Artykuły

Wrocław. Archipelagu Różewicza cd.

Rzadko wystawiane "Do piachu" [na zdjęciu] Kompanii Teatr Provisorium oraz zaliczana do klasyki "Kartoteka" w inscenizacji Kazimierza Kutza - zaprezentowane zostaną podczas weekendu w ramach teatralnej części "Archipelagu Tadeusza Różewicza".

Głośne "Do piachu" zrealizowano dotąd trzykrotnie. Pierwszy raz historię mało rozwiniętego chłopa Walusia, żołnierza leśnego oddziału partyzanckiego, który za napady i kradzieże ma być rozstrzelany przez kolegów z oddziału, wystawił w roku 1979 warszawski Teatr na Woli. Po premierze zarzucano autorowi sprzyjanie rewizjonistycznym niemieckim zapędom. Kolejną inscenizację przygotował Kazimierz Kutz w roku 1990. Po jej pokazie rozpętała się prawdziwa burza. Środowiska kombatanckie i narodowe oskarżyły Różewicza o splugawienie narodowych świętości i szarganie AK-owskiej tradycji. W efekcie przez kolejne kilkanaście lat dramaturg nie pozwalał na jego wystawienie. Pozwolił na to dopiero niezależnym lubelskim formacjom: Teatrowi Provisorium i Kompanii Teatr.

"Do piachu" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w sobotę 22 kwietnia o godz. 20.

Nie mniej ciekawie zapowiada się niedzielna prezentacja "Kartoteki", którą w Teatrze Narodowym wyreżyserował Kazimierz Kutz. Wyznał on przy okazji premiery: - Ten utwór nadal skrzy się współczesnym odniesieniami; nadal daje się przyporządkować dzisiejszej rzeczywistości; jest świeża i znacznie zabawniejsza niż onegdaj.

W roli Bohatera zobaczymy Zbigniewa Zamachowskiego. "Kartoteka" w niedzielę 23 kwietnia o godz. 19 na scenie Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej 3. Bilety na oba przedstawienia kosztują 15 i 25 zł.

Obok przedstawień w programie teatralnej części rozpisanych na cały rok obchodów 85. urodzin Różewicza są także spotkania i dyskusje. W niedzielę o godz. 11 w Ośrodku Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) o dramaturgii znakomitego wrocławianina dyskutować będą twórcy prezentowanych podczas "Archipelagu" spektakli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji