Artykuły

Bielsko-Biała. Gloria Artis dla Banialuki

22 września w Teatrze Lalek Banialuka odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia teatru. Jubileusz był okazją do wręczenia licznych odznaczeń państwowych, w tym przyznanego Teatrowi Banialuka najważniejszego odznaczenia w dziedzinie kultury Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Złotym Medalem Gloria Artis uhonorowano też dyrektor teatru Lucynę Kozień. Wszystkie odznaczenia - w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Jan Chrząszcz Wicewojewoda Śląski.

Medale "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" otrzymali aktorzy od wielu lat związani z Banialuką. Srebrny - Ryszard Sypniewski, Brązowe - Magdalena Obidowska, Włodzimierz Pohl, Piotr Tomaszewski i Lucyna Sypniewska.

W tym dniu wieloletni pracownicy teatru uhonorowani zostali Medalami za Długoletnią Służbę. Złotymi Medalami - aktorzy: Władysław Aniszewski, Maria Byrska, Eugeniusz Jachym i Barbara Rau; pracownicy pracowni teatralnych Halina Piprek i Stanisława Stołowska oraz elektroakustyk Krzysztof Byrski.

Srebrnymi Medalami - specjalista rzemiosł teatralnych, rzeźbiarz Rafał Budnik oraz maszynista sceny Lucjan Rodak.

Brązowymi Medalami - specjalista ds. promocji i reklamy Katarzyna Jacewicz-Marciniak oraz specjalista rzemiosł teatralnych Robert Marciniak.

Obchody były znakomitą okazją do prezentacji wydawnictwa albumowego Banialuka. "Bielsko-Biała 70 lat" (pod redakcją Lucyny Kozień), który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album zawiera bogato ilustrowane podsumowanie działalności teatru. Istotnym elementem książki jest część dokumentacyjna poświęcona działalności teatru w latach 2007-2017. Już niebawem publikacja będzie dostępna na stronie internetowej www.cyfrowa-banialuka.pl

Po uroczystości odbyła się 300. w historii teatru premiera. Zrealizowany z rozmachem spektakl "Buratino" na motywach "Złotego kluczyka" Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariána Pecki przeniósł widzów do bajkowej krainy, w której rzeczywistość przeplata się ze światem postaci z teatru lalek. 10-osobowy zespół aktorski przy użyciu całego arsenału środków teatralnych i ponad trzydziestu różnego rodzaju lalek (marionetki, pacynki, jawajki, lalki zmechanizowane i trikowe) za sprawą przygód drewnianego pajacyka opowiada o teatrze i o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Publikacja Banialuka. "Bielsko-Biała.70 lat" została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji