Artykuły

Danse macabre

Śpiewanie Osieckiej nie jest może modne, nie zawsze jest popularne, ale wytrwale obecne jest w Sopocie i coraz bardziej się z nim Agnieszka Osiecka kojarzy. Na Sopockiej Scenie Off de BICZ swój nowy recital piosenek Osieckiej i materiał do płyty pod tytułem "Salto" zaprezentował Marek Richter - pisze Agata Kirol w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Zbliża się dziesiąta rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Nie ma już jej w teatrze Atelier na sopockiej plaży, ale właśnie w tym miejscu jej piosenki nie pozwalają o sobie zapomnieć. Zadomowiły się tutaj na dobre. W sobotę można ich posłuchać w wykonaniu Marka Richtera. W trakcie koncertu aktor przyznawał się do przyjaźni i podziwu, jakie czuje wobec Osieckiej, i taka też była postawa artysty wobec interpretacji ostatnich tekstów poetki. Kolejny raz wysłuchaliśmy pełnego entuzjazmu wykonania piosenek i był to powód do zadowolenia. Zwłaszcza że aktor wybrał teksty mało znane, a muzyka, która mu towarzyszyła, została zaaranżowana przez świetny zespół muzyków pod kierownictwem Artura Jurka. I obok trudnych tematów, dominujących w piosenkach spod znaku "Apetytu na śmierć" (jednej z piosenek Agnieszki), to właśnie ilustracja muzyczna w tonacji jazzu, bluesa, ale też mocnych brzmień rockowych i w elementach muzyki klubowej zdobyła moje największe uznanie podczas koncertu.

Rzemiosło aktorskie Richtera pozwoliło na odkrywcze i pełne pasji interpretacje tekstów podejmujących tematy samotności, nudy, starzenia się, żalu i śmierci. Utrzymana w groteskowym klimacie piosenka "Danse macabre", okazała się jednym z najciekawiej zaprezentowanych utworów podczas sobotniego wieczoru. Niestety, wokalne przygotowanie aktora nie pomogło w odbiorze koncertu. Mocne brzmienie zespołu i suchy, krzykliwy, niekiedy niezrozumiały głos Richtera wchodziły ze sobą w utrudniający słyszalność dysonans. Jazzowe i bluesowe aranżacje obnażały niedociągnięcia wykonawcy.

"Salto" - ostatnie piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Marka Richtera, z aranżacjami i pod kierownictwem muzycznym Artura Jurka (instrumenty klawiszowe) z zespołem w składzie: Tadeusz Wiśniewski (gitara), Tomasz Grzegorzewski (trąbka), Janusz Mackiewicz (gitara), Adam Golicki (perkusja).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji