TVP Kultura. Miesiąc z Tadeuszem Łomnickim
22 lutego minie 25 lat od śmieci Tadeusza Łomnickiego, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Zmarł na scenie Teatru Nowego w Poznaniu podczas próby do "Króla Leara" Szekspira. Rocznica ta stała się okazją do przypomnienia kilku ról Łomnickiego, zachowanych w Teatrze TV.
W kolejne wtorki o 20.20 w TVP Kultura będzie można zobaczyć:
7.02 - "Pożegnanie z Marią" wg Borowskiego w reż. Jerzego Antczaka. Archiwalny spektakl z 1966 roku, w którym Łomnicki zagrał rolę narratora Tadeusza, a partnerowali mu m.in. Ewa Wiśniewska w roli tytułowej, Zbigniew Zapasiewicz, Jan Świderski, a także Ida Kamińska (to zaledwie jedna z dwóch ról tej wybitnej aktorki w Teatrze TV). Również walor przedstawienia tworzy oprawa dźwiękowa autorstwa Eugeniusza Rudnika, pioniera muzyki elektronicznej w Polsce.
14.02 - "Szalbierz" Spiró w reż. Tomasza Wiszniewskiego. Spektakl z 1991 roku, w którym Łomnicki zagrał postać Wojciecha Bogusławskiego. Sztuka znakomitego węgierskiego pisarza opowiada o gościnnych występach ojca sceny narodowej w prowincjonalnym Wilnie. Dzieje się to już w czasie, gdy sztuka i teatr straciły suwerenność, uzależniając się całkowicie od władzy politycznej. W ujęciu Spiró Bogusławski nie jest postacią jednoznaczną. To aktor nie tylko na scenie, ale i w życiu. Tadeuszowi Łomnickiemu w spektaklu partnerowali m.in. Jan Peszek, Anna Dymna, Jerzy Grałek, Jan Nowicki, Henryk Bista, Jerzy Binczycki, Olaf Lubaszenko.
21.02 - "Ostatnia taśma" Becketta w reż. Antoniego Libery. Rejestracja spektaklu, który swoją premierę miał w Teatrze Studio w Warszawie w 1986 roku (premiera telewizyjna w 1989 r.) i stał się jednym z najwybitniejszych dokonań Tadeusza Łomnickiego. Wspaniała, oszczędna, zbudowana głównie na mimice kreacja Łomnickiego działa wciąż hipnotyzująco. "Jakże fascynujący jest Łomnicki, kiedy jako Krapp próbuje z jakąś przekorną mściwością przyłapać na gorącym uczynku swoje własne, dawniejsze 'ja', jakże cudownie wsłuchuje się w stare taśmy, jakże mistrzowski jest w każdej scenie, w każdej minucie trwania sztuki. W każdym geście, mimice i pomrukiwaniu, które określa właściwie wszystko: i komizm, i żal, i tęsknotę, i poczucie nieuchronności przemijania. W każdym pochyleniu głowy i zamyśleniu. W każdym drobnym kroczku jakim biega po pokoju. A scena z jedzeniem banana, to przecież oddzielne studium" - pisała recenzentka "Życia Warszawy".
Ponadto 22 lutego TVP Kultura wyemituje film telewizyjny z główną rolą Tadeusza Łomnickiego: "Listy naszych czytelników" w reż. Stanisława Latałły, którego scenariusz został zainspirowany słuchowiskiem Zbigniewa Herberta. Również tego dnia pokazany zostanie film dokumentalny Marka Nowakowskiego "Biegiem, biegiem", zapis ostatnich miesięcy życia Tadeusza Łomnickiego, zarejestrowany podczas prób do "Króla Leara" w Teatrze Nowym w Poznaniu.