Artykuły

W 2017 roku kielecki teatr pokaże dwie sztuki... muzyczne. Pierwsza premiera już 14 stycznia.

W 2017 roku kielecki teatr pokaże dwie sztuki... muzyczne. Pierwsza premiera już 14 stycznia. Prapremierę sztuki Tomasza Jękota Kropka kreska, kropka, kreska wyreżyseruje Paweł Paczesny. Premiera drugiego muzycznego spektaklu Zaucha. Welcome to odbędzie się w połowie marca.

14 stycznia odbędzie się prapremiera spektaklu Tomasza Jękota Kropka kreska, kropka, kreska który reżyseruje Paweł Paczesny.

Twórcy Kropki... zgłosili się do dyrektora kieleckiego teatru na wieść, że planuje on spektakl muzyczny. — „Ten projekt zrodził się z potrzeby grania, inspirowania się dobrą muzyką” — mówi Paweł Paczesny.

Inspiracją dla sztuki był film z trasy koncertowej zespołu Talking Heads — Stop making sense. To rejestracja trzech koncertów promujących album Speaking in Tongues. Grupa realizatorów, działających pod nazwą „Zrób ze mną Kolektyw”, proponuje podróż w poszukiwaniu szczerości i wspólnoty.

— „Zaciekawiło nas czy ze współpracy można wyjść bez szwanku, lub silniejszym, lub bardziej szczęśliwym. To jest pytanie o wspólnotę, czy ona jest możliwa” — wyjaśnia reżyser.

— „Ten spektakl robimy nie tylko dla widza, pytamy o to także dla siebie, by naprostować nasze podejście do życia zawodowego” — dodaje Paweł Paczesny.

W spektaklu występuje piątka muzyków i trójka aktorów z muzyczną przeszłością, to: Magda Grąziowska i Bartek Cabaj, Olga Mysłowska — (kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka specjalizująca się w wykonywaniu muzyki barokowej), Małgorzata Pękalla współautorka muzyki do filmu Małe Stłuczki, muzycy: Daniel Pigoński, Marek Lewoc i Paweł Lewoc oraz reżyser Paweł Paczesny, który reżyseruje, występuje, ale także pisze, gra na saksofonie i śpiewa. Próby do spektaklu trwają od końca października a muzykę piszą bracia Lewoc oraz Olga Mysłowska i Daniel Pigoński.

Premiera drugiego muzycznego spektaklu Zaucha. Welcome to odbędzie się w połowie marca. Autorami tej sztuki jest duet kreatywny Szymon Bogacz i Zuza Bućko, reżyseruje Adam Biernacki.

Tym razem wykorzystywana jest twórczość znanego wokalisty Andrzeja Zauchy, kreując fikcyjną rzeczywistość a muzykowi dają do odegrania polityczną rolę. Jego życie kończy nie zazdrosny mąż jak to było w rzeczywistości, ale przeciwnik opozycji, której twarzą jest Zaucha.

Sztuka, jak zapowiadają twórcy ma mieć „formę dynamicznej rekonstrukcji zdarzeń, a dokument mieszać się będzie z fragmentami koncertów, «archiwalnych nagrań» (odgrywanych scenek), anegdotek o Zausze opowiadanych przez gwiazdy polskiej sceny muzycznej, ale także przez znanych polityków. Wszystkiemu nieustannie będzie towarzyszyła muzyczna twórczość Andrzeja Zauchy.”

Na scenie plejada kieleckich aktorów: Teresa Bielińska, Bartłomiej Cabaj, Krzysztof Grabowski, Magda Grąziowska, Wiktoria Kulaszewska, Wojciech Niemczyk, Aneta Wirzinkiewicz. Pojawi się pracujący niegdyś w Kielcach Bogusław Kudłek a także: Agata Grobel, Grzegorz Margas oraz śpiewający Paweł Wolsztyński, który Zauchę uważa za najlepszego polskiego wokalistę w historii polskiej muzyki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji