Artykuły

O teatrze i magii

Po raz pierwszy "Sen nocy letniej" pokazano w Londynie około 400 lat temu. Do dzisiaj jednak sztuka nic nie straciła na swej atrakcyjności. Tę zabawną opowieść o wielkich namiętnościach, o teatrze i magii będziemy mogli zobaczyć w nowej inscenizacji już w niedzielę w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Rzecz dzieje się w Atenach i pobliskim gaju. Król i bohater ateński Tezeusz po pokonaniu Hipolity, królowej Amazonek zapala! do niej wielką miłością. Miasto przygotowuje się do uroczystych zaślubin. Ateńscy rzemieślnicy postanawiają przygotować dla królewskiej pary niespodziankę i wystawić sztukę teatralną. Na miejsce prób wybrali podmiejski gaj. W tym samym czasie na dworze królewskim pojawia się stary Egeusz wraz z córką Hermią. Ta bez pamięci zakochana jest w Lizandrze, ale jest to miłość zakazana, ponieważ ojciec ma inne plany wobec córki.

Jej mężem zostanie Demetriusz albo musi złożyć dożywotne śluby czystości. Zrozpaczona dziewczyna potanawia uciec z ukochanym. Na miejsce spotkania wyznaczono podmiejski gaj.

Gaj ateński zaludnia się. Tam też zdarzą się rzeczy dziwne i tajemne. Poplątają się ludzkie losy. Wymieszają się światy.

Ale jak to w komediach bywa, wszystko skończy się szczęśliwie.

Warto wspomnieć, że reżyser, Jacek Zembrzuski wykorzystał najbardziej współczesny przekład szekspirowskiej sztuki - przekład Stanisława Barańczaka. Zapraszamy na premierę "Snu nocy letniej" w niedzielę o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji