Artykuły

Polska wersja musicalu o Evicie Peron niebawem pod Wawelem

We wtorek 25 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie wystawiony słynny musical Evita.

Jest to oparta na faktach muzyczna biografia Evy Perón-Duarte, która była drugą żoną prezydenta Argentyny, Juana Peróna. Zanim wyszła za niego za mąż, była aktorką występującą w filmach i radiowych słuchowiskach. Po ślubie dzięki swoim proletariackim korzeniom zaczęła odgrywać rolę łącznika między swym mężem a robotnikami, stając się współprzywódczynią descamisados („ludzi bez koszul”), politycznego zaplecza swego męża. Zmarła na raka w wieku 33 lat.

Autor libretta, Tim Rice zainteresował się postacią Evy Perón w roku 1972 po wysłuchaniu w radiu słuchowiska. Przedstawił wtedy kompozytorowi Andrew Lloydowi Webberowi koncepcję musicalu. Obaj skontaktowali się z reżyserem Haroldem Princem, który podszedł entuzjastycznie do projektu. Światowa premiera Evity odbyła się w Prince Edward Theatre na londyńskim West Endzie w 1978 roku. Rok później musical pokazano na Broadwayu.

Sukcesem okazała się również wersja filmowa Evity z 1997 roku w reżyserii Alana Parkera. Obraz, w którym w głównej roli wystąpiła Madonna, a partnerował jej Antonio Banderas, otrzymał pięć nominacji do Oscara.

W Krakowie spektakl zaprezentuje w języku polskim Teatr Muzyczny z Poznania. Przedstawienie wyreżyserował Sebastian Gonciarz. Choreografię stworzyła Paulina Andrzejewska, scenografię Mariusz Napierała, a kostiumy Agata Uchman. Orkiestrę poprowadzi Piotr Deptuch — dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego.

W Krakowie zaplanowano dwa spektakle Evity o godz. 17 i 20. Ceny biletów wynoszą 80, 100, 120,140 zł. Sprzedaż prowadzą Filmotechnika (Rynek Główny 9), Punkt Informacji Kulturalnej (ul. Jana 2). W internecie można je kupić na stronie www.eventim.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji