gdy nawiązał współpracę z gdańskim Teatrem Wybrzeże - urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jednak nie sposób chyba myśleć o tym aktorze inaczej jak o aktorze gdańskim właśnie. Na małym i dużym ekranie zagrał wiele głównych i wybitnych ról. Widzowie seriali znają na pewno jego wcielenia m.in. jako komisarza Igora Szajbińskiego "Szajbę" w serialu sensacyjnym "Fala zbrodni", Sierżanta Makułę w "Bao-Bab, czyli zielono mi", Wiktora Borutę w "Reginie", Sorokina w "Czasie honoru", Bernarda Kruka, dyrektora administracyjnego akademii w "Tancerzach", Komisarza Majewskiego we wspomnianym "Prawie Agaty", Mecenasa Karskiego w "Na krawędzi". W listopadzie ubiegłego roku z kolei rozpoczął zdjęcia do nowego serialu kryminalnego pt. "Zasada przyjemności". Jak widać na przykładzie tego małego zestawienia reżyserzy szczególnie ulubili sobie Bakę do ról mundurowych.
Warszawskie gwiazdy
Kolejnym głośnym nazwiskiem na mapie trójmiejskiej jest Katarzyna Figura, która kilka lat temu przeniosła się z Warszawy do Gdyni, do Orłowa, obecnie od 2013 roku etatowa aktorka Teatru Wybrzeże. Ci, którzy jednak nie lubią chodzić do teatru, mogli zobaczyć aktorkę na małym ekranie, m.in. w serialowych produkcjach TV: "Wszystko przed nami", "Rezydencja", "Pogoda na piątek", "Wiedźmy (jako Mariola), "Stacyjka". W tej chwili trwają również zdjęcia do serialu "Za marzenia", w którym Figura ma zagrać jedną z głównych ról. Emisja przewidziana jest na wiosnę tego roku.
Inną, dziś warszawską gwiazdą, ale pochodzącą z Gdańska jest Grażyna Wolszczak - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Gra na deskach stołecznego Teatru Komedia i na Scenie Prezentacje. W 2008 roku ukazała się jej książka, zatytułowana "Jak być piękną, młodą i bogatą". Znana jest nie tylko z wielu ról filmowych, ale i reklam oraz seriali, w jakich wystąpiła, np. "Trzy szalone zera", "Marzenia do spełnienia", "Pierwsza miłość", a przede wszystkim z głównej roli Basi Brzozowskiej w "Na Wspólnej".
Brzydula z Gdańska
Reprezentantką młodszego pokolenia (rocznik 1987), gdańszczanką, absolwentką germanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, która zrobiła serialową karierę, jest Julia Kamińska, znana z produkcji "BrzydULA" i swej roli Uli Cieplak. Kamińska napisała także scenariusze do kilku odcinków tego serialu. Później pojawiła się również w: "Na dobre i na złe", "Singielce" oraz "Na Wspólnej". Jest laureatką Telekamery 2010 dla najlepszej aktorki. Jej nazwisko znalazło się ponadto na liście 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu według miesięcznika "Forbes" w 2010 roku.
Dziś można Kamińską zobaczyć w spektaklu Teatru MY w sztuce Piotra Jaska "Selfie.com.pl" w reżyserii Marii Seweryn, gdzie aktorka gra u boku m.in. Mirosława Baki. Od 12 stycznia z kolei można oglądać Julię Kamińską na dużym ekranie, w filmie pt."Narzeczony na niby".
Oceanotechnik Złotopolski
Na koniec warto przypomnieć serial "Linia życia", do którego zdjęcia kręcono w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz w Warszawie. Głównego bohatera - Igora Grabowskiego zagrał tam urodzony w Gdańsku Tomasz Ciachorowski. To absolwent Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, a także Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze Jaracza w Olsztynie. Zadebiutował na ekranie rolą Jana Złotopolskiego w serialu "Złotopolscy" w 2008 roku. W 2010 roku pojawił się w serialu "Majka", w którym zagrał główną postać męską - Michała Duszyńskiego. Od 2015 roku możemy go natomiast podziwiać w roli Artura Skalskiego w serialu "M jak miłość".
Znani i lubiani
Aktorów znanych z seriali w Trójmieście mamy rzecz jasna dużo więcej, nie sposób tu jednak wymienić wszystkich. Niedawno pisaliśmy o Dorocie Kolak, która jest ceniona nie tylko w trójmiejskim środowisku, lecz stała się uznaną gwiazdą polskiego kina, co bardzo cieszy. Aktorka ta ma na koncie wiele ról teatralnych, filmowych, a także kreacji w Teatrze Telewizji, radio oraz w serialach. Jest laureatką licznych nagród teatralnych i odznaczeń. Kolak pracuje także jako reżyser i pedagog na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.
O osiągnięciach tej artystki można by długo rozprawiać, jednak warto przypomnieć, że poza wspomnianymi już tytułami, zagrała ponadto w serialach: "Pensjonat pod Różą", "Przepis na życie" czy "Barwy szczęścia". Na co dzień możemy Dorotę Kolak podziwiać na deskach jej macierzystego Teatru Wybrzeże.
---
Na zdjęciu: Mirosław Baka i Dorota Kolak w serialu TVP "Barwy szczęścia", 2018 r.