Artykuły

TVP Kultura. "Motyl na antenie" z Danutą Szaflarską

W najbliższy wtorek, 21 marca o godz. 20.20 TVP Kultura wyemituje nigdy i nigdzie dotąd nie prezentowany spektakl - "Motyl na antenie" z Danutą Szaflarską w jednej z ról. Zrealizowane w 1968 r. przedstawienie powstało na bazie jednego z pierwszych dramatów Vaclava Havla - jednoaktówki natury egzystencjalnej z kontekstem politycznym w tle.

Jeden z najbardziej tajemniczych spektakli w archiwach TVP. Sztuka powstała w 1968 r., ale światło dzienne ujrzy 21 marca w TVP Kultura.

Motyl na antenie" to typowy dramat absurdu. Jego bohaterem jest pisarz intelektualista oraz przybyli na jego urodziny goście. Do uszu zebranych dochodzi odgłos cieknącej wody, która ostatecznie zalewa mieszkanie. Sytuacja tym bardziej "absurdalna", że przebywa wśród nich hydraulik, którego nikt nie chce obudzić.

Przedstawienie zrealizowała zmarła niedawno (30 grudnia 2016 r.), zapomniana i nie do końca doceniana, wybitna reżyserka - Wanda Laskowska. To ona, na fali odwilży w latach 50., przywróciła dzieła Witkacego. W warszawskim Teatrze Dramatycznym wystawiła m.in.: "W małym dworku" oraz "Wariat i zakonnica". Ona też odpowiada za prapremierę w Teatrze Dramatycznym "Kartoteki" Tadeusza Różewicza.

***

"Motyl na antenie" (1968 r.), reż. Wanda Laskowska

Obsada: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Wanda Koczeska, Aleksander Dzwonkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji