Artykuły

Kraj. Stenka, Globisz, Gajos, Englert, Kolak i Skibińska w nowych, ważnych rolach

Znakomici aktorzy, od wielu lat wierni teatrowi, pracują nad nowymi spektaklami. W najbliższych tygodniach zagrają w ważnych premierach na scenach w Warszawie, Krakowie, Lublinie i Gdańsku.

DANUTA STENKA

"MATKA COURAGE I JEJ DZIECI", TEATR NARODOWY, WARSZAWA

Chętnie eksperymentuje w teatrze, podejmuje się ról ryzykownych, wymagających niemałej odporności psychicznej. W Teatrze Narodowym w Warszawie grała m.in. w odważnych spektaklach Mai Kleczewskiej i rosyjskiego indywidualisty Konstantina Bogomołowa. W TR Warszawa pracowała z Krzysztofem Warlikowskim (m.in. "Krum" i "Anioły w Ameryce") i Grzegorzem Jarzyną ("Uroczystość" i "Druga kobieta").

Teraz przed Danutą Stenką kolejne wyzwanie aktorskie - zagra Matkę Courage w nowej inscenizacji Michała Zadary. Sztukę o wojnie trzydziestoletniej w XVII wieku Bertolt Brecht napisał w 1939 roku. Zadara zapowiada, że chce opowiedzieć o wojnie, która może się zdarzyć w przyszłości. "To jest historia o błyskotliwej handlarce, która ma cięty język i dużo mądrości życiowej. To zadanie wspaniale wykonuje Danuta Stenka, aktorka jedyna w swoim rodzaju" - podkreśla reżyser. Premiera 26 listopada.

KRZYSZTOF GLOBISZ

"WIELORYB THE GLOBE", ŁAŹNIA NOWA, KRAKÓW/ TEATR STARY, LUBLIN

Sztukę "Wieloryb The Globe" Mateusz Pakuła napisał specjalnie dla Krzysztofa Globisza. Dawni studenci postanowili pomóc swojemu profesorowi - wieloletniemu dziekanowi w krakowskiej PWST - by po udarze mózgu mógł powrócić na scenę.

W ubiegłym sezonie wystąpił już w przedstawieniu "Podopieczni" w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W nowym spektaklu zagra tytułowego wieloryba - wyrzuconego na brzeg oceanu. Aktorki Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń wcielą się w role działaczek Greenpeace'u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. "Szukamy słów wspólnie z Krzysztofem" - zapowiada reżyserka Eva Rysova.

Przedstawienie powstaje w koprodukcji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, Teatru Łaźnia Nowa i Teatru Starego w Lublinie. W Krakowie premiera odbędzie się 7 grudnia, na otwarcie festiwalu, w Lublinie - 6 stycznia.

DOROTA KOLAK

"WIŚNIOWY SAD", TEATR WYBRZEŻE, GDAŃSK

Znakomita aktorka Teatru Wybrzeże, którą ostatnio mogliśmy podziwiać w filmie "Zjednoczone Stany Miłości" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, na scenie, z którą związana jest od 1982 roku, zmierzy się teraz z rolą legendą - jedną z najważniejszych w czechowowskim repertuarze.

W "Wiśniowym sadzie" zagra Lubow Raniewską - dziedziczkę rodzinnego majątku na prowincji, która przyjeżdża z Paryża, by wraz z bratem sprzedać zadłużony dom i wiśniowy sad. Spektakl reżyseruje Anna Augustynowicz. Premiera 16 grudnia.

JAN ENGLERT i JANUSZ GAJOS

"GARDEROBIANY", TEATR NARODOWY, WARSZAWA

Sztuka Ronalda Harwooda to materiał dla dwóch silnych osobowości aktorskich. W polskiej prapremierze "Garderobianego", którą 30 lat temu w warszawskim Teatrze Powszechnym przygotował Zygmunt Hübner, mistrzowski duet stworzyli Zbigniew Zapasiewicz i Wojciech Pszoniak. Kilkanaście lat później oglądaliśmy ten utwór o teatrze od kulis w warszawskim Ateneum. Aktora grał Gustaw Holoubek, jego garderobianym był Marian Kociniak.

W Narodowym na scenie zobaczymy: Jana Englerta (Sir) i Janusza Gajosa (garderobiany Norman).

Przedstawienie reżyseruje Adam Sajnuk. Premiera 10 grudnia na Scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego.

EWA SKIBIŃSKA

"KUROŃ"

TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA

Przez 30 lat była aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu, jedną z najważniejszych w zespole.

Teraz, na znak protestu przeciwko działaniom nowego dyrektora Cezarego Morawskiego, odchodzi stamtąd. Od lutego na stałe przenosi się do warszawskiego Teatru Powszechnego.

Zobaczymy ją w pięknej roli: Ukochanej (Ojczyzny) w nowej sztuce Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Kuroń" o legendzie polskiej opozycji. Przedstawienie reżyseruje Paweł Łysak. Premiera w połowie stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji