Artykuły

Szczecin. Jubileusz 60-lecia pracy na scenie Ireny Brodzińskiej

Życie na scenie to było moje prawdziwe życie, bo tam jako aktorka i kobieta byłam najszczęśliwsza - powiedziała diwa operowa Irena Brodzińska. Dziś 22.10] w Operze na Zamku w Szczecinie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia pracy na scenie śpiewaczki.

- Irena Brodzińska jest z nami od pierwszego spektaklu teatrze muzycznym w Szczecinie, jest symbolem i pragenezą, bez niej ten teatr by nie funkcjonował - oznajmił dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel. Dodał, że to, co Opera na Zamku dziś prezentuje artystycznie "jest częścią gigantycznego wkładu Brodzińskiej, wypracowanego na scenie latach 50. i 60". - To nasza największa diwa operowa - podkreślił.

Urodzona w Pińsku w 1933 r. Irena Brodzińska w wieku 15 lat zdobyła swój pierwszy angaż jako tancerka baletowa w teatrze muzycznym w Lublinie. Jako śpiewaczka zadebiutowała na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi w 1953 r.

Od stycznia 1957 r. nieprzerwanie jest związana ze Szczecinem. Wówczas wraz z mężem, śpiewakiem i reżyserem Edmundem Waydą rozpoczęła pracę w Operetce Szczecińskiej, której dyrektorem był Jacek Nieżychowski. Zadebiutowała rolą Chinki Mi w operetce Franza Lehara "Kraina uśmiechu", która była jednocześnie pierwszym przedstawieniem w historii szczecińskiego teatru muzycznego.

- Po pierwszych sukcesach postanowiliśmy zostać w Szczecinie. Wtedy wyczułam coś bardzo pozytywnego ze strony publiczności, ta sympatia zaistniała od razu między nami - powiedziała Irena Brodzińska. Artystka wspominała, że pierwsze przedstawienia odbywały się na scenie w sali gimnastycznej Milicji Obywatelskiej przy ul. Potulickiej. - Od pierwszej chwili pokochałam Szczecin; to miasto przyniosło mi w życiu szczęście pod każdym względem - dodała.

- Opera to całe moje życie. Życie na scenie to było moje prawdziwe życie, bo tam jako aktorka i kobieta byłam najszczęśliwsza - wyznała śpiewaczka.

Nazywana "pierwszą damą szczecińskiej operetki" Brodzińska zagrała wiele pierwszoplanowych ról m.in. Elizy z "My Fair Lady", Hanny Glawarii w "Wesołej wdówce", Adeli w "Zemście nietoperza" czy główną bohaterkę w "Hallo Dolly".

W 1978 r. na scenie Operetki Szczecińskiej Irena Brodzińska wystąpiła wraz ze swą córką - śpiewaczką Grażyną Brodzińską. Zagrały razem w musicalu Jerzego Wasowskiego "Machiavelli" z librettem Jeremiego Przybory, gdzie wcieliły się w role matki i córki. Podczas niedzielnego koncertu jubileuszowego na jednej scenie pojawiły się dwie śpiewaczki: córka Ireny Brodzińskiej - Grażyna oraz wnuczka - Natalia Brodzińska, a także aktorzy i muzycy Teatru Polskiego w Szczecinie.

Po jubileuszowym koncercie w Galerii O. odsłonięto portret pierwszego dyrektora sceny muzycznej w Szczecinie - Jacka Nieżychowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji