Od dalekich Indii i Argentyny po Europę, czyli Kraków tańczy
Kraków opanują tancerze z całego świata. — „Tematem XVII edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” jest taniec dworski w Ameryce Południowej. Wiek XVI i XVII to okres wielkich wpływów kultury europejskiej w Ameryce Południowej, a jednocześnie wielkiej fascynacji egzotyką nowo odkrytych lądów” — zapowiada szefowa festiwalu Romana Agnel.
Publiczność zobaczy spektakle i wydarzenia nawiązujące do tej właśnie tematyki, tak istotnej dla repertuaru baletów i tańców dworskich XVII i XVIII w.
Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń będzie występ Alaknandy Bose — mistrzyni indyjskiego tańca Kathak, z tytułem najlepszej tancerki (przyznawanym przez Shityakala Parishad w New Delhi). Pojawi się na scenie z towarzyszeniem indyjskiego zespołu Sanskriti, zrzeszającego tancerki zajmujące się promocją klasycznej kultury indyjskiej na całym świecie.
Na finał festiwalu, który rozegra się w centrum Krakowa, na placu Szczepańskim, zaplanowano m.in. widowisko Wokół tanga.
W prezentacji pojawią się gorące rytmy tanga, przywiezionego wprost z Buenos Aires, w wykonaniu mistrza Facundo Pealva. Wystąpi on wraz ze swoją partnerką Ewą Wojtkiewicz. Zobaczymy też przedwojenne polskie tanga w wykonaniu tancerzy Cracovia Danza, którzy zachęcą wszystkich obecnych do wspólnej zabawy. — „W Polsce tango stało się przecież jedną z najmodniejszych form tanecznych. Dziś trudno sobie wyobrazić bal bez słynnego utworu Tango milonga czy innych znanych melodii, wciągających do tańca kolejne pokolenia” — przekonuje Romana Agnel.
Po spektaklu tancerze zapraszają na tradycyjny bal historyczny, w czasie którego poznamy kroki do różnych form tańców towarzyskich i salonowych z wielu epok.
Atrakcji nie zabraknie też w czasie międzynarodowej gali tanecznej Il mondo nuovo. Wystąpią zaproszeni goście i wykładowcy Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Będzie to okazja do przedstawienia publiczności wpływów tańców z Ameryki Południowej na taniec europejski różnych epok.
— „Tancerze, należący do różnych kręgów kulturowych, zaprezentują urok i piękno tańców dworskich w krajach egzotycznych, a także wpływy Ameryki Południowej na taniec europejski w XVII i XVIII wieku. Pokażą kulturę taneczną różnych krajów Ameryki Południowej i jej wpływ na rozwój tańca europejskiego. Gala stanie się dla widzów podróżą przez kontynenty i epoki z tańcami południowej Ameryki w tle” — wyjaśnia Romana Agnel, która odpowiada za inscenizację Il mondo nuovo.
Oprócz artystów Cracovia Danza na scenie pojawi się m.in. ponownie Alaknanda Bose — mistrzyni indyjskiego tańca Kathak.