Artykuły

Augustynowicz reżyseruje Ślub, Iwasiów debiutuje dramatem. Sezon we Współczesnym

Anna Augustynowicz wyreżyseruje Ślub Gombrowicza. Inga Iwasiów zadebiutuje jako dramatopisarka. Ewelina Marciniak proponuje Bzika tropikalnego. Teatr Współczesny w Szczecinie zaczyna w piątek sezon.

— Siedem premier. Spinają je nazwiska dwóch najważniejszych współczesnych dramaturgów, klasyków awangardy czyli Witolda Gombrowicza i Witkacego — zapowiada Kamila Paradowska, kierownik literacka z Teatru Współczesnego. — Pomiędzy mamy różne propozycje dla różnej publiczności, tak żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie — dodaje.

Rzecz o niedojrzałości do dialogu

Pierwsza premiera to Ślub Witolda Gombrowicza.

— W skrócie mówiąc jest to rzecz o jednostce niedojrzałej, ale też o społeczności niedojrzałej. Niedojrzałej do rozmowy, dialogu — tłumaczy reżyserka Anna Augustynowicz. — To jest tekst, który dotyka tego, co można dziś nazwać naszymi fantazmatami przeszłości, które z pokolenia na pokolenie odbijają się w naszej mentalności i rzutują na przyszłość.

W roli Henryka — Grzegorz Falkowski.

Spektakl jest koprodukcją z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, który pokaże tytuł 10 września, szczecińska premiera 21 października.

Debiut Ingi Iwasiów

— Jako pierwszą premierę w Szczecinie pokażemy więc 15 października Raj dla opornych w reż. Justyny Celedy, czyli drugą część komedii Seks dla opornych — zapowiada Mirosław Gawęda, dyrektor TW.

Tym razem bohaterowie (Beata Zygarlicka, Konrad Pawicki) spotykają się pod namiotem, dołącza do nich ekscentryczna siostra głównej bohaterki, którą zagra Grażyna Madej.

W styczniu na afisz Teatru Współczesnego wejdzie Dziecko, debiut dramaturgiczny szczecińskiej pisarki Ingi Iwasiów. Bohaterowie starają się o dziecko. Kiedy naturalna metoda zawodzi, szukają pomocy w poradniach. — Dla mnie niezwykle zabawny tekst, ale to jest gorzki śmiech ze współczesnych instytucji publicznych, które gdzieś wokół problemu posiadania dzieci się sytuują — opowiada Paradowska. Społeczny dramat wyreżyseruje Martyna Łyko., absolwentka londyńskiej szkoły dla reżyserów.

Czekając na Kevina

W ramach „sceny propozycji aktorskich" 25 lutego w Teatrze Małym zobaczymy premierę Józefa i Marii Petera Turriniego zaproponowaną przez aktorów TW Ewę Sobiech i Jacka Piątkowskiego. W wielkim domu towarowym w wieczór wigilijny rozmawiają sprzątaczka Maria i nocny strażnik Józef.

Do młodej publiczności adresowana jest prapremiera Pustostanu Maliny Prześlugi (w lutym). W Boże Narodzenie rodzina czeka na Kevina. — Sztuka przeznaczona jest dla widzów od 12 roku życia, publiczność zaniedbaną, bo pisze się dla dzieci albo dla dorosłych — dodaje Paradowska.

Feinweinblein Weroniki Murek to tekst, który wygrał Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2015, sięgnie po niego reżyserka Katarzyna Szyngiera. — To jest sztuka z tłem historycznym, napisana specyficznym językiem, opisująca niepokoje w relacjach co się dzieje pomiędzy nami i Niemcami — zdradza kierownik literacka.

A na koniec Witakcy

Sezon zakończy Bzik tropikalny Witkacego w reż. Eweliny Marciniak, laureatki przyznanego w tym roku Paszportu Polityki. Reżyserki bodaj najgłośniejszego ubiegłorocznego spektaklu (w teatrze i polityce) — Śmierć i dziewczyna w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji