Artykuły

Woyzeck w Starym

WOYZECK TO OSTATNIA, NIEUKOŃCZONA SZTUKA MŁODO ZMARŁEGO WYBITNEGO NIEMIECKIEGO DRA­MATURGA GEORGA BUCHNERA. LOSY TYTUŁOWE­GO BOHATERA OPARTE ZOSTAŁY NA AUTENTYCZNEJ HISTORII CZŁOWIEKA SĄDZONEGO W XIX WIEKU ZA MORDERSTWO

Więzień ów - podobnie jak bohater dramatu - byt obiektem badań pseu­donaukowca kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy. Język dramatu oraz uczy­nienie głównym bohaterem prostego człowieka uznawane są za pierwsze zwiastuny naturalizmu w literaturze.

Buchner pozostawił tylko luźne fragmenty tekstu. Jego dramat został do­pracowany i opublikowany w 1879 roku, a sceniczna premiera odbyła się dopiero w 1913 roku. Od tego momentu "Woyzeck" niemal nie schodzi z afisza teatrów na całym świecie.

Sto lat po prapremierze dramatu Buchnera próby do inscenizacji w Na­rodowym Starym Teatrze rozpoczął Mariusz Grzegorzek - reżyser filmo­wy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, scenograf i grafik. Studiował hi­storię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej. Od 2012 roku pełni funkcję rektora tej uczelni. Jego twórczość reprezentuje bardzo indywidualny, autorski styl. Artysta mie­sza konwencje i nastroje, prowadząc z widzem nieustanną grę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji