Artykuły

Lublin. Festiwal Małych Opowieści

Spotkania z opowiadaczami to prezentacja żywej tradycji opowiadaczy z różnych stron Europy i świata. Od 21 do 24 czerwca w Lublinie mamy okazję obejrzeć siedem znakomitych spektakli narracyjnych.

Oto program spektakli.

Miejsce: Lublin, Brama Grodzka - Teatr NN, ul. Grodzka 21. Wstęp wolny.

Spektakle grane są w oryginalnych wersjach językowych z tłumaczeniem na język polski.

21 CZERWCA

Godz. 18. Spektakl opowieści. Massimo Schuster (Włochy) "Wielka i prawdziwa historia Paladynów Francji".

Schuster wywodzi się ze szkoły Bread and Puppet Petera Schumanna, słynnego nowojorskiego politycznego teatru wielkich kukieł, który w latach 60. protestował przeciwko wojnie w Wietnamie. Pracę indywidualną kontynuuje w Europie jako reżyser, pedagog i aktor - lalkarz. Opowiadaczem jest od 13 lat. Główne jego narracje, obok prezentowanej w Lublinie "Wielkiej i prawdziwej historii Paladynów Francji", to także m.in. "Opowieść o Troi", "Wielka opowieść indyjska", "Shanameh" - opowieść na kanwie poematu irańskiego z X wieku. Obecnie tworzy opowieść "Od Talesa do Higgsa, przechadzka fizyczna" we współpracy z Carlem Rovellim, wielkim fizykiem włoskim.

Godz. 20. Spektakl opowieści. Liuba Scudieri i Enzo Mirone (Włochy) "Trzy kobiety nad morzem".

Opowieść o traceniu wszystkiego i rozpoczynaniu życia od nowa została opracowana na podstawie wywiadów z kobietami w Orano, na wyspie Procida i w Marsylii. Liuba Scudieri jest przedstawicielką najmłodszego pokolenia teatru narracji we Włoszech. To absolwentka antropologii na uniwersytecie w Neapolu i kursu master z antropologii, historii i socjologii w Wyższej Szkole Nauk Socjalnych w Marsylii. Opowiadaczka, animatorka kultury i tłumaczka. Od 2001 roku tworzy spektakle i akcje narracyjne oparte na starożytnym eposie mezopotamskim "Enuma Elisz", na baśniach i opowieściach o kobietach, których życie inspiruje do twórczości. Jako pierwsza wśród zawodowych opowiadaczy odważnie porusza kwestię emigracji ludów afrykańskich do Europy. W 2011 roku Scudieri napisała opowieść "Trzy kobiety nad morzem", którą zaprezentowała na wielu festiwalach we Francji, także w ramach Europejskiej Stolicy Kultury - Marsylia 2013 i we Włoszech. Enzo Mirone - to aktor, reżyser, performer i muzyk. Przez wiele lat poznał i praktykował różnorodne techniki teatralne i muzyczne. Wystąpił w wielu przedstawieniach swojego autorstwa, które wyreżyserował i opracował na podstawie dzieł różnorodnych twórców.

***

22 CZERWCA

Godz. 18. Spektakl opowieści. Susan Stone (USA) "Rodzinne historie: żydowskie opowieści z Polski".

Inspiracją dla spektaklu są historie pochodzące z wielu żydowskich źródeł (ludowe bajki i chasydzkie historie). Stanowią one interesującą interpretację tradycyjnych opowieści z Leżajska, Szczebrzeszyna, Piaseczna, Krakowa i Chełma. Są pouczające, często zabawne i wzruszające. Susan Stone to amerykańska storytellerka i animatorka, nauczycielka dramy, która prowadzi zajęcia dla edukatorów National Louis University. Swoje spektakle prezentowała na najważniejszych festiwalach storytellingu w USA, w muzeach, w rezerwatach Indian i synagogach. Prowadzi warsztaty w szkołach i bibliotekach, m.in. podczas The National Storytelling Conference. Jej opowieści ukazały się w wielu antologiach.

Godz. 20. Spektakl opowieści. Davide Enia i Ernesto Barocchieri (Włochy) "Maj '43".

To narracja o wojnie widzianej oczami dwunastoletniego chłopca. Przy grobie swego brata opowiada o nalocie na Palermo w dniu 9 maja 1943 roku. Zniszczenie miasta, ucieczka ludzi i tragedia rodzinna powodują, że chłopiec staje się dorosły w ciągu jednego dnia. W technice narracji autor nawiązuje do tradycyjnego sycylijskiego cunto w dialekcie sycylijskim i specyficznego rytmu mowy. Davide Enia to jeden z najczęściej nagradzanych opowiadaczy na świecie. Jest laureatem nagród krytyki teatralnej (UBU, Premio Riccione), literackiej (ETI) i publiczności. Teksty autorskie jego narracyjnych spektakli są publikowane i tłumaczone na wiele języków. W opowieści towarzyszy mu Ernesto Barocchieri, muzyk, aranżer i kompozytor. Jest absolwentem Centrum Muzyki Profesjonalnej w Mediolanie w klasie gry na gitarze, aranżacji i kompozycji. Współpracuje z Davidem Enią od 2004 roku. Jest kompozytorem i wykonawcą muzyki do spektakli wielu teatrów we Włoszech. Od 2004 pracuje stale w korporacji teatralno-muzycznej Santo Rocco e Garrincha w Mediolanie.

***

23 CZERWCA

Godz. 18. Spektakl opowieści. Bruno de La Salle (Francja) "Czarodziejska wróżba".

Oryginalny tekst "Poszukiwanie Świętego Graala" Roberta de Boron nie był wersowany. Trudno więc było go wyśpiewać. A tak nakazywałaby tradycja średniowiecznych bardów. Adaptacja Bruno de La Salle "wprowadza" do tekstu instrument i śpiew, nadając tej historii dodatkowy artystyczny wymiar. Francuski opowiadacz jest jedną z ikon sztuki opowiadania i jej wnikliwym badaczem. Krytycy zgodnie twierdzą, że ma wielki wpływ na renesans sztuki opowiadania w Europie. Na scenie występuje z instrumentem. Opowiada śpiewem. We Francji sam organizuje festiwal opowiadaczy.

Godz. 20. Spektakl opowieści. Maria Isabel Gonzalez Munoz (Hiszpania) "Don Kichot" Cervantesa;

To już trzecia adaptacja tego eposu dokonana przez opowiadaczkę. Maria Isabel Gonzalez Munoz to aktorka, reżyserka i pedagog. Po studiach filozofii i literatury i po dwuletnim kursie doktoranckim z filozofii na Uniwersytecie w Madrycie rozpoczęła naukę sztuki aktorskiej w Królewskiej Szkole Dramatycznej. W latach 80. uczestniczyła w kursach Szkoły Antropologicznej Teatru Eugenia Barby w Holstebro w Danii. Przez kilka lat asystowała w pracy Renie Mireckiej. Była dyrektorką szkoły teatralnej w Albacete w Hiszpanii. W 1987 roku założyła stowarzyszenie teatralne Vagalume w Vigo, a przez ostatnie lata była profesorką w Królewskiej Szkole Dramatycznej w Madrycie.

***

24 CZERWCA

Godz. 20. Spektakl opowieści. Ewa Benesz (Polska) "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, V księga "Kłótnia".

Ewa Benesz to aktorka, performerka, pedagog i tłumaczka. Współpracowała m.in. z Teatrem Byrskich, Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie oraz Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Na początku lat 80. wyjechała z Polski. W latach 82-96 współpracowała z Reną Mirecką. Od 93 roku współorganizowała International Centre of Work we Włoszech, na Sardynii. Od 2000 roku prowadzi praktyczne teatralne studia nad śródziemnomorskimi mitami kosmogonicznymi z międzynarodową grupą aktorów. Jest gościnnym docentem na uniwersytetach włoskich: Suor Orsola Benincasa w Neapolu, Nauk w Katanii i Ca' Foscari w Wenecji. Jej eseje o praktyce teatralnej i parateatralnej były publikowane w wielu książkach wydawanych we Włoszech. Współpracuje z Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN jako dyrektorka artystyczna "Spotkań z opowiadaczami świata" od 2012 roku.

Spektakle grane są w oryginalnych wersjach językowych z tłumaczeniem na język polski.

Organizatorzy Festiwalu Małych Opowieści: Brama Grodzka - Teatr NN, Dom Słów

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji