Artykuły

KTO daje prezent czterdziestolatkom? Teatr!

Teatr KTO rozpoczął 40. artystyczny sezon, który zwieńczy w lipcu 30. już Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, tworzony przez dyrektora tego teatru Jerzego Zonia.

Wielki happening plenerowy, przywołujący minione cztery dekady, pokaże KTO 17 czerwca, w ramach Nocy Teatrów.

Jerzy Zoń przygotuje ponadto adaptację powieści Raya Bradbury'ego Fahrenheit 451 (była ona podstawą scenariusza głośnego filmy Francoisa Truffaut), wg scenariusza Bronisława Maja — o świecie, w którym nie ma książek, ich czytanie jest zakazane, ludzie są za to zsyłani do obozów, a książki są palone (stąd tytuł — w tej temperaturze pali się papier). Widowisko ma być prezentowane, z przerwami, przez 24 godziny.

— „Chcemy pokazać taką żyjnię, w której nie ma książek, bo powiększają wyobraźnię, a człowiek z wyobraźnią jest niepokorny, chce marzyć, chce sięgać dalej. A on ma być na miarę tego, co mu się daje na ekranie” — mówi Jerzy Zoń.

Premiera podczas 30. już Festiwalu ULICA. Bo właśnie motyw z powieści Fahrenheit 451 zdominuje przyszłoroczny festiwal. Do niej nawiążą spektakle teatrów zaproszonych z Anglii, Francji, Hiszpanii, jak i z Polski. A przyjadą najlepsze teatry, które gościły w Krakowie podczas minionych edycji. Otworzy pięciodniowy festiwal parada teatralna Odyseusz w wykonaniu artystów z Polski, Francji i Niemiec — o wędrowaniu, o odkrywaniu nowego.

W lutym natomiast pokaże czwarty swój autorski spektakl Stroiciel grzebieni Krzysztof Niedźwiedzki. To kolejna komedia obyczajowa, w której zagrają Elżbieta Wójcik, Maciej Słota, Jacek Buczyński, Tadeusz Łomnicki i Paweł Rybak. Spektakl będzie prezentowany w sali Teatru Zależnego przy ul. Kanoniczej.

Przypomnijmy, że KTO, który utracił dotychczasową siedzibę, gra obecnie w trzech miejscach Krakowa — w Cricotece, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Teatrze Zależnym — i przygotowuje się do adaptacji budynku dawnego kina Wrzos przy Zamoyskiego 50. Jak zapowiedział Jerzy Zoń, za dwa miesiące powinna być gotowa makieta nowej siedziby, a od przyszłego roku powinny ruszyć prace. — „Nasz pierwszy własny budynek to będzie perła Podgórza” — zapewnia dyrektor Zoń. Pierwsze spektakle — na początku roku 2019.

Czas bezdomności zamierza KTO wykorzystać na wojaże zagraniczne; przed teatrem kolejny wyjazd do Iranu ze spektaklem Chór sierot, jak i, być może, Ślepcami, o ile powstanie nowa wersja, dostosowana do rygorów obowiązujących w muzułmańskim kraju. Latem 2017 r. KTO ponownie wystąpi w Nowym Jorku — także z Chórem sierot, który pokaże ok. 20 razy.

Z okazji jubileuszu wydany zostanie w wersji angielskiej piękny ponad 100-stronicowy album Klaun. Boski pomazaniec, który polską premierę miał w czasie 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, zorganizowanego pod takim właśnie hasłem.

A na koniec ciekawostka: z okazji 40-lecia KTO wprowadza bilety ulgowe dla 40-latków. Co więcej, zamierza co miesiąc przeznaczać 40 biletów do wygrania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji