Artykuły

Opera z najwyższej półki

— Na tę chwilę czekaliśmy ponad pół wieku. Wreszcie w Lublinie zobaczymy operę z najwyższej półki — mówi Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur. Instytucja, wraz z Teatrem Wielkim w Warszawie i Grand Theatre w Barcelonie koprodukuje spektakl Mariusza Trelińskiego.

Reżyser, który niedawno otwierał sezon w nowojorskiej The Metropolitan Opera w Nowym Yorku zainscenizuje Umarłe miasto Ericha Wolfganga Korngolda.

Opera z dreszczykiem

Dzieła tego twórcy są zaliczane do jednych z najczęściej granych niemieckojęzycznych oper w latach 1910-1930. Korngold stworzył Umarłe miasto w wieku 28 lat kiedy o jego pracy jeszcze nikt nie słyszał. Utwór ten natychmiast uczynił go jednym z największych twórców niemieckiej opery. Zostało wystawiony w trzydziestu krajach na całym świecie. W trzyaktowym dziele zainscenizowany jest miłosny dramat pomiędzy Paulem opłakującym swoją zmarłą żonę Marię, a jej sobowtórem Mariettą. Sztuka opiera się na powieści Burges-la-Morte Rodenbacha z 1892 roku. — To opowieść z dreszczykiem i dużą dawką napięcia, której czasem bliżej nawet do thrillera. Widzowie będą zastanawiać się co stało się z poprzednią kobietą, kim jest jej następczyni i jaką rolę odgrywa w tej historii główny bohater. A kluczem do tej opowieści będzie kino, którego jestem wielkim fanem — mówi reżyser.

Na scenie zaprezentuje się chór i orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.

Czekaliśmy pół wieku

Scenografię do spektaklu stworzy stały współpracownik Trelińskiego, słowacki reżyser mieszkający w Polsce, Boris Kudlička. — Przestrzeń cały czas będzie w ruchu, jak we śnie. Zmieniać będą się kształty, powierzchnie i kolory. Dom zmienia się w labirynt, a w różnych zakamarkach czekać będą mroczne niespodzianki č dodaje reżyser.

č Na tę chwilę czekaliśmy ponad pół wieku. Wreszcie w Lublinie zobaczymy operę z najwyższej półki. Teraz wreszcie mamy takie możliwości. W ten sposób wchodzimy do światowego obiegu kultury č mówi Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur.

Premiera spektaklu odbędzie się w czerwcu w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W Lublinie spektakl zobaczymy we wrześniu. Zostanie od pokazany w identycznym wymiarze jak na warszawskiej scenie. Opera zainauguruje kolejny sezon działalności CSK.

Pierwszy Polak, który otworzył The MET

Mariusz Treliński to obecnie jeden z najwybitniejszych reżyserów operowych na świecie. Na co dzień jest dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1986. Pierwszą operę w TW zrealizował już 1995 roku jednak jego kariera na dobre rozpoczęła się kiedy pokazał Madame Butterfly Pucciniego. Od tamtej pory regularnie reżyseruje na najważniejszych scenach w Europie i na świecie. We wrześniu jako pierwszy Polak w historii otwierał sezon w słynnej The Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Jego inscenizacja Tristana i Izoldy odbiła się szerokim echem i zyskała bardzo dobre recenzje krytyków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji