Artykuły

Nowy język teatru. Konfrontacje Teatralne

Wczoraj oficjalnie rozpoczęła się 21. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami jeszcze dziewięć dni wypełnionych prezentacjami teatralnymi z najwyższej półki. W tym roku niezwykle ciekawie zapowiadają się propozycje polskich twórców, choć lista gości z zagranicy też robi wrażenie.

W piątek będzie można zobaczyć spektakl niemiecko-brytyjskiego kolektywu Gob Squad na [zdjęciu], który ponownie zawitał do Lublina.

To obecnie jedna z najważniejszych niezależnych grup teatralnych na świecie. Konfrontacje są koproducentem ich najnowszego spektaklu, przygotowywanego m.in z Kammerspiele w Monachium, Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz w Berlinie i Melbourne Festivalem.

Monumentalna powieść Lwa Tołstoja Wojna i pokój jest dla artystów punktem wyjścia do rozmowy z publicznością. W trakcie Konfrontacji członkowie Gob Squad przeprowadzą także warsztaty przybliżające metodologię pracy kolektywu.

Opis międzyludzkich relacji

Tego samego wieczoru wystąpi bułgarski artysta Ivo Dimchev. To aktor i performer, który wymyka się ogólnej charakterystyce. Od lat pracuje na przecięciu tańca, muzyki, wideo i performance'u. W swoich kolejnych spektaklach radykalnie opisuje relacje międzyludzkie, względność relacji pomiędzy płcią fizyczną a kulturową. Od początku swojej pracy artystycznej ważnym elementem kolejnych projektów są wykonywane na żywo piosenki i arie operowe. Do Lublina Dimchev przywozi kompilację najważniejszych utworów ze swojej dotychczasowej pracy.

W sobotę natomiast szczególnie polecamy spektakl ekstrawaganckiej i bliskiej publiczności performerki Penny Arcade, która w ubiegłym roku podbiła serca lubelskiej widowni. Tym razem Penny wystąpi ze swoim nowym programem Longing Lasts Longer.

Wizjoner teatru

Bardzo mocno w tegorocznym programie zapisuje się nurt polskich spektakli. — Większość z nich została stworzona przez młodych, niezależnych twórców, którzy wyznaczają trendy we współczesnym teatrze i tworzą nowy język artystyczny — zapowiada Marta Keil, kuratorka Konfrontacji Teatralnych. W programie znajdziemy m.in. dwa spektakle debiutującej w ubiegłym roku Anny Karasińskiej (Ewelina płacze oraz Drugi spektakl), a także Kantor Downtown stworzony w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Spektakl powstał w stuletnią rocznicę urodzin Tadeusza Kantora. Inspirowany jest postacią wybitnego wizjonera teatru, a także działalnością legendarnej dyrektorki teatru LaMaMa Ellen Stewart oraz amerykańskich artystów, którzy tworzyli nowojorską scenę awangardową lat 70. i 80.

Kolejnym gościem, który wraca do Lublina, będzie wałbrzyski Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Na Konfrontacjach zobaczymy spektakl Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Magdalenę Szpecht głównym bohaterem jest muzyka, której towarzyszą przetworzone wątki z biografii romantycznego kompozytora Franza Schuberta. Ze sceny usłyszymy m.in. jego najsłynniejszy utwór Śmierć i dziewczyna.

Konfrontacje Teatralne potrwają do soboty 15 października. Karnety w cenie od 300 do 500 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji