Artykuły

Rzeszów. "Popiełuszko" z Białegostoku premierowo w Siemaszkowej

Rzeszowska premiera spektaklu "Popiełuszko". To przedstawienie o człowieku, nie o ikonie" - mówi jego reżyser Jan Nowara. Premiera spektaklu odbędzie się w piątek. . Premiera spektaklu odbędzie się w piątek.

Jak zauważyła sekretarz literacki Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Julia Lizurek, spektakl Jana Nowary, dyrektora rzeszowskiego teatru, to "misterium życia i śmierci księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki". "To, jak mówił reżyser, przedstawienie o człowieku, nie o ikonie. Popiełuszko jak Chrystus złożył z siebie ofiarę na ołtarzu wiary i ojczyzny. Był skromnym kapłanem, który okupił swoim życiem naszą wolność" - zaznaczyła Lizurek.

Przedstawienie powstało z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność, przy wsparciu władz Białegostoku i województwa podlaskiego. Premiera spektaklu w Białymstoku odbyła się 21 października 2017, z okazji 33. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki. Natomiast na piątek wieczorem przewidziano premierę rzeszowską.

Rzeczniczka teatru w Rzeszowie Jadwiga Jagoda Skowron poinformowała PAP, że ze względu na ogromne zainteresowanie publiczności spektaklem, teatr zdecydował o zorganizowaniu pokazów specjalnych, które przewidziano na czwartkowy wieczór i piątkowe przedpołudnie.

Lizurek podkreśliła, że spektakl został wysoko oceniony nie tylko przez widzów i krytyków, ale także rodzinę księdza Popiełuszki i przypomniała ich opinie: - To niesamowite wrażenie. Wszystko zostało pokazane tak jak było. Najmocniejsze wrażenie zrobiła na mnie scena jak nad Jerzym znęcali się w wojsku. Tak nam, rodzinie, opowiadał, że tak robili z nim, z księdzem. Najważniejsze jest to - jak mówił - żeby zło dobrem zwyciężać - powiedziała po białostockiej premierze siostra ks. Jerzego Teresa Boguszewska.

Podobnie wypowiadali się brat ks. Jerzego - Józef: - Pokazano całą prawdę, to wszystko, co się działo z nim w wojsku czy więzieniu ze szczurami, jak mu podrzucono te ulotki. Wszystko to nam opowiadał i na tym spektaklu wszystko na nowo przeżyliśmy - mówił.

Pokazom w Rzeszowie towarzyszyć będzie wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce, zorganizowana przez Oddział Rzeszowski Instytutu Pamięci Narodowej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jana Nowarę występują aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Natomiast tytułową rolę kreuje gościnnie Jakub Lasota. Autorami scenariusza są Konrad Szczebiot, Jan Nowara i Janina Żukiewicz.

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji